in

Erzurum Oltu’da Basın Hayvanlara Korku Saçtı!

Erzurum Oltu’da bir köpeği  henüz tam olarak saptanamamış bir nedenden dolayı kötü bir şekilde taşıyıp, asma köprüden atan adamın haberi dün sosyal medyanın en çok dolaşan haberi oldu. HAYTAP tarafından “Erzurum’da döverek bayılttıkları köpeği köprüden aşağı attılar” şeklinde verilen haber, bir çok medya sayfasında üsten bakışçı ve hayvanları kötü gösteren bir üslupla ele alındı. “Oltu ilçesinde sokak köpekleri korku saçıyor” başlıklı haberde sokak köpekleri hedef gösterildi.

Erzurum Oltuda Basın Hayvanlara Korku Saçtı Ajanimo 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yayınlanan videoda kimliği belirsiz bir kişinin bir köpeği kaldırıp yüksek bir yerden aşağıya atması, sokak köpeklerinin kavgası sırasında bir köpeğin öldüğü ve o köpeği köprüden attığı şeklinde yorumlandı.

Erzurum’un Oltu ilçesinde dövülerek bayıltılan ardından köprüden atılan köpeklerin görüntülerini servis eden Ajanslar, katliamı meşrulaştırarak köpeklerin tehlike saçtığını iddia etti. Gazeteler de haberin içeriğine bakmaksızın servis edilen haberi kopyala yapıştır yaparak girmesi eleştirildi. Açıkça suç işlenen haber metninde hayvan cinayetleri meşrulaştırılarak köpekler tehlikeli canlılar gibi sunuldu.

http://youtu.be/KSpz2pF8Azw

Oysa köpeklerin korku saçtığına dair bir görüntü ortada yok. Kişinin taşıdığı köpeğin peşindeki diğer canların korktuğu ortada. Sebep ne olursa olsun bu kadar ‘vahşi‘ şekilde bir canın köprüden aşağı atılması kabul edilebilir bir durum değil. Ancak basının tek taraflılığı ve eleştirel haber anlayışını kaybetmesi de eleştirilmesi gereken bir nokta olarak karşımızda duruyor. “Köpekler korku saçtı” diyerek yapılan her haber, hayvan sevgisini köreltecek ve hayvana yapılan işkenceyi meşru kabul ettirecek bir yaklaşım doğurur.

Oysa her hayvan, sevgiyle yaklaşıldığında sevgiyle döner. Ona yansıttığınız her şey, size yansır. Kendi aralarında kavga ediyor olabilir; aç, susuz kalıp birbirine saldırmış olabilir, hiçbir şey hayvana ölü ya da canlı işkence yapılmasını doğal gösteremez, göstermemeli.

Change.org‘da başlatılan imza kampanyası oldukça netti.

MUHATABI:

Başbakanlık Adalet Bakanlığı

Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü

Hayvan Hakları Derneği

Dünya: Senin, benim, onun, hepimizindir.Yani Dünya bizimdir.Bir kişinin diğerinden daha güçlü olması ona acı çektirme, onu dövme ve onu öldürme hakkını vermez ona. Güçlü olan haklı değildir. Sebep her ne olursa olsun: Acı acıdır, zulüm zulümdür, öldürme öldürmedir. Burada korku saçan insandır; haberdeki ”sokak köpekleri” değil. Hayvanlara yapılan her şey insanlara yapılanlarla da orantılıdır. Yaşayan diğer sevgi dolu hayvan dostlarımız için ve diğer insanlar için bu katliamı yapan ve buna seyirci kalan herkesin cezalandırılmasını talep ediyoruz.

HAYTAP ise, change.ord’taki kampanyaların yetersiz olduğunu belirtti. Hayvan haklarının en önemli savunucu kurumlarından biri olarak, HAYTAP, “Bu kişinin kamera kayıtlarından bulunup gerekli cezayı alması için çalışmalara başladık. Sizler de Oltu Kaymakamlığı , Erzurum Orman Su İşleri Müdürlüğü’ne hatta sokak köpeklerini canavar gibi manşet atan ulusal ve yerel medyaya yazabilir, kurumları telefonla arayabilirsiniz.” uyarısında bulundu.

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Bu saldırdığı ve korku saçtığı söylenen köpekler nedense hep köpekleri sevmeyen,onları canavar gibi gören,kişilerin karşısına çıkıyor ! İlginçtir ki sokak hayvanlarına svgiyle yaklaşsnlara hiç gözükmüyor bu csnavarlar.Acaba sorun onlara bakan gözlerde mi?! Sevgiyle bakmayı deneseler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlu Köpekler Sağlıklı Çocuklar Ajanimo 4

Mutlu Köpekler, Sağlıklı Çocuklar

Mama desteği konser ajanimo1

Bu Konserle Sokak Hayvanları Doyacak