in

Gaziantep’te Bakıcısını Annesi Zanneden Minik Şempanze Can

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde bakıcısını annesi zanneden 6 aylık minik şempanze Can, kısa sürede herkesin ilgi odağı oldu.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin sakinlerinden 6 aylık minik şempanze Can, kısa sürede herkesin ilgi odağı oldu. Annesi tarafından bakılmayan şempanzeye, bakıcısı 48 yaşındaki Nedim Aslan ilk günden itibaren sahip çıktı. Adeta “anne sevgisiyle” minik şempanzeyle ilgilenen Nedim Aslan, çıkardığı seslerden Can’ın ne istediğini anlayarak her türlü ihtiyacını da gideriyor. Nedim Aslan, “Şempanze Can’a ilk günden bu yana bakıyoruz. Annesi doğumdan sonra bakımını yapmadı. Süt vermeyince biz de annesinden ayırmak zorunda kaldık. Şu anda kendimiz bakıyoruz. Bir çocuk gibi kendisiyle ilgileniyoruz” diye konuştu.
miniksempanzecan-9

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kuş üzümü ile besliyorum

Aslan, minik şempanzenin günlük yaşantısına dikkat ettiklerini belirterek, şunları kaydetti, “Mesela yerinin sıcak olması lazım. Yem saatinde kendisine kuş üzümü veriyoruz. Muz ve marul da veriyoruz. Bu süre zarfında bize iyice alıştı. Beni görünce anne şefkatiyle yaklaşıyor. Annesine de 15 yıldan bu yana ben bakıyorum. Yaptığımız işten de zevk alıyoruz. Minik şempanzenin her gün kontrollerini yapıyoruz. Hayvanın durumuna göre bakıyorum. Üzgün olduğunda kendisiyle ilgileniyorum. Bunları anlayabiliyorum. Yanına yaklaştığımızda hareketler yapar, ses çıkarır. Bunun ne söylediğini hemen anlarım. Yem ister, su ister. 15 yıldan bu yana işimi zevkle yapıyorum. Hayvanlara da bakmayı çok seviyorum.”
miniksempanzecan-2
Adeta “anne sevgisiyle” minik şempanzeyle ilgilenen Nedim Aslan, çıkardığı seslerden Can’ın ne istediğini anlayarak her türlü ihtiyacını da gideriyor.
miniksempanzecan-6
Aslan, 15 yıldan bu yana hayvanat bahçesinde görev yaptığını belirtti.
miniksempanzecan-1
Bu süre zarfında sadece şempanzelerle ilgilendiğini aktaran Nedim Aslan şunları anlattı:
miniksempanzecan-8
“Şempanze Can’a ilk günden bu yana bakıyoruz. Annesi doğumdan sonra bakımını yapmadı.”
miniksempanzecan-3
“Süt vermeyince biz de annesinden ayırmak zorunda kaldık. Şu anda kendimiz bakıyoruz. Bir çocuk gibi kendisiyle ilgileniyoruz.”
miniksempanzecan-7
“Mesela yerinin sıcak olması lazım. Yem saatinde kendisine kuş üzümü veriyoruz. Muz ve marul da veriyoruz.”
miniksempanzecan-4
“Bu süre zarfında bize iyice alıştı. Beni görünce anne şefkatiyle yaklaşıyor. Annesine de 15 yıldan bu yana ben bakıyorum. Yaptığımız işten de zevk alıyoruz. Minik şempanzenin her gün kontrollerini yapıyoruz. Hayvanın durumuna göre bakıyorum.”
589d7af6868576163c580a2d
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler ise Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde ilk defa bir şempanzenin dünyaya geldiğini belirtti.
“Can şu anda 6 aylığa gelmiş durumda. Artık bizim hayvanat bahçemizin maskotu oldu.” Özsöyler, “Can” ismini verdikleri şempanzenin insanlar tarafından da yoğun ilgi gördüğünü aktardı.  “Gaziantep’teki hayvanat bahçesinde bulunan Can’ı neredeyse herkes görmeye geliyor. Can şu anda 6 aylığa gelmiş durumda. Artık bizim hayvanat bahçemizin maskotu oldu.”
589d7af7868576163c580a32
Angel’ın ilk anneliği olduğu için yavrusuna bakmadığını söyleyen Celal Özsöyler, şöyle konuştu: “Bakıcılarımızın elinde büyüdü. Bakıcılarımız birebir ilgilendi, süt, yemek verdiler. Adeta annelik görevini gördüler. Özel mamalar, sütlerle beslediler. Bunun yanında özel vitaminler ve mamalar da verdik.”
589d7af4868576163c580a20
“Bakıcısı adeta ‘anne’ görevinde bulunuyor. Onunla kucaklaşıyor. Onunla beraber dolaşıyorlar. Bizler hayvanat bahçesinde özellikle hayvan sevgisi olan kişilerle çalışmak istiyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpeklerde raşitizm

Köpeklerde Raşitizm Hastalığı Nedir?

irfandegirmenci

Masum Canların Hayırsever Dostu Ünlü Televizyoncu İrfan Değirmenci