in

George Orwell’in Başyapıtı Ankara Devlet Tiyatrolarında Sahneleniyor

“Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir.”  sözleriyle okuyan, okumayan herkesin hafızalarına kazınan Hayvan Çiftliği romanından uyarlanmış tiyatro oyunu, Ankara Devlet Tiyatroları’nda sahneleniyor.

hayvan-ciftligi-ajanimo-4

Dünyaca ünlü İngiliz yazar George Orwell’ın çağdaş klasikler arasına girmiş ve bir başyapıt olarak kabul edilen Hayvan Çiftliği adlı romanından uyarlanmış bu oyunda, bir çiftlikte yaşayan hayvanların kendilerini sömüren insanların yönetimini devirmeleri ve eşitlikçi bir düzen kurmaları anlatılıyor. Ama zamanla hayvanların zeki ve iktidar düşkünü önderleri domuzlar, insanlardan daha baskıcı ve acımasız bir diktatörlük kuracaklardır.

hayvan-ciftligi-ajanimo-3

Oyunda SSCB’nin kuruluşundan itibaren Stalin döneminde gerçekleşen önemli olayları bir hayvan çiftliğinde geçen olaylar şekilde yergisel bir dille anlatılmaktadır. Acımasız bir çiftlik sahibinin emrinde köle gibi yaşamaya çalışan çiftlik hayvanları birleşerek isyan eder. Ancak yeni gelişen düzen amacından sapacaktır.

 

Erdal Beşikçioğlu’nun yönetmenliğindeki tiyatro oyunun ve oyuncuların başarısı, sahne, kostüm tasarımı, müziklerin seçimi oldukça muhteşem. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Hayvanlar için Uçmaya Adanmış Bir Hayat

Neo’nun Su Kayağı Tutkusu