in

Faytonlar Kaldırıldı, Yaşam Nöbeti Sona Erdi

41 gündür İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeki Saraçhane Parkı’nda tüm fiziki zorluklara rağmen YaşamNöbeti’ni sürdüren hayvan özgürlüğü aktivistleri eylemi sonlandırarak basın açıklaması yaptı.

Adalar‘da ruam hastalığı sebebi ile 105 atın öldürülmesinin ardından hayvan hahkı savunucuları tarafından İBB’nin Saraçhane’deki binası önünde yaşam nöbeti başlatılmıştı. Faytonların kaldırılması için 41 gündür eylemlerine devam eden aktivistler, İBB ve İstanbul Valiliği ile yapılan görüşmelerde elde ettikleri olumlu sonuçlar nedeniyle nöbetlerini  bitirme kararı aldı.

‘Atların Sağlık ve Güvenliğini Sağlamak Adına Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz’

Adalar’da faytonlarda çalıştırılan atların köleliğinin son bulması için tarihsel bir dönüm noktasına ulaşıldığını belirten aktivistler, İBB ve Valilik’le yapılan görüşmelerin, “sembolik”, “turistik”, “nostaljik” vb. isimler altında da olsa atlı faytonların artık devam etmeyeceğini gösterdiğini ve elde edilen olumlu sonuçlar nedeniyle yaşam nöbetini İBB önünde bitirdiklerini duyurdular.
41 gündür İBB önünde yaşam nöbeti tutan hayvan özgürlüğü aktivistleri, nöbetin fiili olarak İBB önünde bugün sona erdiğini, artık Türkiye’nin her yerinde, hayvan sömürüsünün ve hayvan köleliğinin olduğu her noktada devam edeceğini vurguladılar. Yaşam Nöbeti adına basın açıklamasını okuyan Derya Yener açıklamaya şöyle devam etti:
“Yaşam Nöbeti etrafında yanyana gelmiş hayvan hakları savunucuları ve hayvan özgürlüğü aktivistleri olarak bu yeni aşamada, uzun süreler boyunca ağır şartlarda çalıştırılan atların kimsenin kölesi olmadan, özgürce, şiddetten ve sömürüden uzak, güvende yaşayabilmelerini sağlayabilmek için tüm gücümüzle çalışacağımızı bir kez daha açıklıyoruz. Bu amaçla şu anda Adalar’da yaşayan 1300’e yakın atın en kısa zamanda bizlerin de önerileri dikkate alınarak, hayvan haklarına ilişkin denetim mekanizmalarının kurulduğu yeni yaşam alanlarına alınması sürecinin takipçisi ve katılımcısı olup ,atların sağlık ve güvenliğini sağlamak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Açıklamada vegan aktivistler adına söz alan Funda Gül Özdem, hayvan hakları mücadelesine yaşam nöbetiyle yeni bir bakış açısı getirdiklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Hayvanları yemek, giyecek, denek, taşıt, köle ve eşya statüsüne koyan bu sömürü düzeninde; özgürlük, eşitlik ve adalet diye haykırıyoruz. İneğin, tavuğun, balığın özgür olduğu vegan bir dünyanın temellerini atarken; yaşam nöbeti direnişini başlatan ve “Tüm Hayvanlara Özgürlük!” diyen aktivistler; hayvan hakları mücadelesinin bütün hayvanlar için olması gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Birlikteliğimizden aldığımız dayanışma gücü, Burak Özgüner’den aldığımız umut ve ilhamla tüm hayvanların özgürlüğüne koştuğu günleri birlikte örüyoruz.
Son kafes kırılana dek; hayvan sömürüsü ve köleliğine karşı özgürlük, katliama ve ölüme karşı yaşam!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başı Pet Şişeye Sıkışan Köpek Kurtarıldıöç

Başı Pet Şişeye Sıkışan Köpek Kurtarıldı

Yasa Dışı Horoz Dövüştüren Şahıslara Baskın Yapıldıöç

Yasa Dışı Horoz Dövüştüren Şahıslara Baskın Yapıldı