in

Enerjik, Konuşkan Ve Uyumlu Balinese Kedisi

Atası Siyam kedisi olan Balinese görünüş olarak Siyam kedisinden oldukça farklı ama karakteri atasıyla büyük benzerlikler taşıyor.

Balinese ya da Balili kedisi uzun tüyleri ve safir mavisi gözleri ile muhteşem bir görünüşe sahip ve tahmin edebileceğiniz üzere bu kedi ırkı çok seviliyor. Balinese ilk görünüşte Siyam kedisi ile karıştırılabiliyor ki bu da pek şaşırtıcı değil zira bu ırkın atalarından biri de Siyam kedisi. Ancak Balinese ile Siyam kedisi arasında önemli bir fark vardır; tüyler. Balili kedilerin tüyleri uzundur. Upuzun ve ipeksi tüyleri, mavi gözleri ve etkileyici karakteri ile karşınızda Balinese.

Balinese 2 645mk062211

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Balinese kökeni

Söz konusu savaşlar olduğunda genellikle gözden kaçan bir nokta savaşların hayvanları nasıl etkilediği.  Birinci Dünya Savaşı süresince Siyam kedisi diğer birçok kedi ırkı ile birlikte ciddi şekilde yok olma tehlikesi yaşadı ve savaşın ardından yetiştiriciler ırkı tekrardan ayağa kaldırmak için büyük çaba harcadılar. Bu çabalar esnasında ortaya uzun tüylü Siyam kedileri çıktı. Balinese kedisinin isminde Bali geçse de bu kedinin Bali ile bir ilgisi yok, Balinese Amerika kökenli bir ırk ve başlangıçta Siyam kedisinin uzun tüylü bir varyasyonu olarak kabul edilmiş. Balili dansçıların zarafetinden esinlenilerek Balinese ismi verilen ırk Cat Fanciers Assocation tarafından 1970’li yıllarda Siyam’dan ayrı bir ırk olarak tanındı.

Balinese 3 645mk062211

Balinese fiziksel özellikler

Balinese uzun tüylü olmasına karşın hipoalerjenik kediler arasında yer alıyor, bunun sebebi bu ırkın kedi alerjisine neden olan Fel d 1 isimli proteini diğer ırklara kıyasla çok daha az salgılaması. Yani Balinese uzun tüylü ama alerji yapma riski en düşük kedilerden biri. Evet, bu bilgiyi de paylaştıktan sonra gelelim bu güzel kedilerin fiziksel özelliklerine.

 • Balinese küçük-orta büyüklükte bir kedi ırkıdır ve ağırlıkları ortalama 3,6-5,44 kilo arasında değişir.
 • Tüyleri orta uzunlukta ya da uzundur ve ipeksi yumuşaklıktadır.
 • Gözleri soluk mavi, safir mavisi ya da menekşe mavisi renklerindedir.
 • Balinese yavruları saf krem ya da beyaz renkte doğarlar ve yüz, kulaklar, patiler gibi noktalarındaki renklenmeler kademeli olarak gelişir. Tam renkleri 4 haftalık olduklarında ortaya çıkar.
 • Tüylerindeki renklenmeler mavi, çikolata, leylak, kırmızı, tekir gibi farklı renklerde olabilir.
 • Bacakları da kuyrukları da uzundur ve kuyrukları tüylüdür.
 • Balinese kedilerinin ortalama ömrü 13-15 yıldır.

balinese cat names header

Balinese kedisi karakteri

Eğer daha önce bir Siyam kedisi ile tanıştıysanız Balinese kedilerinin karakterini kafanızda canlandırmanız gayet kolay zira bu kediler ataları olan Siyamlar ile hemen hemen aynı mizaca sahipler.

 • Balinese çok enerjik bir kedi ırkıdır.
 • Aynı Siyam kedileri gibi genellikle konuşkandırlar, Siyam kadar yüksek sesle olmasa da sık sık miyavlayarak insanlarla iletişim kurmayı severler.
 • İnsanlarına yakın olmayı da çok severler.
 • İnsanlarla olduğu kadar hayvanlarla da çok iyi ilişkiler kurarlar.
 • Çok zekidirler.
 • Çocuklarla da gayet iyi anlaşırlar.
 • Balinese ırkı çok oyuncudur, oyun oynamaya bayılırlar.
 • Bu kedilerin insanların mutsuz olduklarını hissettiği ve bunu hissettiklerinde insanlarına çok şefkat gösterdikleri söylenir, gerçi bu bizce zaten tüm kedilerin ortak özelliklerinden biri 🙂 .

Balinese

Balinese ırkının yatkın olduğu sağlık sorunları

Balinese cinsi genel olarak sağlıklı kedi ırklarından biridir. Birkaç sağlık sorununa yatkınlıkları olsa da bu sorunlar ırkta sıklıkla görülmez. Irkta görülebilen hastalıklar arasında şunlar sayılabilir:

 • Dilate kardiyomiyopati (bir kalp hastalığı)
 • Retina dejenerasyonu (bu sorun görme bozukluklarına yol açabilir)
 • Karaciğer sorunları
 • Şaşılık (şaşılık Siyam kedilerinde sık görülür ve Balinese de bunu Siyamdan devralmıştır)

indir

Balinese kedisi bakımı

Balinese kedileri fazla tüy dökmez, haftada bir ya da iki kez düzenli taramak yeterlidir. Diş ve kulak temizliklerinin düzenli olarak veteriner hekimlere yaptırılması gerekir. Bunun dışında herhangi özel bir bakım gerektirmeyen yani bakımı kolay bir kedidir.

Not: Kedi cinsleri içeriklerimiz kedi ırklarını yakından tanımak amacıyla hazırlanmıştır. Her içeriğimizde olduğu gibi bu içeriklerimiz de “satın alma sahiplen” mottosuyla hazırlanmıştır. Çoğu safkan cins kediler genetik hastalıklara sahiptir ve kirli hayvan ticaretinin mağdurlarıdır. Eğer evinizi bir hayvana açmak istiyorsanız tercihinizi petshop gibi hayvan ticareti yapan yerlerden değil, barınaklarda veya sokaklarda yuva bekleyen yardıma muhtaç sevgi dolu canlardan yana kullanmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BM Raporu 1 Milyondan Fazla Bitki ve Hayvan Türü Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıyaöç

BM Raporu: 1 Milyondan Fazla Bitki ve Hayvan Türü Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Kedi ve Ördek Yavruları Birlikte Büyütüyoröç

Kedi ve Ördek, Yavruları Birlikte Büyütüyor