in

Fransa’da Hayvan Hakları Referandumu

Fransa’da sivil toplum örgütleri hayvan haklarına ilişkin yasa tasarısının referanduma sunulması için çalışmalarını sürdürüyor. Anketler, Fransız seçmenlerin bu amaçla başlatılan Hayvanlar için Referandum (Référendum pour les animaux) kampanyasını büyük oranda desteklediğini gösteriyor.

Fransa temmuz ayında, hükümeti çiftlik hayvanlarının refahı ve hayvan haklarının korunması konusunda harekete geçirmek için yeni bir kampanya başlattı. Kampanya, hayvan hakları yasa tasarısına yönelik farkındalığı artırarak tasarının referanduma sunulması için gerekli desteği toplamayı amaçlıyor.

23’den fazla sivil toplum kuruluşu tarafından da desteklenen hayvan hakları yasa tasarısı için Ortak Girişim Referandumu (Le référendum d’initiative partagée / RIP) adı verilen bir yasama süreci işleyecek.

RIP’e göre yasa tasarısının Anasaya Konseyi tarafından incelenebilmesi için en az 185 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor. Tasarının Anayasa Konseyi’nin onayını alması halinde İçişleri Bakanlığı, halk desteğinin toplanacağı 9 aylık bir süreci başlatacak. Kampanyanın mimarları bu süreçte 4 milyon 700 bin seçmenin (kayıtlı seçmenlerin yüzde 10’u) desteğini arayacak. Bu imza sayısına ulaşıldığındaysa yasa teklifi referanduma götürülebilecek.

Anketlere göre, Fransızlar tasarıyı şimdiden büyük ölçüde destekliyor. Fransız Kamuoyu Enstitüsü (IFOP) tarafından 15-16 Temmuz’da yürütülen araştırmaya göre, hayvanlar için referandum düzenleme projesi nüfusun yüzde 73’ünün desteğini aldı.

Tasarıda hangi maddeler var?

Hayvanlar için Referandum kampanyası tarafından lanse edilen tasarının metni, hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan 6 tekliften oluşuyor:

Kafeslerde hayvan yetiştirmenin yasaklanması;

  1. Kürk hayvancılığının yasaklanması;
  2. Kapalı alanda toplu hayvan yetiştiriciliğinin sonlandırılması;
  3. Atlı ve av köpekleriyle yapılan avcılığın, eşeleme avcılığının (toprağı kazarak altında yaşayan hayvanları avlama) ve geleneksel avcılığın yasaklanması;
  4. Vahşi hayvan gösterilerinin yasaklanması;
  5. Hayvanlı deneylerin sonlandırılması.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4

Güney Kutbu’nda Umutlandıran Tespit: Yeni Üreme alanları tespit edildi

Nadir Görülen Kara Leylek Yaralı Olarak Bulunduöç

Nadir Görülen Kara Leylek Yaralı Olarak Bulundu