in

Finlandiya’da Korunurken Türkiye’de Vuruldu

Üremeleri için büyük çalışmalar yapılan ve Finlandiya’da kayıt altına alınan bir balık kartalı, Burdur’da avcılar tarafından vuruldu. Talihsiz hayvan, rehabilitasyon merkezinde tedavi altında.

finlandiya-ajanimo4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Finlandiya’da kayıt altına alınarak halkalandığı belirlenen balık kartalı, Burdur’da tüfekle vuruldu. Bucak ilçesinde bir vatandaş arazide yaralı halde bulduğu balık kartalını Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne getirdi.

Balık kartalı, buradan da tedavi için Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi. Merkezde tedaviye alınan kartalla ilgili açıklama yapan merkez sorumlusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, Avrupa’da üreyen hayvanın göç sırasında Türkiye’ye de uğradığını söyledi.

finlandiya-ajanimo3

2-3 Haftalık Tedavi

Balıkla beslenen ve 20-25 yıla kadar yaşayabilen balık kartalının üremesi için son yıllarda büyük çalışmalar yapıldığını anlatan Öztürk Sarıca, hayvan merkeze getirildiğinde sağ kanadında ciddi yaralar olduğunu aktardı.

Yaralanıp iyileşme sürecine giren hayvana 2-3 haftalık tedavi ve rehabilitasyon uygulayacaklarını kaydeden Öztürk Sarıca, uçuşlarını takip ederek hayvanı doğaya bırakacaklarını belirtti.

finlandiya-ajanimo1
“Helsinki’de Halkalanmış Bir Kuş”

Balık kartalının doğaya hiçbir zararı olmadığına dikkati çeken Öztürk Sarıca, şöyle dedi: “Ama maalesef avcılar tarafından vurulmuş. Balık kartallarının yaşam süreleri 25 yıla kadar uzayabiliyor ama neredeyse yüzde 10’u bu yaşı buluyor. Özellikle ilk yıl ve sonraki yıllarda popülasyonun yüzde 10’u kaybediliyor. Son yıllarda Avrupa’da yaşam alanları ve daha fazla üremesi ile ilgili yuvalar yapıldı. Kuru ağaçların üzerine yuva yapıyorlar. Yapılan çalışmalar ile popülasyon canlandırıldı. Bu kuş, popülasyonu kontrol altına alınıp da çoğaltılmaları aşamasında Finlandiya Helsinki’de halkalanmış bir kuş. Onca yolu kat ederek, belki de defalarca göçe katılmış bir kuş ama ne hikmetse Türkiye’de avcılar tarafından vurulmuş bir kuş.”

finlandiya-ajanimo2
“Mümkünse Hiçbir Hayvanın Vurulmaması Gerek”

Avcılığa tamamıyla karşı olduğunu vurgulayan Öztürk Sarıca, “Sonuçta avcılık yasaları var. En azından eti yenmeyecek hayvanları vurmayın. Bu yaban hayvanları doğanın bir parçası ve her bir yaban hayvanının doğada mutlaka bir işlevi var. Siz o yaban hayvanını vurduğunuzda mutlaka zincirin parçasını koparmış oluyorsunuz ve doğanın işleyişi bozulmuş oluyor ve doğada bazı şeyler aksamaya başlıyor. Sadece eti yenmeyen değil, mümkünse hiçbir hayvanın vurulmaması gerek” diye konuştu.

Geçtiğimiz ay da Almanya’nın uydudan izlediği kartal Hatay Samandağ’da avcılar tarafından vurularak öldürülmüştü.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rezzan alavant ajanimo1

Köpük, Garip, Köfteci Murat

bremen mizikacilari gibi ajanimo

Bu Arkadaşlar da Belgrad Mızıkacıları…