in

GaleriDeniz, Sokak Hayvanları Yararına Kapılarını Sanatseverlere Açtı

DenizBank bünyesinde bulunan GaleriDeniz, Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği işbirliği ile, heykel sanatçısı Özge Günaydın’ın doğa sevgisi ve hayvan hakları konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen eserlerinden oluşan Ecrin Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.

DenizBank, bünyesinde sergi alanı olarak hizmet veren GaleriDeniz’de, Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği işbirliğinde, heykel sanatçısı Özge Günaydın’ın nesli tükenen bir hayvan türü olarak “gergedan” ana temasından yola çıkıp hayvan hakları ve doğa bilinci konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen Ecrin sergisine ev sahipliği yaptı.   

 GaleriDeniz Sokak Hayvanları Yararına Kapılarını Sanatseverlere Açtı2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Serginin geliri, sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve bakım ihtiyaçlarının karşılanacağı; aynı zamanda müze, botanik bahçe ve piknik alanları gibi farklı imkanlar aracılığıyla her yaştan insanın hayvanlar ile iletişim kurabileceği bir yaşam alanı olarak tasarlanan Ecrin Yaşam Merkezi’ni oluşturmak için Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ne (NEYAD) bağışlanacak.

 Ecrin’in 12 Aralık 2018 Çarşamba günü iş, kültür – sanat, spor ve medya dünyasından pek çok ismin katılımıyla gerçekleşen açılış kokteylinde, sanatçının gergedan figürüne dair farklı materyaller ile hayat verdiği heykeller misafirlerin beğenisine ilk kez sunuldu.

 

“Birlikte çok önemli bir sosyal sorumluluk projesini başlatıyoruz”

 

Heykel sanatçısı Özge Günaydın projeyle ilgili şunları söyledi; “Serginin ana konseptinin gergedan olmasının sebebi, doğadaki tahribata bağlı olarak neslinin tükenmeye başlaması ve bunun sembolik bir değerinin bulunmasıdır. Dünyada insanlık tarihi ile eş yaşam geçmişine sahip gergedanların günümüzde yalnızca 5 türü kaldı. 1960’lı yıllarda 70 bin civarında olan siyah gergedan türünün, 20 yıllık süreç içinde yüzde 96’sı tükendi. Bu rakamlar doğanın yok oluşunda, gergedanların ne denli bir ikonik değeri olduğunu bize açıkça gösteriyor. Sergimiz ile dünyanın tüm canlıların yaşam alanı olduğunun bir kez daha altını çiziyor, yanı sıra binlerce hayvana hizmet sunulacak bir sosyal sorumluluk projesini başlatmaktan mutluluk duyuyoruz”.

 

“Sokak hayvanlarına güvenli bir yaşam alanı sunmak, insanlık vazifemiz”

 

Gecede konuşan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş; “İnsan nüfusunun hızla çoğaldığına tanıklık ettiğimiz bu dönemde, dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı ne yazık ki azalıyor. Bir yanda türlerin varlığı ve doğal hayatın dengesi tehlike altına girerken, diğer yanda çevremizdeki sessiz dostlarımız olan sokak hayvanlarının barınabileceği, korunabileceği alanlar giderek daralıyor. Bugün yaşam alanımızı paylaştığımız evcil hayvan sayısı, aslında bir gelişmişlik endeksi. Zira ekonomik gelişimin yanına kültürel gelişim ve insani değerleri eklemediğimiz yerde gelişmişlikten bahsedemiyoruz. Bu bağlamda, özellikle de kış kapımızı çalarken, bakıma muhtaç sokak hayvanlarına her canlının temel ihtiyacı olan güvenli bir yaşam alanı sunmak, insanlık vazifemiz. Biz de topluma ve doğal çevreye duyarlı yaklaşımı faaliyetlerinin merkezine koyan bir kurum olarak, tarıma, spora, sanata, eğitime sahip çıktığımız gibi hayvan haklarına sahip çıkmayı da görev biliyoruz. Bu anlayış doğrultusunda, gelirleri sokak hayvanlarının barınma, beslenme ve bakım ihtiyaçlarının karşılanacağı bir yaşam merkezine aktarılacak Ecrin sergisine ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 GaleriDeniz Sokak Hayvanları Yararına Kapılarını Sanatseverlere Açtı3

“Dünyanın en büyük yaşam merkezini kurmak üzere heyecanlıyız”

 

Ecrin Sarper Yaşam Merkezi adına konuşan NEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Diptaş sosyal sorumluluk projesinin oluşumu konusunda şunları söyledi; “Dernek olarak lansmanını yaptığımız bu özel günde sanatın evrenselliğinden yola çıktık ve sokak hayvanlarına sahip çıkacak, koruyup barındıracak dünyanın en büyük yaşam merkezini kurmaya karar verdik. Sokak hayvanlarına yeni bir hayat sağlamak ve toplumun hayvan sevgisini yükseltmek amacıyla kurulacak Ecrin Yaşam Merkezi’mizde, açılacak veterinerlik lisesinden müzeye, piknik alanlarından botanik bahçelerine kadar sağlayacağı imkanlar sayesinde okulların ziyaretler gerçekleştirebileceği, genci ve yaşlısıyla insanların hayvanlar ile kucaklaşabileceği bir yaşam alanı olarak faaliyet gösterecek. Bu merkez ile binlerce yardıma muhtaç sokak hayvanının barınma, beslenme ve bakım ihtiyacı giderilecek. Bu proje ile aynı zamanda dünyaya iki çizgi karakter de armağan edilecek; Ecrin ve Sarper. Çocuklara hayvan sevgisini aşılayacak olan karakterler, örf ve adetlerimizi gelecek nesillere aktarırken yazılacak masal kitaplarıyla hayvan hakları konusunda da farkındalık oluşturacaklar”.

GaleriDeniz Sokak Hayvanları Yararına Kapılarını Sanatseverlere Açtı 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Parkta Yavru Kediyi Yakarak Öldürdüleröç

Parkta Yavru Kediyi Yakarak Öldürdüler

Ayvalıkta Sokak Hayvanları Yararına Kermes Düzenlendiöç

Ayvalık’ta Sokak Hayvanları Yararına Kermes Düzenlendi