in

Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu: ‘Hayvan Dostlarımız Olmadan Eksik Kalırız’

CHP Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu ile seçildiği takdirde hayvanlar için gerçekleştireceği projelerini konuştuk.

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Bu seçim sadece insanlar için değil hayvanlar için de önem taşıyor. Sokak hayvanlarına karşı görevleri bulunan yerel yönetimler, maalesef kimi zaman bu görevlerini kötüye kullanabiliyor. AK Partili Belediye Başkanı Remzi Aydın ve Eyüpsultan Belediyesi geçtiğimiz yıllarda yaptığı yasadışı toplamalar nedeni yle hayvan hakkı savunucuları, vatandaşlar ve ünlü isimler tarafından protesto edilmişti. Bu sebeple Eyüpsultan, hayvan hakkı savunucuları için önem taşıyan bir ilçe.

CHP Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu ile projelerini konuştuk. Hayvan dostu bir Eyüpsultan istiyoruz diyen Bilenoğlu, sokak hayvanlarına yönelik projelerini Ajanimo.com’a anlattı.

CHP Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu Hayvan Dostlarımız Olmadan Eksik Kalırız 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

31 Mayıs 1971, Bartın doğumluyum. Saraybosna’dan gelmiş göçmen bir ailenin kızı olan İffet Hanım ile Çorum İskilip doğumlu Ömer Astsubay’ın dördüncü çocuğuyum. Ortaokul ve liseyi Kandilli Kız Lisesi’nde tamamladım. Sonrasında ise Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nden mezun oldum. Tekstil Tasarımı üzerine 15 yıl özel sektörde farklı şirketlerde profesyonel olarak çalıştım, 10 sene de kendi tasarım ofisimi yönettim. İngilizce ve Almanca biliyorum. Eyüpsultan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin üyesiyim ve ayrıca ilçemizdeki Çağdaş Kadınlar Derneği’nin fahri kurucusuyum. Üyesi olduğum Eyüp Dostları Vakfı çatısı altında “Eyüp’te Yaşayanların Dilinden Son Yüzyılın Hikayesi” organizasyonun proje sorumluluğunu üstlendim. 12 senedir eşim Cafer Bilenoğlu, ikiz çocuklarım Derin ve Sarp ile Eyüpsultan’da mutlu bir yuvamız var.

Belediye Başkan adaylığı sürecine nasıl karar verdiniz?

Eyüpsultan’da yaşayan herkes gibi çocuklarımın geleceği ve güvenliği konusunda endişelerim var. Doğamızın ve hayvan dostlarımızın katledilmesine engel olmak için almam gereken sorumluluklar var. Öte yandan ailemle birlikte yaşadığım bu ilçede karşılaştığım sorunların sayısı giderek artıyor. Çocuklarımı nasıl bir ortamda yetiştirmek istediğim konusunda düşünmeye başladım. Ardından “Ben 12 yıldır bu eşsiz ilçemizde nasıl sorunlarla karşılaştım, belediyeden neler bekledim ve neler bekliyorum?” diyerek bu yola çıktım. Zaten projelerimi de “Bir vatandaş, bir kadın, bir anne olarak nasıl bir ilçede yaşamanın hayalini kuruyorum?” düşüncesiyle oluşturmaya çalıştım. Eşim, çocuklarım, komşularım, hayvan dostlarım, yaşadığım çevre, tarihi değerlerimiz, kısacası değer verdiklerim için elimi taşın altına koymam gerekiyordu. Ve buradayım.

CHP Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Emel Bilenoğlu Hayvan Dostlarımız Olmadan Eksik Kalırız 1

Eyüpsultan ile ilgili projeleriniz nelerdir? Bu projeler arasından sokak hayvanlarına da yer var mı?

Birlikte projeler ürettiğim ekip arkadaşlarımla birlikte 7’den 70’e Eyüpsultan’da yaşayan herkes, her canlı için daha mutlu ve huzurlu bir Eyüpsultan hayal ediyoruz. Gençlerimizin, engelli vatandaşlarımızın, kadınlarımızın ekonomik özgürlüklerini kazanmasına ve daha fazla refahlarına yönelik projeler bunların başında geliyor. Öte yandan doğa dostu, hayvan dostu bir Eyüpsultan istiyoruz.  Her şeyden önce hayvanlarımızı işkenceden, şiddetten, kötü muameleden, zorlu hayat koşullarından koruyacağız. Sokak hayvanlarının bakımını da belediyemiz üstlenecek.

Mevcut Belediye yönetimi, hayvan hakları konusunda yaptığı ihlaller nedeniyle yaşam hakkı savunucuları tarafından defalarca protesto edildi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Evet, mevcut belediyenin tavrıyla ilgili birçok şikayet alıyoruz. Hayvan hakları savunucularıyla bir araya gelip fikir alışverişinde bulunuyoruz ve biliyoruz ki istenildiği zaman hayvanlarımızı korumak için belediyemiz imkanlarıyla yapılabilecek çok şey var. Yukarıda da belirttiğim gibi her şeyden önce hayvanlarımızı işkenceden, şiddetten, kötü muameleden, zorlu hayat koşullarından koruyacağımızın sözünü veriyorum.

Sizin birlikte yaşadığınız bir hayvan dostunuz var mı?

Çocuklarım Derin ve Sarp bir evcil hayvanımızın olmasını istiyorlar. Onların daha sağlıklı, sevgi dolu ve sorumluluk sahibi bireyler olmaları için ben de bunu bir gereklilik olarak görüyorum. Şu an için ailemizin minik bir üyesi yok ama yakın zamanda olabilir. Barınaklardaki, sokaklardaki hayvanlarımızı birer sıcak yuva sahibi yapmaya yönelik çalışmalarımız var. O yuvalardan biri de bizim evimiz olacak.

Seçildiğiniz taktirde, Eyüpsultan’da yaşayan sokak hayvanları için ne gibi değişiklikler olacak?

Eyüpsultan sakinleri ve Eyüpsultan hayvanları için temiz, sağlıklı, güvenli ve ekolojik bir kent planlaması yapacağız. Bunu hayvan dostlarımız olmadan yapamayız, eksik kalırız. Sokak hayvanlarının tüm bakımlarını ve sağlık kontrollerini belediyemiz karşılayacak. Eyüpsultan bölgesinde bulunan ormanlara sahipsiz hayvanların bırakılmasına mâni olacak, hayvan bakım merkezleri kuracağız. Ayrıca sıcak birer yuva sahibi olmaları için de çalışmalar yürütecek, her evde en az bir evcil hayvan beslenmesi için vatandaşlarımızı teşvik edici adımlar atacağız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rayların Üzerinde Su İçen Kedi İçin Tramvayı Durduran Hayvan öç

Rayların Üzerinde Su İçen Kedi İçin Tramvayı Durduran Vicdanlı Vatman

Tavuklar Kümese Giren Tilkiyi Birlik Olup Öldürdü Tavuklar Birlik Olup Kendilerini Koruyabilir Mi

Tavuklar Kümese Giren Tilkiyi ‘Birlik Olup Öldürdü’: Tavuklar Birlik Olup Kendilerini Koruyabilir Mi?