in

Fırat Çavaş ‘Doğa için Çal’ Serilerinin Konuk Oyucuları Olan Kedileri Anlattı

Doğa için Çal serilerini severek takip ediyoruz. Eğer siz de bu anlamlı projeyi takip ediyorsanız görüntülerdeki kediler mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Projenin sahibi Fırat Çavaş ile Doğa için Çal’ın kedilerini konuştuk.

Yıllardır çok ilgi gören “Doğa için çal” serisinin proje sahibi, yapımcı ve yönetmeni Fırat Çavaş ile “Kediatri” kitabının yazarı Tarkan Kaynar “Doğa için çal” serisindeki kediler üzerine söyleşti.

doğa için çal 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 Doğa için çal kliplerinde arada kediler görüyoruz. Onlar çekim esnasında tesadüfi olarak mı girmiş oluyorlar kadraja yoksa kedilerin denk geldiği yerleri mi kullanıyorsunuz görüntülerde?

Tesadüfi olarak giriyorlar. Ancak şu bazen oluyor, bize doğru kedi geliyorsa biz de azıcık pisi pisi yapıyoruz. Ancak elimizle alıp kadraja sokmuşluğumuz yok ? Ne kedi, ne köpek ne de Doğa İçin Çal 6 daki gibi at ?

Kar veya yağmur altında yapılan bir çekimde doğal seslerin şarkıya eklenmesi gibi kediler de görüntüleri kadar sesleri ile de doğayı temsil etmeyi sürdürüyorlar. Bazı kliplerde kedilerin sesi de duyuluyor.

Orada ekstra ses kaydı almamız imkansız zaten kediler biz isteyince miyavlayan hayvanlar değiller ?

Çekimi bozdukları da oluyor mu bu sevimlilerin?

Bazen kendilerini sevdirmek için kamera’nın tripotuna dolanıyorlar, sürtünüyorlar o zaman kamera sallandığı için biraz çekimi aksatıyorlar ama biz halimizden memnunuz.

81172712 2947365315273526 6822850115733028864 n

Hatırladığınız nerelerde daha çok karşınıza çıkıp sahneye dalıp rol çaldılar?

Kediler her yerde biliyorsunuz. Ancak En son Doğa İçin Çal 11’de Vecdi Yücalan’ın çekiminde sahneye bayağı çıktılar. Hatta o kadar çoklardı ki kasap önü gibiydi ? Bu arada Sevgili Vecdi Yücalan da bir kedi severdir, evinde de birçok kedisi var. Belki de onu bildikleri için Vecdi abinin etrafında durmuşlardır ?

 En çok kedi seven hangi sanatçılar oldu çekimlerde?

Hatırladığım kadarı ile Cem Korkmaz çekime gitmeden sokakta ki kediyi kucağına almaya kalkmıştı, o da onu azıcık tırmalamıştı. Cem’de çok severdi kedileri. Bir de Tuvana Türkay’ın kucağına aldığını hatırlıyorum bir kediyi. Tabi hepsi sever ancak direk teması olan ilk aklıma gelen kişiler bunlar ?

Sizin özel yaşamınızda kedilerle aranız çok iyi diye biliyorum.

Evet 2011 den beri Finduk adında bir kedim var. 2 Haftadır da aslında 2013 den beri sokakta baktığım Vik Vik adında bir gözü olmayan ve bir dişi olmayan bir kedi sahiplendiö. Henüz Finduk ile anlaşamıyorlar ancak umarım araları düzelecek ?

Dünyada kedilerle ilgili ilginç çekimler, özellikle çıkardıkları sesler çok ilgi görüyor. Korkut Peker’in böyle bir mix çalışması vardı. Kedilerle ilgili bir klip yapmayı düşünüyoruz musunuz?

Sevgili Korkut Peker’i eskiden beri tanırım hatta aynı sokakta oturuyorduk. Hatta kendi benim bile bir anda hatırlayamıyacağım kadar Doğa İçin Çal projesinde yer almıştır.
Kediler ile ilgili bir klip düşüncem yok şu an.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yılbaşı Hediyeniz ile Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İster Misinizöç

Yılbaşı Hediyeniz ile Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İster Misiniz?

Çukura Düşen Yavru Köpekler İtfaiye Tarafından Kurtarılıp Annelerine Kavuşturulduöç

Çukura Düşen Yavru Köpekler İtfaiye Tarafından Kurtarılıp Annelerine Kavuşturuldu