in

Evcil Hayvanların E-Reçete Kapsamı Dışında Bırakılması için 6 Önemli Neden

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 1.1.2018 itibariyle yürürlüğe giren Veteriner hekim E-reçete talimatı büyük tepkilere neden oldu. Uygulamayı incelediğinizde tepkilere hak vereceksiniz.

Evinde hayvanla yaşayan ya da sokak hayvanlarına sahip çıkan herkesin devamlı ziyaret ettiği bir veteriner hekim vardır. Veteriner hekimlerin büyük çoğunluğu birden fazla hayvana sahip çıkan kişilere ya da sokak hayvanlarına indirim yapar. Ancak Bakanlığın yürürlüğü soktuğu yeni uygulamayla veteriner hekimlerin indirim yapması engelleniyor. Üstelik artık tedavi için gerekli ilaçlar kliniklerden değil anlaşmalı eczanelerden alınacak. Ancak çoğu eczanenin böyle bir uygulamadan haberi yok. Görüştüğümüz veteriner hekimlerin hiçbiri bu uygulamaya anlam veremiyor. İnsanların gönüllü olarak sokak hayvanlarının tedavisini yaptırmasını hem maddi hem de uygulama olarak zorlaştıran bu sistemi İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu ajanimo.com’a yorumladı. İşte maddeler halinde e-reçete uygulamasının 6 önemli maddesi:

avukat denşz

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 1.1.2018 itibariyle yürürlüğe giren veteriner hekim E-reçete talimatı ve uygulama klavuzu ile; Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelikte; “Reçete ile İlgili Esaslar” başlığı altında 48. Maddenin 6. Fıkrasında yer alan “Reçeteler en az üç nüsha olarak düzenlenir.” hükmü yok sayılarak, Yönetmeliğe aykırı olarak; Veteriner hekim reçetelerinin elektronik ortamda düzenlenmesi getirilmiştir.

1-Klavuzla düzenlenen e-reçetenin yazılabilmesi için; getirilen her hayvanın ister sahipli ister sahipsiz hatta yaban hayvanı olsun, onu getiren kişinin TC kimlik numarası üzerine kaydedilmesi gerekmektedir. Her bir hayvan için girilen her bir e-reçete, her bir hayvan için muayene ücreti alınması zorunluluğunu da bereberinde getirmektedir.

Sokak koşullarından, vatandaşlarca bulunarak kliniklere getirilen kaza geçirmiş ya da hasta hayvanlar ile Yerel Hayvan Koruma Görevlileri tarafından tedavi altına alınan çok sayıda hayvanın durumlarının gözetilmediği anlaşılmaktadır.

Her kayıtta liste fiyatı üzerinden muayene ücreti ödeme ve belgelendirme zorunluluğu sokak hayvanlarına yapılan indirim ve birden fazla sokak hayvanına yapılan özel fiyatlamaları engellenecektir. Geçici rehabilitasyon merkezlerinin ülke genelindeki durumları ve koşulları bilinmektedir. E-recete uygulamasının sokak hayvanları kapsaması, çok sayıda hayvanın artık klinik tedavi imkanına kavuşamaması demektir.

shutterstock 444290773

Ayrıca, ilk ücreti ödenmiş olsa bile kontrol muayenesi sürecinde, gerekli görülmesi halinde yazılacak her reçete için de ayrı ödeme talep edileceğinden, evcil hayvan sahipleri ya da gönüllülerin üzerine büyük bir yük getirilmiş olacaktır.

2-  İlaç Takip Sistemine (İTS) geçilmiş, ancak, eczaneler açısından bu yönde bir alt yapı henüz oluşturulmamıştır.

3- Kliniklerde ilaç bulundurulması yasaklanmaktadır. Bu çok tehlikeli ve ölümcül bir uygulama olacaktır. Bu yasaklamanın ilk mağdurlarının, yaralı ve acil durumda kliniğe getirilen hayvanlar olacağı muhakkaktır. Hayvanların götürüldüğü bir hastane yoktur. Yaralanmalar da dahil olmak üzere, veteriner kliniklerine gidilmektedir. Böyle bir durumda; önce hayvana yapılacak müdahale için e-reçeteye ilaçlar girilecek; hayvanı getiren kişi eczane derdine düşecek, olur da ilaçları tamamlar ve hayvan ölmeden getirebilirse, müdahalesi ancak yapılabilecektir. Kaldı ki, sokak hayvanları için uygulanması talep edilen indirimler de artık, söz konusu dahi olamayacaktır. Hasta hayvanı riske atan bu süreç ile ülkenin bazı bölgelerinde özellikle hayvan ilaçları satılmayan büyük kentlerde çözümsüz ve ölümle biten sonuçlar kaçınılmazdır.

4- E-reçete girilecek her hayvan, hayvanı getiren kişi üzerine kaydedilmekte olduğundan, aynı ilacın hayvan sahibi tarafından da kullanılıyor olması halinde; aynı ilaç, iki kere reçetelendirilemeyeceğine göre; ilaçtan büyük ihtimalle hayvanın yararlanamayacağı durumlar yaşanacaktır.

5- Kullanılması gereken ilaç, farklı bir türe göre (örneğin büyükbaş) ruhsatlandırılmış ise, e-recete sisteminde; bu ilaçların evcil hayvanlar için işaretlenmesine izin verilmeyecektir. Ülkemizde evcil hayvanlarda da kullanılan birçok ilaç, ruhsat alınırken büyükbaş hayvanlar işaret edilerek alınmaktadır. Dolayısıyla mevcut e-reçete sistemi ile, evcil hayvanların tedavi imkanları ortadan kaldırılmaktadır. Bu nedenle; ev ve süs hayvanları, sokak hayvanları ve yaban hayvanları; mutlaka e-reçete uygulaması dışında bırakılmalıdır.

6- Sistemin, hayvanı getiren kişinin sisteme kaydedilmesi sonrasında, bu kişinin kendisi için kullandığı ilaçların da görülebiliyor oluşu Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırıdır.

iStock 000049589256 Small

Bu düzenleme ile sokak hayvanlarının, sahipsiz hayvanların ve yaban hayvanlarının hiç düşünülmediği ortadadır. Bu hayvanların tedavi ve ilaç temini ihtiyaçları, büyük bir çözümsüzlüğe gitmektedir. Bunun yanı sıra, sahipli hayvanlar açısından da büyük maddi külfetlerin geleceği aşikardır. Zaten ülkemizde hayvanların bakımı ve yaşatılması konusunda yüzlerce ihlal yaşanırken; getirilen maddi külfetler ve imkansızlıklar, daha fazla hayvan hakkı ihlallerine ve ölümlerine zemin hazırlayacaktır.

Bu nedenle; ev ve süs hayvanları, sokak hayvanları ve yaban hayvanları; mutlaka e-reçete uygulaması dışında bırakılmalıdır.

İmza kapmayansına destek vermek için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Askerlik Şubesiöç

Kuşlar Konmasın Diye Yuva Yaptıkları Dalları Kestiler

kopegiyolaatti cezaevindencikincaarabacarpti

Köpeği Aracın Önüne Atıp Öldürdüğü İçin Tutuklandı, Cezaevinden Çıktığı Gün Araba Çarptı