in

Fotokapanlar ile Vaşak, Kızıl Geyik gibi Birçok Yaban Hayvanının Görüntülerine Ulaşıldı

Fotokapanlar ile kızıl geyik, karaca, ayı, kızıl tilki, kurt, sansar, çakal, porsuk, yaban tavşanı, yaban domuzu ve vaşak gibi yaban hayvanlarına ait görüntüler elde edildi.

Orta Karadeniz‘de yaban hayatını gözlemlemek için belli noktalara yerleştirilen fotokapanlara vaşak ve birçok yaban hayvanı takıldı.
Türkiye’de uzun yıllardan beri düzenli olarak gerçekleştirilen envanter çalışmaları, bilinen türlerin popülasyon durumlarını ortaya koyuyor, artış ve azalışlara ilişkin yapılacak çalışmalara yön veriyor. Türkiye’nin sahip olduğu yaban hayvanı çeşitliliği düşünüldüğünde, bu çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından envanter ve izleme çalışmaları Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından önemseniyor ve destekleniyor.

Fotokapan kizil geyik

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fotokapanlar ile Yaban Hayat Gözlemleniyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü Samsun’da fotokapanlarla yaban hayatını gözlemliyor. Bölge Müdürlüğü, yaban hayvanları ile ilgili yapılacak olan tür tespiti ve popülasyon dinamiklerinin izlenmesi gibi çalışmalarda da fotokapan kullanıyor.

fotokapanlara takilan yaban hayvanlari

Yaban Hayatın Yıllar İçerisindeki Değişimin İzlenmesi Hedefleniyor

Çalışmalar sonucunda yıllar itibarıyla aynı sahada, aynı tarihler arasında, aynı koordinatlarda fotokapanlar kurularak; fotokapanlara yakalanan birey sayılarının tespit edilmesi, sonraki yıllarda aynı çalışmanın tekrarlanması sonucunda yıllar içerisindeki değişimin izlenmesi hedefleniyor.

Fotokapanlardan goruntuler

5 İlde Yaban Hayvanı Geliştirme Sahalarına Fotokapanlar Kuruldu

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11.Bölge Müdürlüğüne bağlı Amasya, Çorum, Ordu, Samsun ve Tokat illerinde Yaban Hayvanı Geliştirme Sahaları ile belirli avlaklara fotokapan kurulup, izleme çalışmaları sürekli olarak devam ediyor. Bu kapsamda fotokapanlardan kızıl geyik, karaca, ayı, kızıl tilki, kurt, sansar, çakal, porsuk, yaban tavşanı, yaban domuzu ve vaşak gibi hayvanlara ait görüntüler elde edildi.

Fotokapan goruntuleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavisi Tamamlanan Yavru Karaca Yenide Dogaya Birakildi..

Tedavisi Tamamlanan Yavru Karaca Yeniden Doğaya Bırakıldı

Sokak Hayvanlarina Sahip Cikarak Kalbimizde Taht Kuran 20 Kadin

Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkarak Kalbimizde Taht Kuran 20 Kadın