in

Evcil Hayvanlarda COVID-19 Yok! Lütfen Siz de Yalan Haberlere Kanmayın! #DostumunYanındayım

Bütün uzmanların yaptığı “evcil hayvanlardan koronavirüs bulaşmaz” açıklamalarına rağmen, bazı insanların yalan haberlere inanıp dostlarını terk ettikleri öğrenildi. Veteriner Davranış Uzmanı ve Veteriner Hekim Gökhan Durukan da www.ajanimo.com’a açıklama yaparak insanların kaygılarının çok yersiz olduğunu aktardı ve böyle bir durum söz konusu olsaydı veteriner hekimlerin çoktan virüs kaparak ölmüş olacağını söyledi. Dünya olarak geçirdiğimiz bu zor süreçte mental açıdan en büyük destekçimiz yine patili dostlarımız… Yetkililerin söylediği kurallara uyalım; ellerimizi güzelce yıkayıp can dostlarımıza sımsıkı sarılalım!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs salgını Aralık ayından itibaren yüz binlerce insanı enfekte etti ve binlerce insanın ölümüne sebep oldu.

Dünyanın dört bir yanında hızla yayılan bu pandemik hastalık sebebiyle herkes evlerine kapanırken bazı insanların sosyal medyadan ve kulaktan dolma yanlış bilgilerle hareket ettiği görüldü.

Bu yanlış bilgilerin en başında da “Koranavirüsün hayvanlardan insanlara bulaşabileceği” iddiası.

BÜTÜN YETKİLİLER TEKER TEREK AÇIKLAMIŞTI: HAYVANLARDAN BULAŞMAZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere, İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO), Türk Veteriner Hekimler Birliği, yerli ve uluslararası diğer yetkililerin koronavirüsün hayvanlardan insanlara buluşmadığı yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

PATİLİ DOSTLAR VİRÜS DEĞİL, SEVGİ YAYIYOR!

Geçtiğimiz günlerde ABD’den gelen bir fotoğraf ise adeta bunu açıklamaları ispatlar nitelikte. Koronavirüse yakalanan hastaların tedavi edildiği bir hastanede uzun ve zorlu çalışma saatlerinden dolayı hem fiziksel hem mental olarak yorgun düşen doktorların kendilerini toparlayabilmeleri için ‘sosyal hizmetlerde görevli’ Wynn isimli köpek ile zaman geçirdikleri görülmüştü.

“ÖYLE BİR DURUM OLSA VETERİNER HEKİMLER KORONAVİRÜSTEN ÖLMÜŞTÜ”

Bazı insanların bu tarz yalan haberlere inanarak dostlarını terk ettiği haberleri üzerine biz de Veteriner Davranış Uzmanı ve Veteriner Hekim Gökhan Durukan’a konuyla ilgili görüşlerini sorduk.

Öyle bir durum olduğu takdirde bundan ilk etkilenecek kişilerin veteriner hekimler olduğunu aktaran Durukan şunları söyledi:

Köpek, kedi, inek, zürafada hastalık yapan coronavirüs, şu an ya da daha önce insanlarda hastalık yapan coronavirüs değil. Kedi ve köpekten insana coronavirüs geçişi olduğuna dair hiçbir vaka yok, zaten olsa biz veteriner hekimler çoktan hastalanıp koronadan ölmüştük.

“BU KAYGI ÇOK YERSİZ”

Çoğu viroloji uzmanın da söylediği gibi bu coronavirüs mutasyona açık bir yapıda değil, bu nedenle evcil hayvanlardaki coronavirüs hop değişip bizi hasta edecek diye bir durum yok. İnsanların çoğu da şunu düşünüyor, bu yeni COVID-19 insandan evcil hayvana sonra yine insana bulaşır diye, kaygılı bir düşünce ile evcil hayvanları sokağa bırakıyorlar. Bu da olmaz, çünkü bu COVID -19 gelip sadece insan solunum sistemi mukozasına bağlanabiliyor, kediye köpeğe bu virüs bağlanamıyor. Bu bağlanma konusunda vaka olmadığı için, bu kaygı çok yersiz.

Dünya sağlık örgütü tüm bunlara ek olarak da diyor ki, elinizi sabunla ya da alkolle yıkayın. Bunu yaparsanız kendinizi korursunuz. Tüm bunlara rağmen kedisinden köpeğinden vazgeçecek insanların da olduğunu; köpek-kedi idrar yapıyor, havlıyor gibi sudan sebeplerle bırakıldığını, sokak yaşamak zorunda kalan hayvan sayımızdan görebiliyoruz. Kafasına göre sokağa hayvan bırakılıp bırakılmaması insanların keyfine bırakılmamalı. Ülkemizde hızlıca hayvan sahipliliği ile ilgili bir kanun ve kayıt sistemi olmalı ki, sudan ve keyfi sebeplerle terk etme işini sonlandıralım.

“RİSKLİ BİR TEMAS OLURSA EVE GELİNCE ŞAMPUANIYLA YIKAYIN”

Köpeğinize, dışarı çıkmak zorunda kalırsanız tişört giydirebilirsiniz ve petlerinize sizin dışınızda kimsenin dokunmasına izin vermemenizi, riskli bir temas olursa, biri köpeğinizin yanında hapşırır, öksürürse de, mutlaka eve gelince köpek şampuanıyla yıkamanız da bu süreç içerisinde sağlık açısından olumlu olur.

Karantina Günlerinde Evcil Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız?

Kahramanlar her boyutta ve şekilde gelebilir! Bu kahramanın dört bacağı ve tüylü bir ceketi var…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

barınak hayvanları

DKMP Genel Müdürlüğü: Barınaklar Her Gün Denetlenecek

Çin Büyükelçiliği ‘Canlı Hayvan Pazarının Yeniden Açıldığı’ İddialarını Yalanladıö

Çin Büyükelçiliği ‘Canlı Hayvan Pazarının Yeniden Açıldığı’ İddialarını Yalanladı