in

Facebook’tan İlginç Analiz

Facebook, yaptığı bir araştırmayla zaman tünelindeki paylaşımlarına göre kullanıcılarını iki sınıfa ayırdı.

facebook-6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Facebook yetkilileri, 160 bin kullanıcı hesabı üzerinde yaptığı araştırmaya göre kullanıcılarını  “cat people” ve “dog people” şeklinde 2 gruba ayırdı. Kedi ve köpek isimlerinin seçimini, bu pet hayvanlarının toplumdaki davranışlarına göre yaptığı düşünülen Facebook, araştırmayı ilginç görseller ile yayınladı.

facebook-7

İşte karşınızda Facebook’a göre cat people ve dog people arasındaki farklar…

Facebook’un gruplandırdığı bu insan tiplerine kedi sahipleri ve köpek sahipleri demek yanlış olmaz. Çünkü bu sınıflandırmalar genellikle evcil hayvan seçiminde de paralellik gösteriyor. Öyleyse Facebook’un ilginç analizi incelemeye başlayalım!

facebook-8

İlk resimde gördüğünüz his tablosuna göre; mutsuz ve yorgunluk hissini fazlasıyla yansıtan kedi sahibi insanların karşısında gurur ve heyecan duygularını paylaşmayı seven köpek dostu kullanıcılar duruyor.

facebook-1

İkinci analizde ise bu iki grubun Facebook’ta takip ettikleri diziler filmler analiz edilmiş. Görselden görebileceğiniz gibi kedi dostu kullanıcıların çoğunluğu  “Terminatör” gibi aksiyon filmleri hayranı iken köpek dostlarının büyük kısmı ise  “The Notebook” gibi romantik bir filmin hayranı.

facebook-2

Üçüncü görselde Facebook tarafından analiz edilen ise kitap tercihleri. Kedi sahipleri daha çok macera kitaplarına yönelmişken köpek sahipleri ise durağan, romantik kitaplara yönelik paylaşımlarda bulunmuş.

facebook-3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tombili1

Ziverbey’in ‘Tombili’si Yaşamını Yitirdi

nargile2

Huqqa Cafe ‘Akvaryum Nargile’den Geri Adım Atmıyor