in ,

Geçici Yuva Can Kurtarır

‘Hayvansever olmakla Hayvanbesler olmak’ asla birbirine karıştırılmamalı

Her zaman söylerim; ‘Hayvansever olmakla Hayvanbesler olmak’ asla birbirine karıştırılmamalı. Evinde her hayvan besleyenin hayvansever olduğunu düşünmek en büyük yanılgılarımızdan biridir. Hayvansever olmak demek sadece evinde değil, öncelikle sokağında sonrasında geçtiği, bulunduğu sokaklarda, mekanlarda hatta yaşadığı evlerde eziyet gören, aç, hasta, bakıma muhtaç canlara elini uzatmak demektir. İşte gerçek hayvanseverlerin en büyük sorunlarından biri de el uzattığı can için yuva arayış sürecidir. Bugün birçok hayvanseverin evi kendi hayvanı hariç yuva bulmak için aldığı canlarla dolu. Bunun dışında veteriner klinikleri ve pansiyonlarda aynı şekilde yuva arayışı sürecinde en önemli yardımcı unsur olarak görünse de maddi anlamda yüksek bir külfeti de beraberinde getirmektedir.

Bu gibi durumlarda hayvanseeverlerin birbiri ile dayanışma içinde olması en büyük beklentidir. Eğer kalıcı yuva olamıyorsanız, evinizde 1-2 hatta 3 kediniz bile olsa ya da 1 köpeğiniz geçici yuva olmanız demek hem bir can kurtaracaktır hem de daha bir çok canın kurtarılmasına vesile olacaktır. Domino taşı misali sizin geçici olduğunuz bir can için başka bir can pansiyona ya da veteriner kliniğine yerleştirilebilir. En güzeli de pansiyona ya da veterinere yerleştirme imkanı olmayan çoğu hayvansever ne yazık ki o can sokakta iken yuva aramaktadır. Düşünsenize sokakta sefil halde olan bir cana geçicide olsa sevgi dolu yüreğinizi ve sıcak evinizi açacaksınız…

Yıllardır yuvalandırma yaparım. Yuvalandırma sırasında ince eleyip, sık dokuyanlardanım. Her sahiplenme sırasında karşı tarafın ömürlük bir can sahiplendiğini mutlaka anlatırım. Hatta yuvalandırma sonrası takiplerini de yaparım. Ama işte bu aşamalar sırasında zorlandığım en önemli konu ‘Geçici Yuva’ sıkıntısı. Çünkü sahiplendirmem gereken onca can olmasına rağmen ne yazık ki hep bir sıraya koymak meselesi ile karşı karşıya kalmak bizler için zulümlerin en beteridir. Hangisini hangi sıraya göre belirleyip, öncelik tanıyacaksınız? Öyle acıdır ki ve içinizi acıtmakla kalmaz, çaresizliğiniz elinizi, kolunuzu bağlar.

Unutmayın, kalıcı yuva bulana kadar kapınızı açacağınız bir can başka canlarında hayatını kurtaracaktır… Çoğu durumda daha da önemli hale gelen geçici yuva arayışı kalıcı yuva arayışından daha değerlidir.

Patili Günler Dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lüleburgaz1

Saranlı Deresi’ndeki Balık Ölümleri Halkı Tedirgin Etti

filmfestivali1

Köpek Film Festivali Los Angeles’ta Başlıyor!