in

Eyüpsultan Belediyesi Veteriner İşlerine Soruşturma Açılıyor

Eyüpsultan Belediyesi’nin aylar süren usülsüz köpek toplama işlemine soruşturma açılıyor.

Eyüpsultan Belediyesi küpeli-küpesiz dinlemeden yüzlerce köpeği usulsüzce toplamıştı. Hayvan aktivistlerinin tüm tepki ve eylemlerine rağmen belediye geri atmamış, hatta usulsüz toplamalara devam etmişti. Toplanan hayvanlar yasa gereği bırakılması gereken yere bırakılmamış; dağ başlarına, diğer ilçe sınırlarına atılmıştı. Kontrolsüzce atılan iğneler sebebiyle hayatını kaybeden hayvanlar olmuştu.

Konunun detayları için:

Eyüp Belediyesi, Göktürk’te 5 Araçla 100’den Fazla Köpek Topladı, Semt Sakinleri Ayaklandı

Hayvan aktivisitleri konuyla ilgili defalarca suç duyurusunda bulunmuştu ancak kaymakamlık soruşturmaya izin vermemişti. Bu karar İstanbul Bölge İdari Mahkemesi tarafından  bozuldu. 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında kanunun 9. Maddesi Hükmü uyarınca inceleme yapılarak, Eyüpsultan Belediyesi Veteriner İşleri, veteriner hekimleri ve görevlileri hakkında soruşturma açılmasına karar verildi. Karar şikayette bulunan dernek avukatlarına şu şekilde tebliğ edildi:

“Eyüpsultan Belediyesi Veterinerliği çalışanlarının sahipsiz hayvanların bakım ve kısırlaştırma işlemlerini usulüne uygun yapmadığı sadece göstermelik sayıda köpeği alarak İBB Bakımevilerinde kısırlaştırma yaptırdığı, belediyenin ihmali neticesinde köpek sayısının artması yönündeki şikayetlerden ötürü hayvanları toplu biçimde aldığı, başka ilçelere ve ormanlara attığı, küpeli/küpesiz ayrımı yapmaksızın topladığı ve bu hayvanların geri getirilmediği, sokakta hayvan bakılamayacağını ancak sahiplenmek suretiyle bakılabileceğini ifade ederek vatandaşlar üzerinde hayvan sahiplenmeleri konusunda baskı kurdukları, köpekleri oklu iğne vurulmak suretiyle toplatıldığı, toplatılan hayvanların baygın bir şekilde üst üste bekletildiği, bir kısmının öldüğü, uyuşturucu iğne kullanımı sırasında veteriner hekim bulundurulmadığı, Bakanlık talimatı olmaksızın toplama yapmak suretiyle 5996 sayılı kanuna muhalefet ettikleri dolayısıyla görevi kötüye kullanma ve uyarıcı madde bulundurma suçlarını işledikleri iddeaları üzerine yapılan ön inceleme sonucunda ilgililer hakkında soruşturma iziz verilmemesine karar verildiği görülmekte ise de; olayda sokak hayvanlarının bakım kısırlaştırma ve toplatılmalarına ilişkin faaliyetlerde ilgili yasa mevzuata uygun davranılmadığına dair ilgililer hakkında hazırlık soruşturması yapılması, dosyanın İstanbul Cumhuriyet Baş Savcılığına gönderilmesine, kararın bir örneğinin ilgililere tebliğ edilmek üzere Eyüpsultan Kaymakamlığına tebliğine kesin olarak karar verilmiştir.”

Umarız bu karar bir başlangıç olur ve bu usulsüz toplamayı gerçekleştiren personeller gerekli cezaları alır; Umarız bu usulsüz toplama emrini verenler de gerekli cezaları alır.

Toplananlar Kısırkaya’da, İğne Atılıp Bırakılanlar Ölümle Pençeleşiyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hasan Kızılöç

Hayvanlar için Yürüteç Yapan Gence ‘Uluslararası İyilik Ödülü’

edirnede 500 kopek kayboldu 1

Hayvan Aktivistleri Edirne’de Kaybolan 500 Köpek için Yürüyecek