in ,

Engelli patili dostlarımız koruma altında

Çeşitli kazalarda yaralanarak felç kalan, duyu ya da uzuv kaybına uğrayan evsiz hayvanlar, Osmangazi Belediyesi Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde hayata tutunuyor.

Çeşitli kazalarda yaralanarak felç kalan, duyu ya da uzuv kaybına uğrayan evsiz hayvanlar, Osmangazi Belediyesi Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde hayata tutunuyor.

İnsan nüfusunun hızla artması ile birlikte şehirleşmenin daha da yayılması, sokakta yaşayan evsiz hayvanların yaşam alanlarının daralmasına sebep oluyor.

Alışık olmadıkları kent yaşamında hayatta kalmaya çalışan patili dostlar, araç çarpması ve insanlar tarafından gördükleri kötü muamelenin yanı sıra birbirleriyle ettikleri kavgalar sebebiyle ciddi yara alıyor.

Bu yaralanmalarda duyu veya uzuv kaybına uğrayan can dostların sokakta tek başlarına hayatını sürdürmesi daha zor hale geliyor.

Osmangazi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, sokakta tek başlarına hayatlarını sürdüremeyecek olan engelli evsiz hayvanlara yardım eli uzatarak onları hayatta tutuyor.

Ekipler tarafından sokakta yaralı halde bulunan ya da vatandaşlar tarafından teslim edilen hayvanlar, “Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde tedavi altına alınıyor.

KEDİLERE ÖZEL VİLLA

Sağlığına kavuşturulan felçli, duyu ya da uzuv kaybına uğrayan hayvanlar bir daha sokağa bırakılmıyor ve hayatlarının geri kalanını barınakta kendileri için yapılmış villalar ile özel bölümlerde sürdürüyor.

Osmangazi Belediyesi Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde engelli kediler için yapılmış olan villalarda şuan 82 kedi yer alıyor.

25 metrekare taban alanı ve sekiz metre yüksekliğe sahip Osmanlı mimarisine uygun inşa edilen iki villada yaşayan engelli kedilerin için kış aylarında üşümemeleri adına soba yakılıyor.

Engelli 83 köpek ise barınaktaki diğer köpeklerden ayrı tutularak özel olarak oluşturulmuş bölümlerde yaşamlarını sürdürüyor.

Gerekli tedavi ve bakımları yapılan engelli hayvanlar, onları evlat edinecek sıcak birer yuvaya kavuşturacak yeni ailelerini bekliyor.

İnsanının öldüğü evde 1 hafta bakımsızlığa rağmen yaşayan kedinin adı ‘Mucize’ oldu

Beykoz Belediyesi ekipleri köpekleri kamyonla ormanlık alana götürdü