in

Finlandiya Kurtları Yok Edecek

Finlandiya’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kurt av sezonunun bitmesinin ardından yaptığı skandal açıklama ülkedeki sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekti.

grikurt1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Finlandiya Tarım ver Orman Bakanlığı yetkilileri, 2015-2016 av sezonunda 290 gri kurttan 55’inin öldürüldüğünü açıkladı. Yetkililer yaptığı açıklamada, hedeflerinin kurt popülasyonunu tamamen yok etmek olduğunu bildirdi. Açıklamada, “Amacımız, insanlara yakın yaşayan kurtları yok etmek ve kaçak avlanmanın önüne geçmek” ifadesine yer verildi.

grikurt2

Bu açıklamanın, iki ay süren ve kurt popülasyonunun yaklaşık dörtte birinin öldürüldüğü yasal av sezonunun ardından yapılmış olması hayvan hakları savunucularının tepkisini çekti.

Finlandiya’daki yasal av sezonunda, yalnızca lisanslı avcıların önceden belirlenmiş bazı kurtların öldürülmesine izin veriliyor. Av sezonunda 55 kurdun öldürülmesi, bakanlık yetkilileri tarafından ‘yetersiz’ görüldü. Av sezonu boyunca avcılar tarafından öldürülenlerin dışında, 23 gri kurt da trafik kazalarında, münferit ve kaçak öldürmeler sonucu hayatını kaybetmişti.

grikurt3

Finlandiya bakanlık danışmanı Sami Niemi, “Av sezonu dışında yaşanan öldürmelerin sayısının çok yüksek olduğunu, ava teşvik için lisanslama sistemini gözden geçireceklerini” bildirdi.

Yetkililerin açıklamalarında, kurt katliamının münferit öldürme vakalarının önlenmesi üzerine gerekçelendirilmesi, ülkedeki hayvan hakları savunucuları tarafından ikiyüzlülük olarak nitelendirildi.

grikurt-oc

İskandinav ülkelerinde ve Finlandiya’da yaban hayatı politikalarının katliamlarla ilerliyor olması, yükselen muhalefete rağmen alternatif yaban hayatı bölge yönetimi arayışına gidilmemesi ciddi bir sorun teşkil ediyor.

Finlandiya Doğa Ligi isimli kuruluşun temsilcisi Sami Saynevirta, yaptığı açıklamada “Rakamlar şok edici, bu avlarda hangi hayvanların öldürüldüğü bile bilinmiyor” dedi. Saynetivra, “Son av sezonunda üremeden sorumlu 20 lider kurdun öldürülmesini kastediyor. Devlet teşvikiyle yapılan avlar ve sivillerin öncülük ettiği öldürme vakalarıyla kurt popülasyonu 2013’te 120 kurda kadar küçülmüştü” diye ekledi.

Finlandiya’da avcılık çok yaygın bir gelenek… Her yıl 300 Bin Finli, av lisansı alabilmek için kayıt yaptırıyor. Finlandiya, yaban hayvanı avına rağbetin son derece yüksek olduğunu gösteren bu rakamla birlikte, Avrupa’nın kişi başına en çok avcı düşen ülkelerin başında geliyor. Ülkedeki birçok koruma örgütü, Avrupa Birliği mevzuatları kapsamında koruma altına alınan hayvanların öldürülmesine tepki gösteriyor.

Kaynak: AFP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TÜMÖR KÖPEK

Karnından 2 Kilo Tümör Çıkan Köpek Görenleri Şaşırttı

karınca on

Karıncalar Amerika Coğrafyasının Tarihine Işık Tutuyor