in

‘Gay Kaplumbağa’ ve Pet Shop Tartışması

#GayTurtle etiketiyle dolaşıma sokulan ve İstanbul’da evcil hayvanlar satan bir mağazada, üç gün boyunca sekiz gizli kameranın yaptığı kayıtlardan derlenerek hazırlanan video sosyal medyada tartışma konusu oldu.
gay-kaplumbaga-pet-sop-gercegi-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

1 pet-shop mağazası, 3 gün, 8 gizli kamera ve fanusta 1 kaplumbağa. Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı videoda, bir mağazada satış elemanı kaplumbağa almak isteyen müşterilerine kaplumbağalar hakkında bilgi veriyor. Satıcı, müşterilerin seçtikleri kaplumbağanın gay olduğunu söylüyor.

80 yıl yaşadıklarını söylediği su kaplumbağalarını müşterilerine satmaya çalışan mağaza yetkilisi, beğenilen kaplumbağanın ‘gay’ olduğunu söylediğinde insanların verdikleri tepkiler, toplumun LGBTİ bireylere bakışını yansıtıyor.

Videoda dikkat çeken diyaloglardan bazıları şöyle:

– Yok, bizim için sakıncası yok, zaten hediye olacak.

– Yani bulaşır mı?

– Bunlarda da mı varmış böyle şeyler? Peki bunun düzgünü yok mu? Sağlıklı da gay diyorsun!

– Sen benle … mı geçiyorsun, ciddi misin?

– Bize gelmez o gay mey. Sen gay olmayan normal standart bir kaplumbağa ver.

– Ben sizin konuşmalarınızı beğenmedim yakışmıyor size.

– İstemem öyle şey!

– Hiç hoşlanmadım bu işten!

Af Örgütü’nün videosu “Son yıllarda homofobi ve transfobi nedeniyle yüzlerce nefret suçu işlendi. En az 41 kişi nefret cinayeti sonucu hayatını kaybetti. Sevgi kalpten gelir, nefret etmek ise tercihtir” mesajıyla sona eriyor.

“Konuyu konuşuyoruz ama aslında hiç anlamamışız!”

gay-kaplumbaga-pet-sop-gercegi-2

“Sevgi kalpten geliyor, nefret etmek ise tercih ediliyor.” demek için bir Pet-Shop’un kullanılması ise hayvanseverlerin tepkisiyle karşılandı. Nefret suçunun arttığı bu günlerde farkındalık yaratmak için yapılan her türlü çalışmanın görülmeye değer olduğunu söyleyen hayvanseverler, videodaki insanların hayvansever değil hayvanister olduğunu dile getiriyorlar.

Herhangi bir toplumsal sorunu ele alırken, başka bir toplumsal sorunu göz ardı etmek konusunda eleştirilen Uluslararası Af Örgütü’nün facebook sayfasındaki orjinal videoda bir çok yorum yapıldı.

Leyla Alyel: Pet shop’u mekan olarak kullanmak: hayvanların satın alınabilecek ‘şeyler’ olduğu zihniyetini sorgulamamak ve sorgulatmamak, neden? bu videoyu hazırlayan kişilerden hiçbiri insanoğlu ile hayvanoğlunun vahşet, egemenlik, tutukluluk, kölelik üzerine kurulu ilişkisi üzerine hiç kafa yormamış nasıl olabilir? Hem de Uluslararası Af Örgütü damgasıyla yayınlanan bir video!

Kaş yapayım derken göz çıkarmak yani ‘konuyu konuşuyoruz ama aslında hiç anlamamışız!’

Ayse Melisa Urkun: Koskoca Af Örgütü ‘gay’ drama yaratmak için hayvan satın alınan mekan mı seçti? Peki ya Castınıza ne demeli?

Yavsef Salcı: Burası bir kaplumbağa hapishanesidir, suçsuz yere müebbet yemiş ve üzerilerinde insanların homofobi tartışması yürütüp tatmin oldukları bir yerdir!

Hayvan Özgürlüğü: Su kaplumbağalarının müşterileri olması ve satılmaya çalışılması kabul edilemez. Tüm hayvanlar doğal ortamlarında yaşamalılar.
Videoda beğenilen kaplumbağanın ‘gay’ olduğunu söylediğinde insanların verdikleri tepkileri gözlemlemiş Af Örgütü. İnsanların tepkileri toplumun LGBTİ bireylere bakışını da yansıtıyor. Ayrıca hayvanlarda da; ”eşcinsellik” vardır. Doğada var olan canlılar da var olduğu üzere.

Alper Demiralp: Beni kaplumbağaların satılık olması rahatsız etti.

İhsan Erhan Ozcan: Gay’lere farkındalık yaratmak için ‘hayvan alım satım kurumu’nu kullanmaları da bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtiyor. Ancak Af Örgütü’nün Türkiye Şubesinde olabilirdi.

İşte çok konuşulan o video: 

httpvh://www.youtube.com/watch?v=vIETnVmwRTw&feature=youtu.be

 

 

 

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hindifutbol ajanimo1

‘Glu Glu Spor’un Futbol Tutkusu

Her İşe Burnunu Sokan Sevimli Patiler 1a 2

Her İşe Burnunu Sokan Sevimli Patiler