in ,

Fazıl Say, Müziğin Köpeklerinin Üzerindeki İlginç Etkisini Yazdı

Hayvan sever sanatçılardan olan piyanist Fazıl Say’ın sosyal medya hesabından paylaştığı yazı onlarca beğeni ve paylaşım aldı.

Fazıl Say, hayvanlar ve müzik başlığıyla, sosyal medya hesabından bir yazı paylaştı. Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say bu yazıda iki köpeğinden ve onların müzik zevkinden bahsetti. İşte Fazıl Say’ın köpekleri ve müziği arasındaki ilginç bağ:

12 yıl boyunca iki köpeğimiz oldu, Paşa ( Golden retriewer) ve Hanım (labrador) 
Bir ara pek çok kedimiz de oldu. Bazı dönemler evde 7 kedi 2 köpek vardı. Kumru daha çok “kediciydi” küçükken. “İnsanlar ya kedicidir ya köpekçidir” diye genellenir bu yanlıştır, ben bu iki hayvanı da eşit severim, hem kedilere hem köpeklere hayranım.. 2011’de Paşa ve Hanım yaşlandı, öldü. Büyük özlüyorum onları.. ev yıllarca bomboş hissi verdi onlar olmadan.. Paşa’nın evdeki çalışmalarımdaki tepkileri çok enteresandı.
Ne zaman Mozart, Beethoven filan çalışıyorsam, uzaktan uyuklayarak dinler, arada sırada kaşını kaldırırdı.
Ne zamanki modern müzik atonal eserler filan çalışsam, derhal odayı terkederdi.
Ama, ne zaman ki, BACH çalıştığımda gelir piyanonun altına ayaklarımın altına yatardı, Bach , Paşa için sükunetti mutluluktu… İlginçtir, Hollanda’da yapılan bir araştırmada, Bach dinleyen ineklerin dinlemeyenlerden daha çok süt verdiği ortaya çıkmıştır. Nedir bunun sebebi? Doğallığı mı? Müziğin matematiksel saltlığı mı? Çok sesliliğin uyumunun barışçıllığı mı?

Yılda bir filan Aşık Veysel dinlerim, 
buna ihtiyaç duymamın sebebi, 
Veysel müziği bana fidanın DNA’larını hatırlatır, 
bir besteci olarak bunu yapmaya ihtiyacım var, “neden?” Diye soracak olursanız; 
insanlık kültürü, 5000 yıldır, Mezopotamya ve Anadolu’da yeşerdi. İşte, ben de bu hikayenin gelişiminin özünü hatırlattığı için Veysel dinlerim, eserlerimde çok “öykünme-kolajlama-esinlenme” vardır Veysel türkülerine. 
Hüseyni makamı, 2000 yıl önce Dorian makamıydı…
Uzun lafın kısası vesselam, ne zaman Veysel dinlesem Paşa gelir, müziksetine büyük bir kızgınlık ve endişeyle havlardı. Bitmezdi havlaması!
Herhalde, çıkan ses (Veysel’in doğal ve tekniksiz sesi) hayvanlarda ( belki sadece Paşa’da?) bir çağrı yapıyordu? Kim bilir? Fotoğrafımız 2008 yılından. Kumru sürekli düz duvara tırmanırdı bir ara…”

Metro İstasyonunda Kedi Kurtarma Operasyonu

Kedilerde Sivilce Sorunu