in

Fazıl Say, Kaz Dağları için Çaldı: “Yaşatmaktan Yana Olmalıyız”

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, metalik madencilik faaliyetleri nedeniyle büyük tehdit altında bulunan Kaz Dağları için konser verdi.

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında yürütülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı doğaseverlerin tek ses olduğu “Su ve Vicdan Nöbeti”ne destek büyüyor. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, nöbetin 24’üncü gününde, alanında kurulan sahnede destek konseri verdi.

Fazıl Say Kaz Dağları için Çaldı Yaşatmaktan Yana Olmalıyızöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Daha önce 2018 Troia Yılı için Çanakkale Belediyesi’nin talebi ile kente Truva Sonatı’nı kazandıran dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, bu kez de besteleği ‘Kaz Dağları Marşı’ ile kendi eserleri ve dünya klasiklerinden eserleri çaldı.

Konserde bir konuşma yapan Fazıl Say, “Bugün burada doğayı korumak için bu kadar kabalık olması, bu kadar aydının bir araya gelmesi beni çok heyecanlandırdı, mutlu etti. Onur duydum Türk halkıyla bugün. Aslında Kaz Dağları için başlatılan kampanyanın 24’üncü gününde, ilk gününden itibaren doğayı savunanlara da bir teşekkür etmek isterim. Onlar hepimizi yönlendirdiler ve konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Onları yalnız bırakmamak için burada amacımız bu gezegende insanlar olarak bitkiler, hayvanlar, hep beraber gelecek için bir şey bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum” dedi.

Fazıl Say’ın eşi Ece Dağıstan Say, konserden çektiği fotoğrafları Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerinden alıntı yaparak Instagram sayfasında paylaştı.

Fazıl Say Kaz Dağları için Çaldı Yaşatmaktan Yana Olmalıyız

Konsere Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, STK temsilcileri, çevre il ve ilçelerden gelen binlerce kişi katıldı.

Konser öncesinde, Çanakkale Belediyesinin vatandaşları alana ulaştırmak için kaldırdığı otobüsler birden fazla polis kontrol noktasından geçirildi. Konsere gitmek üzere yola çıkan 20’den fazla otobüs tek tek durdurulup kimlik kontrolü yapıldı.

Kontrollerin ardından binlerce kişi alana ulaştı. Mudanya Belediyesi bandosu yurttaşları marşlarla karşıladı.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev Sahibinin Boşaltılmasını İstediği Evde Yaşayan 50 Kedi Sokakta Kalma Tehlikesiyle Karşı Karşıyaöç

Ev Sahibinin Boşaltılmasını İstediği Dairede Yaşayan 50 Kedi Sokakta Kalma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Köpeğinizie Koyabileceğiniz En Popüler Yabancı İsimöç

En Popüler Yabancı Köpek İsimleri