in

Erzincan Hakiminden Tarihi Adım: Sahipsiz Hayvanlar için Anayasa Mahkemesine Başvuracak

Erzincan’da orduevi nizamiyesinde yakaladığı kediye işkence yaptığı gerekçesiyle adliyeye sevk edilen er, serbest bırakılmıştı. Ancak beklenmedik bir gelişme oldu. Valilik, hakimin ‘sahipli’ kelimesinin Anayasa’ya aykırılığıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunulmasına karar verdiğini duyurdu.

Cumhuriyet savcısına ifade veren T.H, ardından Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 151/2 maddesinde düzenlenen ve 4 aydan 3 yıla kadar hapis ya da adli para cezasını öngören “mala zarar verme” suçundan “Haklı bir nedeni olmaksızın, sahipli hayvanı öldürdüğü ya da işe yaramayacak hale getirdiği” gerekçesiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilmişti.

erzincanorduevikediyeiskence 11 1 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hakimlikçe yeniden ifadesi alınan T.H, adli kontrol şartıyla salıverilmişti. Yani, hakim hayvan sahipsiz olduğu için kabahatler kanununa göre ceza vermesi gerekirken, sahipli hayvanları kapsayan Türk Ceza Kanunu’nun 151/2 maddesine göre işlem yaptı.

Erzincan Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da kediye işkence yapmakla suçlanan er T.H’nin Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği anımsatıldı.

134117356983

Hakimlik, Sahipsiz Hayvanlar için Anayasa Mahkemesine Başvuracak

Açıklamada, TCK’da sahipsiz hayvanlarla ilgili açık bir kanuni cezai müeyyidenin bulunmadığına işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

Erzincan Sulh Ceza Hakimliğince, hukukumuzda hayvana yönelik suçlarla ilgili olarak TCK 151/2 düzenlemesinin sadece sahipli hayvanlara yönelik olduğu, sahipsiz hayvanlara ilişkin mevzuatımızın yetersiz olduğu, sahipsiz hayvanlarla ilgili açık bir kanuni cezai müeyyidenin TCK yahut sair kanunlarda bulunmadığı, iş bu noksanı izale anlamında TCK 151/2’de yer alan sahipli kelimesinin tasfiyesi ile sahipsiz hayvanlar yönünden de hukuki himayenin ve cezai müeyyidenin sağlanmış olacağı anlaşıldığından ‘sahipli’ kelimesinin anayasaya aykırılığı hususunda Anayasa Mahkemesine itiraz başvurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.”

erzincanorduevikediyeiskence 12

Şüpheli T.H’nin Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) 190. maddesince adli kontrol altına alınmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, T.H’nin adli kontrol tedbirleri kapsamında haftanın 7 günü, günde 2 defa kolluk birimine gelerek imza atmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, hakimlikçe T.H’ye, 5199 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu”nun 8. maddesinin 2. fıkrası ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 35. maddesi gereğince 2 bin 252 TL idari para cezası uygulandığı bildirilerek, zanlı hakkında Milli Savunma Bakanlığınca görevlendirilen müfettiş heyetinin idari tahkikat işleminin sürdüğü belirtildi.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Barosu hayvan hakları komisyonu Başkan yardımcısı Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, bu adımın çok önemli bir gelişme olduğunu hayvanlara yönelik bir suçun ilk defa sulh ceza hakimliğine gönderildiğini belirtti.

uFArfdKJHiwdDIF 400x400 noPad

Kanunlarda hayvanların sahipli-sahipsiz olarak değerlendirilmesinin Anayasanın bütününe aykırı olduğunu söyleyen Kalafatoğlu, sonundan bir hakimin bu konuda bir girişimde bulunmasında mutluluk duyduklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

erzincanorduevikediyeiskence 11 1

TSK’dan Yavru Kediyi İşkence ile Öldüren Askere Disiplin Koğuşu Cezası

Prof. Dr. Arif Verimli öç

Prof. Dr. Verimli: Kediye İşkence Eden Kişinin Ağır Cinsel Travmaları Olabilir