in ,

Erzincan Orduevi’ndeki Şiddet Sonrası Tüm Türkiye #HayvanHaklarıYasası İçin Tek Yürek Oldu

Erzincan Orduevi’nde bir askerin yavru kediye uyguladığı şiddet görüntüleri HayvanHaklarıYasası’nın neden bir an önce çıkması gerektiğini gözler önüne serdi.

Erzincan Orduevi’nde Taner H. adlı askerin yavru bir kediye uyguladığı şiddet ile öldürme görüntüleri tüm ülkeyi ayağa kaldırdı. Siyasilerden ünlü isimlere, tüm hayvansever derneklerden avukatlara kadar bu işkenceyi gerçekleştiren kişinin en ağır cezayı alması ve bir an önce #HayvanHaklarıYasası‘nın çıkması istendi.

Meral Akşener

Mustafa Balbay

Gürsel Tekin

Tuncay Özkan

Burcu Güneş

https://twitter.com/burcugunes/status/937440140984832000

Gonca Vuslateri

Reyhan Karaca

Ezgi Mola

Meltem Yılmazkaya

Yonca Evcimik

Yekta Kopan

Cezalar Caydırıcı Değil

Evcil bir hayvana karşı şiddet veya taciz suçu işlenmişse; sahibinin şikayeti üzerine TCK’ya göre savcılıklar işlem yapıyor. Hayvanlar hukuk sistemizde “eşya” olarak kabul edildiği için TCK’nın 151. maddesindeki “Mala zarar verme” suçundan tecavüz sanığı dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılıyor.

Sahipsiz sokakta yaşayan hayvanlar için bir hayvanseverin çıkıp şikayet prosedürlerini tamamlaması halinde; Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14/j maddesi çerçevesinde işlem yapılıyor. Bu maddeye göre eylem “kabahat” olarak cezalandırılıyor. İdari para cezası uygulanıyor. Ancak bu ceza 437 lira gibi caydırıcılığı olmayan bir meblağ.

 

Peki hayvan severlerin yeni kanun düzenleme beklentisi ne?

Öncelikle Türk Ceza Kanunu’nda özel olarak ‘Topluma karşı suçlar’ içinde ‘Genel ahlaka karşı suçlar’ başlığı altında ayrı bir suç olarak düzenlenmesini istiyorlar.  Sokak hayvanları başta tüm hayvanlara yapılan tecavüz, eziyet, işkencenin TCK kapsamında suç sayılarak caydırıcı şekilde cezalandırılması ve hayvan haklarının korunması ortak talepleri.

CHP Kanun Teklifi Vermişti…

CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekin, hayvanların kasten ve taksirle öldürülmesi ve yaralanması eylemlerinin suç sayılarak Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında değerlendirilmesi için kanun teklifi vermişti.

Gürsel Tekin: Sahipsiz Hayvanların Öldürülmesini Kabahat Sayan Yasa Değişsin

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, sahipsiz hayvanların öldürülmesini kabahat sayan yasanın, kasten öldürme olarak değiştirilmesi için yasa teklifi verdikten sonra yaptığı açıklamada, “Son dönemde, hayvanlara karşı işlenen suçların artması, mevcut düzenlemelerin caydırıcılıktan uzak olması ve bu haliyle kamu vicdanını rahatsız etmesi karşısında, hayvanların kasten ve taksirle öldürülmesi ve yaralanması eylemlerinin suç sayılarak, Türk Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilmesi ve emsal mahiyette cezalandırılması için bu kanun teklifi hazırlanmıştır” demişti.

HAKİM Kediye İşkence Görüntüleri Sonrası Vekillere Seslendi

“Artık ‘yarın çok geç olmadan önlem alın’ diyemiyoruz. Çünkü artık çok geç oldu. Biz bu cinnet hâlinden endişeleniyoruz, siz de endişelenin” denilen açıklamada Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) vekillerine seslenildi:

“İçine sürüklendiğimiz bu şiddet sarmalı, yakında tüm toplumu yutacak. İktidar partisi olarak, savunmasız hayvanlar için dile getirdiğimiz taleplerimize kulak tıkamayın. Basına yansıyan haberlerden, aleni bir toplumsal çöküş yaşadığımız ortada; hayvanların haklarına saygılı milyonlarca vatandaş ise her gün travma yaşıyor.”

Muhalefet partilerine de seslenen HAKİM, gündem dışı konuşmalar, yazılı ve sözlü soru önergeleri, meclis araştırması önergeleri ile hayvan hakları ihlâllerini ve toplumsal şiddeti sürekli gündeme getirme çağrısı yaptı.

HAKİM, muhalefet vekillerinden şu soruları sormalarını talep etti:

* Erzincan Orduevi’nde görevli olduğu kamuoyuna resmen açıklanan şahsa ne gibi yaptırım uygulanmıştır?

* Şahıs hakkındaki adlî ve idarî soruşturma, hangi mevzuat hükümlerini hukukî dayanak alarak açılmıştır?

* Şahıs hakkında disiplin soruşturması açılacak mıdır? Canavarca davranışı ile TSK’nin itibarını da zedeleyen bu şahsın disiplin yönünden cezalandırılması da sağlanacak mıdır?

* Hayvanlara karşı işlenen suçları engellemekte yetersiz ve işlevsiz olan, yürürlükteki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki cezalar, caydırıcı ve kamu vicdanını tatmin edecek şekilde ne zaman düzenlenecektir?

* İvedi bir toplumsal ihtiyaç olan bu kanunî düzenleme için hangi bakanlıklarda, ne içerikte tasarılar mevcuttur, ne gibi çalışmalar yürütülmektedir?

* Bu yasama çalışmalarında, yıllardır görüş ve önerilerini kamuoyu ile açıkça paylaşan sivil toplum kuruluşlarının taleplerine, Birleşmiş Milletler’in “Paris İlkeleri”ne ve Avrupa Konseyi’nin “Karar Alma Sürecine Sivil Katılım İçin İyi Uygulama İlkesi”ne uygun olarak yer verilecek midir?

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu HAKİM’in çağrısını TMBB’ye taşıdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

japonya balina

Japonya Araştırma Adı Altında Balina Avlıyor

Erzincandaki Caninin Savcılık İfadesi Ortaya Çıktıöç

Erzincan’daki Caninin Savcılık İfadesi Ortaya Çıktı