in

Enez’de Köpekler Öldürülüyor

Edirrne’nin Saros Körfezi kıyısındaki tatil beldesi Enez’de son 1 hafta içinde 5 köpeğin silahla vurulduğu, birinin yakıldığı, birinin de başının odunla vurularak ezilerek öldürüldüğü iddia edildi.

İlçenin Büyükevren Köyü‘nde boynuna ip dolanan bir köpeği son anda ölümden kurtaran Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Selma Yılmaz, bunların ilçede yaşayan uyuşturucu madde bağımlısı kişilerden kaynaklandığını düşündüğünü söyledi.

Enez'de Köpekler Öldürülüyor

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

DHA’ya konuşan Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Selma Yılmaz, ilçede sürekli olarak sokak köpeklerine yönelik işkencelern yapıldığını, son 1 hafta içerisinde 5’ten fazla köpeğin kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından silahla vurulduğunu, birçok hayvanın öldürüldüğünü söyledi. Son olarak Enez’in Büyükevren Köyü’nde hayvanseverlerin beslediği bir sokak köpeğinin boynuna ip bağlandığını ve girişimleri sayesinde son anda ölümden kurtarıldığını belirten Yılmaz, can çekişen köpeğin halini görenlerin ihbarı ile köpeğin yardımına koştuğunu söyledi. Selma Yılmaz, şunları söyledi:
Burada genellikle köpekleri yakalayabilmek için hayvanın boynuna naylon ya da çamaşır ipi atıyorlar. Yakalayıp bölgelerinden atmak istiyorlar. İple sürüklüyorlar ve bıraktıkları bölgede de ipi boynundan çıkartmıyor. Zamanla o ipler hayvanın boynunda kaynıyor ve hayvanın boynu kesilmiş oluyor. Bunun gibi biz 5 tane köpek kurtardık. En sonuncusu da Büyükevren’de oldu. Sonrasında o ip nasıl atıldı boynundan bilmiyoruz. İhbar gelip biz gittiğimizde hayvan ölmek üzereydi. Burada klinik yetersizliği nedeniyle İstanbul’da tedaviye gönderdik. ‘HAYSEV’ diye bir hayvansever grubu hayvanları kurtarmamda yardımcı oldu.  Köpek aynı zamanda ileri derecede uyuz olmuştu. O kadar zayıftı ki kucağıma alıp nakil için yolladığımızda sanki 3 aylık yavru köpeği kucağıma almış gibiydim. Şu anda tedavisi sürüyor.” 

İlçede sokak hayvanlarına yönelik şiddetin ve işkencenin hat safhada olduğunu öne süren Yılmaz, son bir hafta içerisinde 5 köpeğin silahla vurulduğunu, birinin yakıldığını ve bir köpeğin de odunla kafası ezilerek öldürüldüğünü söyledi. Yılmaz, söz konusu durumun ilçede yaşayan uyuşturucu madde bağımlısı kişilerden kaynaklandığını düşündüğünü kaydederek,  “Enez’de sokak hayvanlarına yönelik işkence çok fazla oluyor. Bunun bana göre özel bir nedeni var. Cehalet çok zor. İlçede uyuşturucu bağımlısı çok insan var. Bu insanlar ne yaptıklarını bilmiyorlar. İçindeki o kötü dürtüyü hayvanda uyguluyor. Bundan da zevk duyuyor. Buna ben defalarca şahit oldum. Bu insanların kim olduklarını biliyorum. Ben bunlar için BİMER’e defalarca yazdım ama bir geri dönüş alamadım” dedi.
Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Nurhan Kalender, Enez’de köpeklere uygulanan işkencelerin takipçisi olacağını ve bölgeye özel olarak bir çalışma başlatacaklarını söyledi. Kalender, “Son 1 haftadır Enez’de ilginç olaylar yaşanıyor. İlçede katil olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Edirne Emniyet Müdürlüğü’nden ve Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nden yardım istedik. Özel bir çalışma yaparak söz konusu durumun neden kaynaklandığını öğrenmek ve olayların önüne geçmek istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şahini Ayağından Ağaca Bağladılaröç

Şahini Ayağından Ağaca Bağlayıp Ölüme Terk Ettiler

hayvanların olmadığı düna öç

Hayvanların Olmadığı Bir Dünya’ya Doğru Gidiyoruz