in

Faroe Adaları’nı Google’dan Önce Koyunlarla Haritaladı

Danimarka’ya bağlı özerk bir yerel yönetime sahip, Google Street View araçlarının henüz ulaşmadığı Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan Faroe Adaları, ancak koyunların üzerine sabitlenen kameralar ile görüntülenebildi.

faroe-koyun2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Google’ın arama motoru Google Street View’un adalarına ulaşamamasından yorulan, Faroe Adaları’nda doğup büyüyen Durita Dahl Andreassen, Visit Faroe Island (Faroe Adaları’nı ziyaret edin) kampanyası için çareyi adada serbestçe dolaşan koyunların üzerine 360 derecelik kameralar sabitlemekte buldu.

faroe-koyun1

‘‘Başka ülkelerde yaşayan arkadaşlarıma güzel, yeşil ve başkalarına büyük oranda yabancı olan ülkemi tanıtamamak bana garip geldi. Eğer Google Street View, Faroe Adaları’na gelmeyi düşünmüyorsa, ben Faroe Adaları’nı başka yollarla gösteririm’’ diye düşünen Durita Dahl Andreassen güneş pilleriyle çalışan 360 derecelik kamera ve mobil telefondan oluşan düzenekleri beş koyunun üzerine sabitledi.

Adını da koyunlardan alan adada, serbest dolaşan koyunların üzerine sabitli kameralar cep telefonu yardımıyla çektikleri fotoğrafları GPS koordinatları ile Durita’ya gönderiyor.

faroe-koyun3

Durita da gelen fotoğrafları Google Street View uygulamasına yükleyerek Faroe Adaları’nın güzelliklerini dünya ile paylaşıyor.

Faroe Adaları’nda yaklaşık 50 bin kişi yaşarken adada bulunan koyun sayısı ise 80 bin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan kopek kan

Çin’in İlk Köpek Kan Bankası Kuruldu

one cıkan truva tas ocagı 1

Truva’da Taş Ocağı İçin Tarihi Doku ve Doğal Yaşam Zarar Görüyor