in

Genç Karikatürcüler ‘Hayvan Hakları’ için Çizdi!

Genç karikatürcüler, hayal güçlerini ve yeteneklerini gösterdikleri ‘Hayvan Hakları’ konulu ödüllü karikatür yarışmasında hayvan dostları için çizdi.

aydın-doğan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

AYDIN Doğan Vakfı ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen, “Hayvan Hakları” konulu karikatür yarışmasının ödül töreni Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi, Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Karikatüre ilgi duyan bir kuşağın oluşmasını ve geleceğin karikatürcülerinin yetişmesine katkı sağlamayı amaçlayan “Yaratıcı Çocuklar Derneği 9. Karikatür Yarışması”, dünyanın dört bir yanından farklı duyguların bir araya gelmesine tanık oldu.

aydın-doğan-1

Aydın Doğan Vakfı işbirliğiyle düzenlenen, çocukların farklı konular hakkında yaratıcılıklarını sergilediği ve bu sene “Hayvan Hakları” temasıyla düzenlenen yarışmaya, 23 şehirden 181 okul, 1045 öğrenci ve 1237 karikatür katıldı.

Yarışmanın jürisi, karikatür sanatçıları Aziz Yavuzdoğan, Gürcan Özkan, Kaan Saatci, Piyale Madra, Raşit Yakalı, Tan Oral, Yaratıcı Çocuklar Derneği Karikatür Yarışmaları Koordinatörü İbrahim Tapa, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa ile Yönetim Kurulu Üyesi Havva Tapa’dan oluşan geniş ve tecrübeli bir kadroydu.

İlkokul 3. sınıftan başlayarak 12. sınıfa kadar olan  çocukların katılabildiği yarışma, 5 ayrı kategoride değerlendirildi. Karikatürler geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Aydın Doğan Vakfı tarafından albüm haline getirildi. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan karikatürler İstanbul’da, Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde ile Trump Alışveriş Merkezi’ nde sergilenecek.

aydın-doğan-3

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa; “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir!  der Mahatma Gandhi. Geçen yıl çocuk haklarından sonra bu yıl hayvan haklarına dikkat çekmek istedik. Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak amacımız, tüm canlıların haklarını gözeterek yaşamamız gerektiği bilincini aşılamaktır. Hedeflenen dünya barışı, ancak bu yolla sağlanabilir. 

aydın-doğan-4

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan; “Hemen hemen her insanın beslediği bir kuş, bir balık, bir kedi, bir köpek mutlaka olmuştur. Hiç hayvan beslememiş olsanız dahi, besleyenlerin mutluluğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Hayvanlar, insanı dinlendiren, onlara mutluluk ve sorumluluk veren canlılardır. Bizler bu dünyayı onlarla paylaşıyoruz. Hatta kimilerimiz hayatı. Doğadaki her şeyin bir görevi olduğunu unutmayalım. Hayvanlar da tabiatın olmazsa olmaz parçalarıdır.

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, şunları söyledi:

Çocuklar çizdikleri karikatürlerde çevreye ve hayvanlara karşı duyarlılıklarını yansıtırken, toplumsal anlamda da önemli mesajlar veriyorlar. Bir yandan da iletişim dünyasında önemli bir yere sahip olan karikatürü tanıyıp bu alanda bilgilerini, el becerilerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Aydın Doğan Vakfı olarak hem karikatür hem de gençler ve kız çocukları odağında birçok projemiz var. Eğitimli ve alanında yetkin gençlerimizin sayısının artması ve onların toplumda söz sahibi olmaları adına her alanda desteğimizi sürdürüyoruz. Geleceğin sahibi olan gençlerimizin güzel yarınlara sahip olması en büyük önceliğimiz.

Kaynak: Sözcü

Detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kk1 1

‘Tablo Zannedilen Kurt’un Hikayesi

denizli

“Denizli Horozu, Süs Hayvanı Kategorisine Alınmalı”