in

Fransa, Sirklerde Vahşi Hayvan Kullanımını Yasaklıyor

Fransa’da hayvanlı sirklerde vahşi hayvan kullanılması yasaklanıyor.

Fransa, sirk gösterilerinde vahşi hayvanların kullanılmasını yasaklamaya hazırlanıyor. Ekolojik Geçiş Bakanı Barbara Pompili yaptığı açıklamada, gezici sirklerdeki vahşi hayvanların yanı sıra ülkenin üç yunus akvaryumunda bulunan balina ve yunusların da gösteri amaçlı kullanılmasının kademeli olarak yasaklanacağını duyurdu.

“Esaret altındaki vahşi yaşamın refahı” konusunda bir dizi önlem sunan Bakan ayrıca Fransa’da kürkleri için vizon yetiştiriciliğinin de son beş yıl içinde sona erdirildiğini belirtti.

Pompili açıklamasında, “Bu vahşi varlıklara duyduğumuz hayranlığın artık esaretlerinin yerine refahlarına tercih edildiği durumlara dönüşmemesinin zamanı geldi” dedi.

Öte yandan Bakan, hükümetin sirklere kayıplarını telafi etmeleri ve yeniden yapılanmaları için 8 milyon euroluk bir bütçe ayıracağını da dile getirdi. Paris belediyesi, geçtiğimiz sene hükümetten önce bu yönde adım atarak sirklerde hayvanların kullanılmasını yasaklamıştı.

Avrupa’da 12 ülkede vahşi hayvanların sirklerde kullanılması tamamen yasak. 11 ülkedeyse bu yasak yerel bazda veya kısmen uygulanıyor. Dünya çapında ise hayvanların sahneye çıkmasının tamamen veya kısmen yasak olduğu ülke sayısı 40 civarında.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekipler Yavru Domuzları Böyle Kurtardı!

Ekipler 7 Yavru Domuzu Böyle Kurtardı!

Tedavileri Tamamlanan 3 Eşek Emekli Çiftliğine Gönderildi

Tedavileri Tamamlanan 3 Eşek Emekli Çiftliğine Gönderildi