in

Fil Kuşunun Nesli Neden Tükendi?

Yeryüzünde yaşamış en büyük kuş olan fil kuşunun (Aepyornis maximus) yok olmasının sebebini araştıran David Attenborough’ün çalışmaları, insanların bu türü nasıl yok ettiğini ortaya koydu.

filkuşu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

David Attenborough, evinde güvenli bir şekilde sakladığı yaklaşık 30 cm uzunluğunda olan devasa yumurtayı 50 yıl önce Madagaskar’da buldu ve yakın zamanda adaya geri dönerek bu dev yumurtaların sahibi olan dev kuşun yok oluş nedenini araştırdı.

Sör David’in tekrar Madagaskar’a gitmesine neden olan yumurta yaklaşık 3 metre uzunluğunda ve yarım ton ağırlığında olan dev fil kuşuna ait. Bu kuşun yok olma nedeni henüz tam olarak açıklanamamış olsa da bazıları insanlar tarafından avlanma ya da iklimsel değişikliklerin buna neden olduğu inancındalar. Ancak Attenborough, insanların fil kuşunun yumurtalarını tüketmesinin bu türün sonunu getirdiğini öne sürüyor.

filkuşu6

Yakın zamanda yapılmış olan arkeolojik kazılarda insanların kullandığı ateşin çevresinde bulunan yumurta kabukları, fil kuşu yumurtasının tavuk yumurtasından 180 kat daha büyük olduğunu ortaya çıkarırken Attenborough’un iddiasını da destekliyor. Sör David, “Fil kuşunun avlanma sonucu yok olduğu konusunda şüphelerim var, çünkü bir devekuşu boyutunda olan bu hayvanın da günümüz devekuşları gibi çok güçlü tekmeleri olduğunu düşünüyorum” diyor.

filkuşu5

İlk kez 1960 yılında televizyon serisi ZooQuest’i çekmek için Madagaskar’a giden David Attenborough, kampın etrafında kalın bir kabuğun kalıntılarını bulmuş. Daha sonra yerel halktan daha fazla kabuk getirenleri ödüllendireceğini söyleyerek birçok parçaya ulaşmış. Bu parçaların tam olarak birleştirilmesiyle de bir Amerikan futbol topundan daha büyük olan fil kuşu yumurtası ortaya çıkmış.

filkuşu1

BBC’nin yeni belgesel serisi “Attenborough ve Dev Yumurta”’nın çekimleri için tekrar Madagaskar’a giden Attenborough, fil kuşlarına ne olduğunu incelemiş. Kemik ve yumurta kabukları üzerinde yapılan radyokarbon yaş analizleri, bu dev kuşun yaklaşık 1000 yıl önce hala adada yaşamakta olduğunu gösteriyor. İnsanlarınsa Madagaskar’a yaklaşık 2000 yıl önce ulaştığı düşünülmekte. Sör David’in elindeki yumurtanın yaşı da radyokarbon analizlerine göre 1300 civarında. 1600’lü yıllarda adayı ziyaret eden Avrupalı denizciler dev bir kuşun varlığından bahseder ve dev yumurta kalıntılarıyla dönerlermiş.

filkuşu2

Oxford Üniversitesi radyokarbon hızlandırma bölümden Dr. Tom Higham, “Fil kuşu yumurta kabukları ve kemiklerinden yapılan analizlere göre en genç buluntular M.Ö. 900 yıllarına ait. Bu dönemde adadaki insan populasyonu da arttı” şeklinde konuşuyor.

Sör David: “50 yıl önce yumurta kabuklarını bulduğum ormanlık alana tekrar gittiğimde aynı bölgede kereste fabrikası olduğunu gördüm. Aynı zamanda 50 yıl öncesine göre 3 kat daha fazla insan yaşıyor. Bu durum zaman içerisinde adada meydana gelen değişimleri gösteren iyi bir örnek. Yabanıl bölgeler insanlar tarafından köyler kurmak ya da pirinç ekmek için tarla olarak kullanılmakta, bu da yaşam geçmişte fil kuşunun başına geldiği gibi bir çok canlıyı ortadan kaldırmakta.”

Kaynak: NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

larry5

Cameron’ın Onur Listesine ‘Kedi Larry’ Alınmadı

one cıkan 1

Hayvan Dostlarımızdan Birbirinden Komik “Ne yapıcan, sokağa mı atıcan?” Capsleri