in

Evde Hayvan Beslemek Kiracının da Hakkı!

Evde bir kedinin ve köpeğin dolaşmasını istiyorsunuz, ancak ‘kiracıyım diye endişe ediyorsanız’ bu habere dikkat!

Evde hayvan besleyen kiracıların haklarını bilmesi hem kendileri hem de hayvan dostlarının mağdur olmaması için büyük önem arz etmekte. Sahip olduğunuz bazı yasal haklarınızı bilirseniz, konuyla ilgili her hangi bir tahliye davasıyla karşı karşıya kaldığınızda kendinizi savunmanız daha kolay olacaktır.

evde-evcil-hayvan-kiraci-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Evde hayvan besleyen kiracıların haklarını öğrenmesi için bir apartmana taşınacakları zaman veya hayvan besledikleri için tahliye davası açıldıysa ilk önce bakmaları gereken şey Apartman yönetim planıdır. Apartman yönetim planını belediyeler veya tapu sicil dairelerinde bulunan gayrimenkul işlem dosyalarında bulabilirsiniz. Eğer yönetim planında ‘evde hayvan beslemek yasaktır’ gibi bir ibare bulunmuyorsa size açılan tahliye davasında karşı tarafın yapabileceği bir şey yoktur çünkü hayvan beslediğiniz için herhangi bir apartman kuralını ihlal etmemişsinizdir.

evde-evcil-hayvan-kiraci-1

Apartman genel kurul kararıyla hayvanınızın evden gönderilmesine karar verildiyse bile yönetim kurulunun sizin hayvanınıza dokunmaya hakkı yoktur. Eğer konuyla ilgili apartmana zabıta çağrılırsa zabıtanın yapabileceği en fazla şey hijyen problemi varsa, çevreye verilen rahatsızlıktan ötürü size ceza kesilir. Hayvanınızın büyüklüğü ya da küçüklüğü apartman yönetim planında hayvan beslemek yasaktır ibaresi yer almadığı sürece önemsizdir. Fakat hayvan sahibi tarafından bilinçli bir şekilde etrafa saldırgan olarak yetiştirildiyse apartman yönetim planında hayvan beslemeye dair bir yasak olmasa bile hayvan sahibinin elinden alınır ve hayvan sahibine karşı açılan dava kiracının aleyhine sonuçlanır.

evde-evcil-hayvan-kiraci-2

Eğer hayvanınız çok ses çıkardığı için apartman tarafından şikâyet aldıysanız ve apartman yönetmeliğinde hayvan beslemek yasaktır diyen bir ibare yoksa eve keşif ve bilirkişi incelemesi için bir ekip gönderilir ve hayvanın gerçekten de çok ses çıkartıp çıkartmadığı tespit edilir. Ayrıca evde hayvan besleyen kiracıların bir diğer hakkı ise size dava açılmadan sadece imza toplayarak hayvanınızı evden göndermeleri mümkün değildir. İmza toplayarak size yasal bir yaptırım uygulayamazlar.

Kaynak: Emlak Gündemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

saklanamayan kediler 1 1 e1464537235243

Kedilerin En Sevdiği Oyun: Saklambaç ve Sobelenen Patiler

sokakhayvanlarikongre ajanimo1

‘1. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi’ Ataşehir’de Toplanıyor