in

Eziyet Gören Hayvanlar için “Hayvan Polisi”

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Hukuk Danışmanı Ahmet Kemal Şenpolat soruyor: Bütçenizdeki engin paralarla hayvanat bahçelerine, sirklere, yunus parklarına, cazibe merkezlerine yatırım yaparken eli titremeyen bu kurumlar hayvanlara acil müdahale yetkisine sahip polis teşkilatlarını kurmanız sizleri ne kadar sarsar?

Hayvanların öldürüldüğü, eziyet edildiği, bakımsız kaldığı ülkemizde, hayvanseverler acil vakalarda hangi kuruma gideceklerini bilmiyorlar. Gidilen kurumlar ilgilenmiyor ya da yetişemiyor .HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Hukuk Danışmanı Ahmet Kemal Şenpolat’ın CNN Türk.com’daki  köşesinde, hayvanlara acil müdahale yetkisine sahip polis birimi kurulması gerektiğini yazdı.

hayvan-polisi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şenpolat’ın yazısı şu şekilde:

İşin içinde bizim kadar olmayanlar bilemezler, tahmin bile edemezler. Türkiye’de hayvan hakları ihlalleri o kadar yoğun ve şiddetli boyutlarda oluyor ki, bu işi kurum olarak yapmak için üstlenen devletin kurumları da gelen ihbarlara yetişememekten kilitlenmiş durumda.

Geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı, hayvan hakları ihlalleri için kendi şahsi e-maillerine gelen ihbarlardan kurtulmak ve bu işi düzene bağlamak için vatandaşlar için [email protected] adlı yeni bir e-posta adresi oluşturdu.

Hayvan ihlalinde başvuracak makam, arayacak telefon, e-postalarına bakacak bir yetkili bulamayan vatandaş çaresizlik içinde deli gibi itfaiyeden muhtarlığa, derneklerden bakanlığın il müdürlüklerine, belediyelerden medyaya kadar herkesi arıyor. Eposta yolluyor. Her ilçede kasabada kentte hayvanlara inanılmaz derecede eziyet var. İnanmayacaksınız ama bunların ancak binde biri medyada gündem arasında kendisine yer buluyor. Kamuoyunda infial yaratması ya da yaşanan olayın benzer katliamlardan biraz farklı olması ayrıca Türkiye gündeminde önemli bir şey olmaması halinde gündeme giriyor.

hayvan-polisi1

Bilgili veteriner hekimler yok, yetişemiyorlar

O durumda da devletin uyuyan kurumları, bu işi yapmaları için vergilerimizden maaş alan elemanları önlerindeki kağıt işlerinden kurtulabilirlerse müdahale etmeye çalışıyorlar. Ancak samimi olarak söylemek gerekirse bu kurumlar başarılı olmadıkları gibi, bu kurumların yapması gereken işleri gönüllü olarak sınırlı bütçeyle hareket etmeye çalışan sivil toplum kuruluşları daha etkin yapıyorlar.

Dilekçelere verdikleri diplomatik yanıtlarla mesai dolduruyorlar. Fiili olarak yetişemediklerinin, personel eksiği olduğunu, bilgili veteriner hekim istihdam etmediklerini biliyoruz. Saat 17’den sonra çalan telefona bile bakmayan bir Orman Su İşleri Müdürlüğü ya da belediyelerin veteriner işleri müdürlüklerinin yerine STK’lar işbaşı yapmaya çalışıyor, vatandaştan asıl azarı da onlar işitiyorlar. Cumartesi pazarları, resmi ve dini tatillerde hayvanların o süreç içinde zarar görmediklerinden emin oldukları için zaten bir beklentiniz olmaması gerekiyor.

Hayvanın eziyet gördüğünü düşünen vatandaş haklı olarak özellikle Orman Su İşleri Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve belediyelerden hizmet bekliyor. Ancak o hizmeti alamadığını görünce bu kurumlar harekete geçsin diye kendisini oyalayıp sanal imza kampanyaları ile sosyal medyada ses getireceğini düşünüyor.

Bilgisizce sağa sola saldıran vatandaş da aynı enerjiyi örneğin kuvvetli bir STK yapılanması için ya da devletin kurumlarının çalışması için bir enerjiye vermek istemiyor. Aklına da zaten gelmiyor. Çünkü o sırada yaşamış olduğu akut sorunu acilen dindirmek istiyor. Devletin duygudan arındırılmış, bürokrasiden kurtulamamış yüreği katmerleşmiş amirinden korkan, cesaretli karar alamayan memuru ile de uğraşmak istemiyor.  Fakat her halükarda acı çeken yolda yaralı olarak gördüğü hayvan ya da zehirlenen zavallılar oluyor.

hayvan-polisi-4

Hayvanların acılarını dile getirebilecek dilleri yok

Tüm bunların arkasında hayvanlara acil olarak müdahale edebilecek valilikler bünyesinde kurulmamış hayvan ve doğa polisinin olmaması yatıyor. Bu ekiplerin olması, bunların eğitilip bir an önce istihdam edilmesi elzem bir konu desem de kimsenin bu sesi duyacağını da sanmayacak kadar da gerçekçiyim. Çünkü hayvanların acılarını dile getirebilecek dilleri maalesef yok.

Bütçemiz yok buna para ayıramayız diyen belediyelere ve bakanlıklara,  özellikle trilyonlarla oynayan büyükşehir belediyelerine nereye parayı harcayacağını o günkü siyasi konjüktöre göre belirleyen belediye başkanlarına da bir çift lafım var tabi ki: Bütçenizdeki engin paralarla hayvanat bahçelerine, sirklere, yunus parklarına, cazibe merkezlerine yatırım yaparken eli titremeyen bu kurumlar hayvanlara acil müdahale yetkisine sahip polis teşkilatlarını kurmanız sizleri ne kadar sarsar? 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Hayvanlara işkence eden insanların zaten bir piskolog tarafından mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor.Bu işkence olayları aslında geçmişten gelen bir gelenek gibi bir şey çuvala koyup atmalar sopa ile dövmeler dedeler’den torunlara geçti .cinsel istismar zaten çok eskiden gelen resmen bir adet gibi bir durum ülkemizde son zamanlarda sosyal ağlardan daha çok kullanımı ile bu tip olaylar daha fazla gündeme gelmeye başladı aynı zamanda iyi bir tepki olarak insanlar artık hayvanlara daha fazla yardımcı olmaya başladılar hayvanlara işkence sosyal ağlar sayesinde rahatça şikayet edilebiliyor ama şikayet etmek bir işe yarasada ülkemizdeki yasalar bu durum karşısında çok aciz durumda 625 Tl den başlayan fiyatlar var hayvana şiddet karşı avrupa’nın bir çok ülkesinde 20.000 € 2 yıl hapis ile başlıyor 300.000 € 2 yıl hapis’e kadar gidiyor
    Her seçim öncesi bir çok vaad veriliyor ama malasef hiç birisi yerine getirilmiyor tam aksine hayvanseverlerin işleri daha fazla zora gidiyor zaten hayvanseverler diğer vatandaşlar tarafından darp ediliyorlar ve buna benzer bir çok zorluk çıkartılıyor bu insanlara umarım zamanla bu durumlar düzelir hayvana işkence ülkemizde bir son bulur tek istediğimiz bu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maltepeesnaftansokakkopeklerine siddet 1

Maltepe Başıbüyük’te Esnaftan Sokak Köpeklerine Şiddet

dostlukon

Yetim Bir Buzağı ile Küçük Bir Kızın Sevgi Dolu Tanışma Hikayesi