in

Esrar İnsanlardan Sonra Hayvanlar için de İlaç Olacak mı?

ABD’nin birçok eyaletinde insanlarda tedavi amaçlı esrar (THC) bileşenli ilaçların kullanımının serbest bırakılmasından sonra şimdi de hayvanlar için esrar bileşenli mama ve ilaçlar üretilmeye başladı.

esrar-hayvan5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ABD ve bazı AB ülkelerinde esrarın en önemli iki etken maddesi, delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) ve cannabidiol (CBD) kanser tedavisinde ortaya çıkan bazı olumsuzlukları gidermekte etkili olduğundan tıbbi olarak kullanılmasına izin verilmişti. Yeme bozuklukları, mide bulantıları, depresyon vb. kemoterapinin ve kanser ilaçlarının etkileri sebebiyle sıkıntı çeken hastalarda yan etkilerin giderilmelerinde kullanılan etken maddeler sprey haline getirilerek ve ilaç olarak pazarlanmaya başlanmıştı.

ABD’nin birçok eyaletinde son yıllarda tedavi amaçlı kullanımına izin çıkan esrar (hint keneviri) bileşenli ilaçlardan sonra insanlarla benzer sağlık sorunları yaşayan evcil hayvanlar için de ilaç ve beslenme ürünleri üretilmeye başladı.

esrar-hayvan4

Esrarın bitki olarak içinde muhteva ettiği bileşenlerden THC’nin hayvanlarda toksik bir etki yarattığı bilinirken cannabidolun ise bu etkiyi yaratmadığı belirtiliyor.

Henüz ABD Gıda İlaç İdaresi’nin onayından geçmese de firmaların piyasaya sunduğu ürünleri kullanan evcil hayvan sahipleri bu ürünlerin beslenmeyle beraber bir takım sağlık problemleri yaşayan hayvan dostlarında olumlu yönde iyileşmelere neden olduğunu söylüyor.

esrar-hayvan2

Kaliforniya eyaletinin Long Beach şehrinde yaşayan Lisa Mastramico isimli hayvan dostu, New York Times’a verdiği mülakatta 12 yaşındaki romatizmalı kedisi Kitty’de hayvanlar için özel üretilmiş esrar katkılı ilaçlardan kullandıktan sonra, depresif dolapta saklanan kedisinin mucizevi bir şekilde eski günlerine döndüğünü söyledi. Mastramico “İlacı kullanmadan önce yavaş hareket ediyor ve asosyal bir şekilde dolabın içinde takılıyordu. Suyuna ilaçtan tavsiye edilen miktarlarda koyduktan sonra hareketlerinde değişim gözlemledim. Dolaptan çıkmayan Kitty, artık kucağıma geliyor ve daha rahat hareket ediyor” dedi.

esrar-hayvan3

Florida eyaletindeki Pompano Beach şehrinde yaşayan hayvan dostu Maria Ellis Perez de, 12 yaşındaki evcil hayvanı olan Ricochet isimli kokarcasının çeşitli sağlık sorunlarından dolayı acı çektiğini ve yemek yemediğini belirterek kaybedecek bir şeyinin olmadığını ve piyasadaki kenevir yağı bileşenli ürünlerden biriyle besleme yaptığını ve birkaç gün sonra kokarcasının tekrardan yemek yemeye başladığını söyledi.

ABD’nin farklı eyaletlerinde esrarın kullanımı konusunda farklı yasalar mevcut. İlaç olarak reçeteyle kullanımın serbest olduğu birçok eyalet olduğu gibi bunun yanı sıra keyif için kullanılmasının serbest olduğu eyaletler de mevcut. İlaç ve gıda takviyesi olarak ürünler piyasaya çıksa da tam olarak henüz veteriner hekimler bunları reçetelerinde yazamıyorlar. Şu an sadece evcil hayvan sahiplerinin inisiyatifinde kullanımlar söz konusu. Bunun yanında organik esrar bitkisinde yoğun THC maddesi bulunduğundan hayvanlar için bitkinin direkt yenmesi zararlı bir etkiye sahip. Birçok firma ürünlerinde bunun için kenevir yağı vb. bileşenlerle yeni ürünleri geliştiriyor. Evcil hayvanlar için esrar bazlı ürünler şimdilik Treatibles, Canna-Pet, VETCBD ve Treatwell gibi markaların ürünlerinde bulunuyor.

esrar-hayvan1

Araştırmalar devam ettikçe ve yasal düzenlemeler buna uygun hale getirildikçe aynen insanlarda olduğu gibi hayvanlar için de esrar katkılı mama ve ilaçların büyük bir pazar oluşturabileceği ve patiler için de şifa olacağı belirtiliyor.

Kaynak: Dailymail – New York Times

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dava on

Hayvan Bakımevi Görüntüleriyle İlgili 2 Kişi Mahkeme Karşısında

Cafe de Kedi on

Dövme Tutkunu Kediseverler “Patili Dövme Toplantısı“nda Buluşuyor