in

Eyüp Belediyesi, Göktürk’te 5 Araçla 100’den Fazla Köpek Topladı, Semt Sakinleri Ayaklandı

Şikayet ve ısırmayı gerekçe göstererek Göktürk’te 5 büyük araçla girip sokaktaki küpeliler dahil 100’den fazla köpeği, uyuşturucu iğne ile vurarak toplayan Eyüp Belediyesi’ne, semt sakinleri ve hayvan severler büyük tepki gösterdi. Eyüp Belediyesi ekiplerinin 1 aydır sürdürdüğü iddia edilen yasa dışı toplamalar, bugün hayvan aktivistlerinin çektiği görüntüler ile kesinlik kazandı.

 

Son 1 aydır Kemerburgaz‘da yasa dışı topladıkları köpekleri geri getirmediği iddia edilen Eyüp Belediyesi,  bugün Göktürk’de yaptığı toplamalarla bu iddiaları haklı çıkardı.

Veteriner hizmetleri müdürlüğü 5 ekibe ayrılarak Göktürk sokaklarındaki küpeli köpekleri semt sakinlerinin ve hayvanseverlerin tepkisine rağmen tutanak tutmadan topladı. Görüntülerde sadece 1 ekipte veteriner hekim bulunmasına rağmen, tüm ekiplerin küpeli köpekleri uyuşturucu iğne ile vurarak topladığı görülüyor. Hayvanları koruma kanununa göre küpeli bir köpeğin belediye görevlileri de dahil olma üzere toplatılması kanuna aykırı. Yine aynı yasaya göre toplama sırasında uyuşturucu iğne sadece veteriner hekim tarafından yapılabiliyor. Kontrolsüz atılan uyuşturucu iğneler hasta ve yaşlı köpeklerin ölümüne neden olabiliyor.

 

Gozde Caglar paylaştı: 24 Ekim 2017 Salı

5 toplamanın aracının yanı sıra ekiplere arızalı olduğu iddia edilen hayvan ambulansı ve zabıta ekipleri de eşlik etti.

Hayvan aktivistleri ,5 araçla 100 den fazla köpeği toplayan ekiplerden sadece 2 aracın kliniğe ulaştığını diğer 3 araç içindeki köpeklerin kliniğe getirilmediğini iddia etti.

 

Gozde Caglar paylaştı: 24 Ekim 2017 Salı

Geçtiğimiz haftalarda tutanak tutulmadan toplanan köpeklere bakan hayvan aktivistleri ve mahalleli toplanan köpeklerin izine ne Kısırkaya barınağında da ne de Eyüp Belediyesi yaşam kent ormanında rastladı.

Eyüp Belediyesi‘nin Ekim ayının başından beri yasa dışı toplama yaptığı iddia ediliyor. Kemerburgaz Mithatpaşa mahallesi muhtarının itiraf niteliğindeki paylaşımı iddiaları doğruluyor.

 

22491453 1931792393499356 1474661223146435760 n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Konuyla ilgili bilgi almak için aradığımız Belediye Başkan yardımcısı Ahmet Turan Koçer şöyle açıklama yaptı:

Organize saldırı yapılıyor. Eyüp Belediyesi yasadışı hiçbir işlem yapmamaktadır. Her geçen gün artan ısırma şikayetlerine rağmen vatandaşlarımızı mağdur olmasına seyirci kalamayız. Görevimiz probleme müdahaledir. Engelleyenler, hangi kilik ve isim altında olursa olsunlar suç işlemektedir. Kamu güvenliğinin sağlanması ve vatandaş mağduriyetinin giderilmesi görevini yerine getirmeyi iftira ve engellemelerle durdurmak suçtur.”

Ahmet Turan Koçer, bölgede kaç tane ısırma vakası ve şikayet  olduğunu, neden tutanaksız toplama yapıldığına ilişkin sorularımızı ise cevapsız bıraktı.

 

Maalesef bir belediyenin daha söylemi PR çalışmasından öteye geçemedi. Arka camında “Eyüp’te sokak hayvanları yalnız değil” yazan araçlar bugün sokakta hayvan bırakmadı.

Eyüp'te sokak hayvanları yalnız değil

Hayvan aktivistleri konuyla ilgili tepkilerini Belediye Başkanı Remzi Aydın‘ın sosyal medya hesabında dile getirdi ancak Aydın tepkilere “Tamamen yanlış iddialar hiç bir şekilde kabul etmiyoruz” cevabını verdi.

Yaşanan bu olaylar ve açıklamalardan sonra hayvan aktivistlerinin aklındaki bazı sorular oluştu

Toplanan köpekler nereye götürüldü?

Isırıyor iddiası işlenen suçu meşrulaştırır mı?

Isırılma vakalarının çözümü tüm hayvanları toplamak mı?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fotoğraf sanatçısı Süha Derbentöç

Kükreyen Fotoğraflar: “Vahşi, Çevik ve Güzel”

eyüp belediyesi toplamamöç

Toplananlar Kısırkaya’da, İğne Atılıp Bırakılanlar Ölümle Pençeleşiyor