in

Fillerin Ayak İzi Kurbağalara Üreme Alanı Oluşturuyor

Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin (WCS) Myanmar’daki şubesinde çalışan uzmanlar, Asya’daki fillerin ayak izleri sayesinde kurbağalara ‘üreme alanı’ oluşturduğunu belirledi.

Uzmanlar, fillerin ‘dev ayak izleri’nin toprakta oluşturduğu çukurların yağmur sularıyla dolduğunu ve bölgede yaşayan kurbağa türlerinin bu minik su birikintilere yumurtalarını bıraktığını açıkladı.

mammoth3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ekibin başındaki Steven Platt, ‘Tamanthi’ adlı parkta yaptıkları incelemeler sonucunda Asya fillerinin ‘ekosistem mühendisliği’görevini üstlendiklerini saptadıklarını anlattı.

fil ayak izleri

Steven Platt şunları söyledi: “Fillerin ayak izlerinin oluşturduğu çukurlarda biriken yağmur suyu bir yıl varlığını koruyabiliyor. Bu da özellikle yağmur yağmayan, kuraklık yaşanan mayıs-ekim sürecinde çok yararlı oluyor. İçinde kurbağa yumurtası olan 20 çukur saptadık. Bırakılan yumurtalardan çıkan yavrular bu sayede gelişebiliyor.”

fil ayak izi

Platt, sonuçları ‘Mammalia’ adlı bilimsel yayın organında yayımlanan araştırma sonuçlarının ekolojik sisteme katkıları fazla bilinmeyen Asya fillerinin bu yanını ortaya çıkardıklarının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Korat 2

Korat Kedi Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı

cubbeli ahmet hoca kertenkele oldurmek sevaptir sozuna tepki

Cübbeli Ahmet Hoca’nın “Kertenkele Öldürmek Sevaptır” Sözlerine Sert Tepki