in

Genç Çoban Kaval Çalmayı Öğrenemeyince Çareyi Teknolojide Buldu

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde çobanlık yapan Melik Yıldız, tüm uğraşlarına rağmen kaval çalmayı öğrenemeyince sürüsündeki koyunları sakinleştirmek için çareyi telefondan müzik dinletmekte buldu.

coban-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Genç çoban, kaval çalmayı öğrenemeyince hayvanlarını otlatırken rahatlatmak için cep telefonuna yüklediği müzikleri açıyor.

Sarıkamış‘ın Tepe Mahallesi’nde yaşayan 17 yaşındaki küçükbaş hayvan çobanı Melik Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 12 saatini hayvanlarla geçirdiğini belirtti.

Sürünün kaval sesiyle rahatlayarak daha iyi otladığını, bu nedenle çobanların kaval çaldığını söyleyen Yıldız, kendisinin ise çok uğraşmasına rağmen kaval çalmayı öğrenemediğini ifade etti.

coban-2

Yıldız, kaval çalamayınca kendince çözüm düşündüğünü ve aklına internetten cep telefonuna kavalla çalınan türküler indirerek hayvanlarına bunu dinletmenin geldiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kaval çalmak için çok uğraştım, denedim, bir türlü yapamadım. Aklıma teknolojiyi kullanmak geldi, internetten cep telefonuma kaval müziği indirdim ve hayvanlara dinlettim, gayet güzel oldu. İlk zamanda biraz zorluk çektik ama hayvanlar alıştı. Hayvanları otlattıktan sonra öğlen su içmeye ve ardından dinlendirmeye aldığımız süre içerisinde telefondan kaval müziklerini açarak koyunlarla beraber güzel vakit geçiriyoruz.”

Anadolu’da küçükbaş hayvanları, sesiyle rahatlatarak daha verimli olmalarını sağladığına inanılan kavalın yerini, cep telefonları almaya başladı.

İlçe merkezinde koyun, keçi güden ancak kaval çalmayı bilmeyen genç çobanlar, cep telefonlarına yükledikleri kaval müziğini küçükbaş hayvanlara dinletiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedikatil

ABD’de Kedi Katiline ‘Hayvana Eziyet’ Suçundan 4 yıl Hapis Cezası

ormanyangin1

Orman Yangınları Sürüyor ve ‘Can’ Kaybı Bilinmiyor