in

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler

Yaşam alanlarımızı paylaştığımız hayvan dostlarımızın bazı bitkilerle arası pek iyi değildir. İşte dostlarınız için ölümcül tehlikesi olan bitkiler

Yaşam alanlarımızı paylaştığımız hayvan dostlarımızın bazı bitkilerle arası pek iyi değildir. Kedi ve köpek dostlarımızın evlerimizdeki bitkilere olan ilgilerini hepiniz bilirsiniz. Lakin belki birçoğumuzun bilmediği, birçok saksı bitkisinin bu dostlarımızın sağlıklarına olan zararlı etkileri… Sizler için bir derleme yaptık; ev içinde ve dışında toksik (zehirli) madde içeren 700’den fazla bitkiden 10 tanesini zararlarıyla birlikte listeledik.

Eğer bu bitkiler kedi ve köpek tarafından ağız yoluyla alınırsa orta veya şiddetli derecede zehirlenme belirtisi gözlenir. Hatta bazen ölümle bile sonuçlanabilir. Birçok ev içi bitkisinin farklı farklı isimleri vardır. Önemli olan evimizdeki veya siparişi verip satın alacağınız bitkinin isimlerinin, özelliklerinin bilinmesi ve bunların toksik olmamasıdır.

1. Kuşkonmaz  (Asparagus Fern):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - kuşkonmaz

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpek ve kediler için toksiktir. Eğer kedi veya köpek bu bitkinin çekirdeğini ya da meyvesini yerse; kusma, ishal veya karın ağrısı oluşur. Eğer hayvan bu bitkiyi sık aralıklarla yerse alerjik dermatits oluşur.

2. Mısır Bitkisi (Dracoena Massangena):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - mısır çiçeği

Mısır bitkisi kedi ve köpekler için zararlıdır. Bitkide toksik olan saponin kimyasal bileşimi bulunur. Eğer bu bitki ağız yoluyla kedi veya köpek tarafından alınırsa; kusma (kanlı ya da kansız), iştah azalması, depresyon veya salya artışı gözlenir. Etkilenen kedilerde gözbebekleri (pupil) genişler.

3. Difenbahya (Dieffenbachia):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - Dieffenbachia

Difenbahya kedi ve köpekler için toksiktir. Bu bitki içerdiği kimyasallar ile hayvanlarda zehirlenmeye neden olabilir. Ağız yoluyla alınırsa; ağız içi irritasyon oluşabilir, özellikle dil ve dudaklar etkilenir. Bu irritasyon sonucu salya artışı, zor yutkunma ve kusmayı artır.

4. Fil Kulağı (Colocasia):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - filkulagi

Difenbahya ile aynı toksik olan kimyasalları içerir. Bunun sonucunda benzer semptomlar gösterir. Ağız içi irritasyon, salya artışı, zor yutkunma ve kusma gibi benzer semptomlar gözlenebilir.

5. Zambaklar, Zambakgiller (Lillies):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - zambakgiller

Zambak familyasının birçok çeşidi kediler için toksiktir. Tedaviye hızlıca başlanmaz ise genel olarak ilk toksikasyon belirtisi kusma, iştah kaybolması, şiddetli böbrek yetmezliği ve daha sonra da ölüm gerçekleşir. Yelken çiçeği (manua loa) ya da callo lily ağız yoluyla alınırsa dudak ve dilde irritasyon, salya miktarı artışı, zor yutkunma ve kusma oluşur.

6. Tavşan Kulağı (Cyclamen):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - cyclamen

Tavşan kulağı veya sıklamen çok güzel çiçekli bir bitkidir. Ancak kedi ve köpeğin ağız yoluyla bu bitkiyi alması toksikasyona neden olur. Ağız yolu alımından sonra salya miktarının artışı, kusma ve ishale neden olur. Eğer kedi ya da köpek bu bitkinin yumrusunu fazla miktarda yemiş ise kalp ritm anormallikleri, nöbetler ve ölüm dahi oluşabilir.

7. Cordatum:

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - Cordatum

Cordatum hızlı büyüyen ve sıklıkla evlerde yetiştirilen ancak kedi ve köpeklerde toksik olabilen bir bitkidir. Bitkide bulunan kimyasallar kedi veya köpeğin dil, dudak ve tamamen ağız içerisini irrite eder. Bu bitkinin toksik özelliği tam olarak bilinmemektedir. Ancak ağız yoluyla alındığında kusma, depresyon, sallantılı yürüyüş ve bradikardi oluşur.

8. Sarısabır (Aloe Vera):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - aloevera

Kedi ve köpek için toksik olan bu bitki genellikle sulu bir bitkidir. Bu bitki içerisindeki toksik ajan olan alonin bulunur. Aloe bitkisi acı tadı ile birlikte kusma veya kırmızı renkli idrara neden olur.

9. Atos Sarmaşığı (Satin Pothos):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - Satinpothos

Bu bitki kedi ve köpekte toksikasyona neden olabilir. Eğer ağız yoluyla alınırsa dil, dudak ve ağızı irrite eder. Ayrıca artan bir salya artışı, kusma veya zor yutkunma gözlenir.

 

10. Süs Yoncası (Oxalis Triangularis):

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler - Oxalistriangularis

Süs yoncası olarak bilinen bu bitki kırmızı yapraklıdır ve yaprakları yoncaya benzer. Kedi ve köpekleri etkileyen toksik madde ihtiva eder. Bu hayvanlar tarafından fazla miktarda tüketilirse böbrek ile ilgili sorunlara neden olmaktadır.

Evlerinizde Kedi ve Köpek Dostlarınız için Zararlı Olabilecek Bitkiler

11. Lale ve Sümbül Kedi ve köpekleriniz için zararlıdır.

Belirtiler: Aşırı salya salgılanması, mide bulantısı, kusma, ishal, artan kalp hızı, artan solunum hızı, nefes almada zorluk.
Lale ve sümbüller alerjik laktonlar içerirler. Bu bitkilerden evcil hayvanlarınız büyük miktarda yuttuğunda şiddetli klinik bulgular ortaya çıkar. Çiğnendiği zaman ise ağız ve yemek borusunda doku tahrişine neden olmaktadır. Tipik belirtiler; ağızda aşırı salya salgılanması, kusma ve ishaldir. Büyük yutulması sonucunda kalp hızı artmakta ve nefes almak zorlaşmaktadır. Eğer evcil hayvanınızın lale yada sümbül yuttuğundan şüpheleniyorsanız hayvanınızı hemen bir veterinere götürün.

 

Peki Diğer Bitkiler Hangileri?

Diğer birçok bitki de yaşam alanlarınızı paylaştığınız kedi ya da köpek dostlarınız için zararlı olabilir. Bu bitkileri ve fotoğraflarını The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals®  (ASPCA) web sitesi www.aspca.org‘dan bulabilirsiniz.

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajınız için Kediler İş Başında Ajanimo 5 1

Mesajınızı İletmek için Kediler İş Başında!

Bebek Dostunun Doğması için Sabırsızlanan Sevgi Yumağı Köpekler 1 1

Bebek Dostunun Doğması için Sabırsızlanan Sevgi Yumağı Köpekler