in

Evrak Hatası Yüzünden Kapıkule’de Mahsur Kaldılar

Belçika’dan Türkiye’ye getirilmek istenen 70 adet büyükbaş hayvan yüklü TIR, Belçikalı yetkililerin verdiği iddia edilen yanlış tarihli sağlık sertifikası nedeniyle 2 haftadır Kapıkule Sınır Kapısı’nda bekletiliyor.

kapıkule-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İhracatçı firma yetkilisi Özcan Bahadır, Belçikalı yetkililerin sağlık sertifikaları ve kan testlerinde yapmış olduğu tarih hatası nedeniyle, hayvanlarının 6 günlük yolculuğun ardından Türkiye’ye girişlerine izin verilmediğini ileri sürdü. Hayvanların 14 gündür Kapıkule’de bekletildiğini belirten Bahadır, TIR dorsesinde 20 gündür aç ve susuz bırakılarak ölüme terk edildiğini iddia etti.

“Belçika Mercileri Sağlık Testleri Tarihinde Hata Yaptı”

7 Nisan 2016 tarihinde Belçika’dan yola çıkan büyükbaş hayvan yüklü 7B94899 plakalı TIR’larının 6 günlük yolculuğun ardından Kapıkule Sınır Kapısı’na geldiğini ve Bulgaristan’ın Kapitan Andrevo Sınır Kapısı’ndan sorunsuz olarak geçtiğini dile getiren ihracatçı firma yetkilisi Özcan Bahadır, “Belçikalı yetkililerle gerekli yazışmaları yaptık. Sağlık sertifikalarındaki tarih bölümünde hata yaptıklarını kabul ediyorlar. Kapıkule’deki yetkililerle kendilerini görüştürüp özür dilediklerini ilettik” dedi.

“Hayvanlarımız Tek Tek Ölecek”

Hayvanların Kapıkule Sınır Kapısı’nda 2 haftadır TIR içerisinde tutulduğunu anlatan Bahadır, “Bizim hayvanlarımız adeta ölüme terk edildi. Karantinaya almalarını istiyoruz, almıyorlar. Maalesef sanırım hayvanlarımız tek tek ölecek. Bunun ne insan haklarına ne de hayvan haklarında yeri yok” ifadelerini kullandı.

kapıkule-ajanimo2

Kapıkule Sınır Kapısı Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü yetkilileri aracılığıyla konuyu Ankara’ya intikal ettirmeye çalıştıklarını belirten ihracatçı firma yetkilisi Özcan Bahadır, “Hayvanlarımız kendi pislikleri içerisinde aç, susuz ölüme terk edildi. Bulgaristan’a da geri göndermiyorlar, Türkiye’ye de sokmuyorlar. Hayvan hakları savunucuları bizleri inşallah görürler. Dünyada böyle bir şeyin eşi benzeri yok. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı inşallah sesimizi duyar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Kapıkule Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü yetkilileri, sınır kapılarında evrak hatası nedeniyle yaşanan olayla ilgili gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Canlı Hayvan Taşımacılığındaki Sorunlar Bitmiyor

Geçtiğimiz aylarda merkezi Fransa‘da bulunan 30 Millions d’Amis ve İsviçre merkezli CIWF sivil toplum kuruluşları da Fransa’dan Türkiye‘ye yapılan canlı hayvan taşınmasının yasaklanmasını istemişti.

kapıkule-ajanimo3

30 Millions d’Amis isimli hayvan dostu sivil toplum kuruluşu, internet sitesinde yayınlanan bir video ile Fransa-Türkiye arasında tırlarla taşınan hayvanların yaşadıkları zulmü gözler önüne sererek, hayvanların yaşadıkları bu işkencenin derhal son bulmasını istemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne Özlemini Oyuncak Ayıyla Gidermeye Çalışan Yavru Maymunun Hikayesi 1 1

Anne Özlemini Oyuncak Ayıyla Gidermeye Çalışan Yavru Maymun’un Hikayesi

diy dog houses free plans collection 1

Yapımı Oldukça Kolay 10 Köpek Kulübesi Önerisi