in

Endüstrileşme, Omurgalı Popülasyonunu Nasıl Etkiledi?

Omurgalı türlerinde gözle görülür bir biçimde ve hızla gerçekleşen popülasyon düşüşü 19. yüzyılın sonlarında, tam olarak endüstrileşme süreçlerinin zirve yaptığı dönemde başladı.

UTHealth Halk Sağlığı Fakültesi’nde Biyoistatistik ve Epidemiyoloji, İnsan Genetiği ve Çevre Bilimleri Bölümleri’nde profesör olarak görev yapan Yun-Xin Fu; insan etkisinin direkt olarak görüldüğü endüstrileşme sürecinin, dolaylı olarak insan eli ile belirli bir zaman aralığında gerçekleşen bu hızlı nüfus düşüşünü açıklayabilecek doğal bir etki olduğunu belirtti.

endustri2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu sonuca ulaşabilmek için Fu, araştırmanın yardımcı yazarları ve baş yazarı olan Çin Bilimler Akademisi üyesi postdoktora öğrencisi Dr. Haipeng Li, omurgalı türlerinin genetik çeşitliliği ve dağılımı üzerine yazılmış olan binlerce bilimsel makaleyi tarayıp analiz etti. Bu eforun sonucunda da 2.764 omurgalı tür ile ilgili detaylı genetik veri elde edilirken, türlerden 600’ünün yok olma tehlikesi  altında olduğu tespit edildi.

endustrion

Araştırmacılar, popülasyon genetiği yaklaşımları ve tekniklerinden yararlanarak, tehlike altında olan her türdeki popülasyon azalmasının ne zaman başladığını keşfetmek üzere modelleme çalışması yürüttü. Model sayesinde ortalama olarak, tehlike altındaki türlerin her 10 yılda bir var olan nüfuslarının yüzde 25’ini kaybetmeye tam 123 yıl önce başladıkları tespit edildi.

endustri5

Hızlı popülasyon düşüşünün, yok olma tehlikesi altındaki türler arasında oldukça yaygın olduğu ve ortaya çıktığı anda genetik çeşitliliğin büyük bir çıkmaza girdiği bilinmektedir. Genel olarak çözüm odaklı olan ve bir türün popülasyonunu korumayı amaçlayan denemeler genellikle genetik çeşitliliği korumayı hedeflerken, Fu ekosistemi ve doğal habitatı korumanın çok daha etkili bir popülasyon koruması sağlayacağını öne sürüyor.

endustri4

Fu, insan etkisi ile değişen habitat ve ekosistemlerin korunmasına yine insanların motive etmesini umduğu araştırmalarının, bu yolda ortaya konacak teknik ve yöntemlerin de belirlenmesini sağlayacak ipuçlarını barındırdığını belirtiyor.

Kaynak: Bilimfili “Omurgalı Popülasyonunda Endüstrileşme İle Başlayan Hızlı Düşüş”

Omurgalı Popülasyonunda Endüstrileşme İle Başlayan Hızlı Düşüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sincapon

Noel’e Hazır Sincaplar ve Hikayeleri

GeorgeMichael 1

Ünlü Pop Yıldızı George Michael, 53 Yaşında Hayatını Kaybetti