in

Evini Satıp Sokak Hayvanları için Barınak Kurdu

Antalya’da yaşayan Hüzün Esen, sokak hayvanları için seferber oldu. Almanya’da dernek kurup topladığı yardımların üzerine evini de satarak 3 hayvan barınağı kurdu.

hüzün-esen-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

20 yıl önce Almanya‘dan gelip Türkiye‘ye yerleşen turist rehberi Hüzün Esen, kentte gördüğü sahipsiz hayvanlardan çok etkilendi. Yıllarca evinde köpekle yaşayan Hüzün Esen, sokakta gördüğü hayvanların dramına kayıtsız kalmayarak durumu Almanya’daki bir arkadaşıyla paylaştı. İki arkadaş, Almanya’da hayvanlar yararına bir dernek kurup sosyal medya üzerinden de örgütlendi. Hüzün Esen, yıllardır yaptığı birikimle Antalya’da aldığı evi sattı ve dernekten gelen parayı da ekleyerek Aksu’da 10 dönümlük arsa satın aldı.

Kötü Muamele Gören 8 Atı Sahiplerinden Aldı

Arsa üzerine 3 hayvan barınağı yapan Hüzün Esen, yıllarca sokakta gördüğü sakat, hasta kedi, köpek, at ve eşekleri alarak barınakta bakımlarını üstlendi. Hüzün Esen, geçen aylarda Yeşildere Mahallesi’ne giderek burada sahiplerinden kötü muamele gören 8 atı satın alarak barınağa yerleştirdi.

hüzün-esen-ajanimo_2

Aksu Belediyesi ile temas halinde olduğunu belirten Hüzün Esen, konuşmasını şöyle sürdürdü: Belediyede çalışanlar iyi niyetli. Ancak imkanları kısıtlı. Birkaç metrekarelik alanda hayvanlara bakmaya çalışıyorlar. Bugünlerde daha geniş bir yere tanışacaklarını öğrendim. Umarım bu gerçekleşir. Ayrıca, belediye sadece kısırlaştırma işlemi yapıyor. Kısırlaştırmada tüm yumurtaların çıkarılması gerekiyor. Bir yumurta dahi içerde kalsa hayvan hamile kalmaz ama regl olabiliyor. Ayrıca, hayvan yaşlandıkça rahim kanseri olma riski de artıyor. Bunun için de hayvanlara karma aşı yapılması şart. Belediye küpeyi takarken karma aşısını da yapmalı. Karma aşı köpekleri hastalıklardan kurtarıyor.”

Karne Çıkarıp Çip Takıyor

Hayvan barınağında her köpeğin karnesi olduğuna dikkat çeken Hüzün Esen, “Hayvanlara karma aşı, kuduz aşısı, kısırlaştırma işlemi yapıyorum. Ayrıca çip takıp, pasaport da çıkartıyorum. Tabi maddi olarak hepsine yetişemiyorum. Özellikle mama almakta zorlanıyorum” diye konuştu. Bugüne kadar hayvan sahibi olmak isteyen çok sayıda kişiye hiç ücret almadan hayvan verdiğini de sözlerine ekleyen Hüzün Esen, “Hayvanı alacak kişinin yeri var mı, hangi şartlarda bakacak, tüm bunları gözlerimle görmediğim sürece hayvanı vermiyorum. En çok üzüldüğüm hasta ve sakat hayvanlar. Onların bakımı da zor ama son nefesime kadar bakacağım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erzurum Oltuda Basın Hayvanlara Korku Saçtı Ajanimo 1 1 1

Köpeği Köprüden Attı, 469.00 TL Cezayla Kurtuldu!

kedi panda bebek ajanimo 7 1

İnsanının Doğmasını Heyecanla Bekleyen Kedinin Mutluluğu