in

Erkek Köpekler Neden Çiş Yaparken Ayağını Kaldırır?

Erkek köpeklerin çiş yaparken ayağını kaldırdığını hepimiz biliriz ve çoğu kişi bunun sebebinin çişin bacaklarına değmesini engellemek olduğunu düşünür oysaki gerçeğin bununla hiç bir ilgisi yok.

Sokakta bir köpek gördüğümüzde eğer çiş yaparken arka patisini kaldırıyorsa erkek olduğunu kolayca anlayabiliriz. Çiş yaparken ayak kaldırma erkek köpeklerin en tipik davranışlarından biridir, elbette çok az sayıda ayağını kaldırmadan çiş yapan erkek köpek ve daha da az sayıda ayağını kaldırarak çiş yapan dişi köpek de vardır ama bu davranış genel olarak yetişkin erkek köpeklere özgü bir harekettir. Çoğu kişi erkek köpeklerin bu hareketinin altında yatan nedenin idrarın bacaklarına değmesini engellemek olduğunu düşünür, oysaki bu tabi ki doğru değildir, neden bu olsaydı dişiler de aynı şekilde davranmazlar mıydı?

Eğer erkek köpeklerin çiş yaparken arka ayağını kaldırmasının altında yatan nedenin titizlik olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Köpeklerin idrarı sadece bir sıvı değildir

Köpeklerin idrarı yalnızca bir sıvı değildir, köpeklerin idrarı onlar hakkında birçok bilgi içerir ve bir köpek için çiş yapmak vücudundan sıvı boşaltmanın ötesinde diğer köpeklere mesaj vermek demektir.

dogs communication via scent marking 538606775d53c

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpekler idrardan oluşan inanılmaz bir iletişim ağına sahiptir

Bizler sosyal paylaşım platformları, telefonlar ile nasıl bir iletişim ağına sahipsek köpekler de idrar ve tabi ki dışkıdan oluşan inanılmaz bir iletişim ağına sahiptir. Dışkıları ve idrarları ile gezdikleri her yere kendileri ile ilgili bilgileri bırakırlar, işaretleme yaparlar ve diğer köpeklere mesaj iletirler. Bizlere kıyasla çok daha kuvvetli koku alma duyusuna sahip olan köpekler diğer köpeklerin idrarındaki mesajları burunları ile okurlar.

dog peeing on weeds

Bacağı kaldırarak çiş yapmak idrarın daha geniş bir yüzeye yayılmasına yardım eder

Erkek köpekler için işaretleme yapmak yani alan belirlemek çok önemlidir ve ayaklarını kaldırarak çiş yapmaları sayesinde idrarın daha geniş bir yüzeye yayılması kolaylaşır, bu da daha geniş bir alanı işaretledikleri anlamına gelir.

territorial marking

Bacağı kaldırmak yüksek yerlere işaret bırakma imkanı sağlar

Erkek köpekler için işaretleme çok önemlidir demiştik ve toprağa bırakılan işaret toprak sıvıyı kısa sürede emeceği için sert yüzeylere bırakılan işaret kadar kalıcı dolayısıyla etkili değildir. Bu nedenle erkek köpekler bacağını kaldırıp ağaçlara, araba tekerleklerine, duvarlara yani sert yüzeylere de çiş, daha doğru bir ifade ile işaretleme yaparlar ve böylece işaretlerinin, bıraktıkları mesajın daha uzun süre kalmasını garantilemiş olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpeği Önce Sevdi Sonra Omzunu Kırarak Çaldıöç

Köpeği Önce Sevdi, Sonra Omzunu Kırarak Çaldı

Pati Birliği Sokak Hayvanları için Yola Çıkıyoröç

Pati Birliği Sokak Hayvanları için Yola Çıkıyor