in

Evde Yaşayan Hayvanlarda İlkbahar Hastalıkları Nelerdir?

Veteriner Hekimi Tuğba Çine, hava sıcaklıklarının artış göstermesiyle beraber evcil hayvanlarda görülen bu tür dış parazit etkenlerine dikkat edilmesi gerektiği konusunda hayvanseverleri uyardı.

Pire, bit, kene ve uyuz etkenleri gibi parazitler vücudun dış kısmında yaşayan dış parazitler olarak bilinirler. Hayvanın kanı, derisi ve kılları ile beslenirler. Kaşıntı, alerji, anemi gibi pek çok rahatsızlığa neden olurlar. Kaşıntıdan ölüme kadar gidebilen riskler oluşturabilirler. Evde-Yaşayan-Patilerde-İlkbahar-Hastalıkları-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dış parazitler genellikle kaşıntılara, alerjilere ve anemilere (kansızlık) neden olurlarken; kimi viral hastalıkların bulaşmasına sebebiyet vererek ölüme neden oldukları da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu hastalıklar yine aynı dış parazitler vasıtasıyla insanların da yaşamlarını tehdit ederler.

Veteriner Hekimi Tuğba Çine, hava sıcaklıklarının artış göstermesiyle beraber evcil hayvanlarda görülen bu tür dış parazit etkenlerine dikkat edilmesi gerektiği konusunda hayvanseverleri uyardı.

Evde Yaşayan Patilerde İlkbahar Hastalıkları-2Artan sıcaklıklara dikkat çeken Veteriner Hekimi Tuğba Çine, özellikle tüy dökme mevsimine girmeyen hayvanlarda bit, kene, pire ve uyuz belirtilerinin yaşanabileceğine dikkat çekti. Veteriner Hekim Çine, “İlkbahar mevsimiyle birlikte pet hayvanlarında hava sıcaklıklarının artmasına bağlı olarak bit, pire, kene, uyuz etkenleri gibi dış parazitlerde de artışlar olmaktadır. Bu dış parazit yoğunluğu, sonbaharda havaların soğumaya başlamasıyla giderek azalmaktadır bu nedenle kış mevsiminde az görülmektedir. Dolayısıyla özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde evcil hayvanlarımızın parazit uygulamalarını aksatmadan eksiksiz yaptırmalıyız. Dış alanda yaşayan evcil hayvanlarımızda ise, bu durumlarla daha sık karşılaşıyoruz. Bu parazitler aynı zamanda hastalıkların taşınmasında önemli rol oynamaktadır. Özellikle keneler, kan parazitlerini ve lyme hastalığını taşımaktadır. Her ne kadar halk arasında parazitler ve hastalıklar önemsenmese de çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Deride alerjik dermatitler, açık yaralar ve uyuz gibi hastalıklar oluşturabilirler. Bu hastalıkların yanı sıra birde kan ile bulaşan hastalıklar görülebilir” açıklamasında bulundu.

Lyme hastalığına dikkat

 

Çine, ayrıca bazı hayvansal parazitlerin insanlara da bulaşabileceğini vurgulayarak, “Parazitler, hastalıkların bir kısmında zoonoz dediğimiz hayvandan insana bulaşan hastalıklardandır. Örneğin, Lyme hastalığı insanlara da bulaşmaktadır. Koruyucu amaçlı hem parazitle mücadele hem de köpeklere uygulanan lyme aşısı bulunmaktadır. Ayrıca zoonoz olmasından dolayı önemli bir aşıdır. Evcil hayvanlarımızın dış parazitler uygulamaları rutin olarak 3 ayda bir kez yapılır. Ancak hayvanımızın bulunduğu ortam koşullarına göre bu sıklık veteriner hekimlerinin vereceği kararla değişebilir” ifadelerini kullandı.

evde-yasayan-hayvanlarda-ilkbahar-hastaliklari-nelerdir

Öte yandan Veteriner Hekimi Tuğba Çine, “Evcil hayvanlarımızda yayılım gösteren bu parazitler, yaşam alanlarında da yayılım gösterebiliyor” diyerek, şöyle devam etti:
“Bu durumlarda ev, bahçe ve kulübeleri gibi evcil hayvanların bulunduğu yerlerin profesyonel yardım alarak ilaçlatılması gerekir. İnsanlar yaptıracakları bu ilaçlama işlemlerini Sağlık Bakanlığından onaylı firmalar, ilaçlar ile canlı dostlarımızın ve bizlerin sağlığına zarar vermeyecek şekilde eğitim almış kişiler tarafından ilaçlanması en doğru yöntemdir. Bilinçsiz yaptırılan ilaçlamalar bizlerin ve evcil hayvanlarımızın sağlığına ciddi zararlar verebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mudanya ajanimo1

Sokak Köpeği Kadın Sürücü Sayesinde Ölümden Döndü

kopekle yolculuk 13 1

Köpekle Yolculuğun Zevkli Olduğunun 12 Patili Kanıtı