in

Endonezya’da İki Yeni Kuş Türü Keşfedildi

Zoologlar, Endonezya’da yaptıkları araştırmalar sırasında iki yeni kuş türü keşfettiler. Bu kuşlara Wakatobi Beyaz Gözlüsü ve Wangi-Wangi Beyaz Gözlüsü isimleri verildi.

Zoologlar, Endonezya‘da bulunan bir takım ada olan Wakatobi’de iki yeni kuş türü keşfettiler. Bu kuşlara Wakatobi Beyaz Gözlüsü ve Wangi-Wangi Beyaz Gözlüsü isimleri verildi. Verilen isimler gözlerinin etrafının beyaz olması ve bulundukları bölgelerin isimlerinden geliyor.

Endonezyada İki Yeni Kuş Türü Keşfedildiöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Endonezya’da bulunan Sulawesi adasına bağlı olan takım adalarda bulunan bu kuş türleri Sulawesi içinde büyük bir önem arz ediyor çünkü Sulawesi, bugüne kadar yapılan çalışmalarda pek çok bitki çeşidi ve hayvanların bulunduğu bir bölge. Pek çok endemik tür de bu bölgede bulunuyor. Bilindiği üzere endemik türler, sadece bir yerde bulunan ve benzeri olmayan türler anlamına geliyor.

Bulunan bu kuşların varlığı daha önceden biliniyordu ancak yeni bir tür olup olmadıkları bugüne dek tartışma konusuydu. Beyaz Gözlü Wakatobi, 20. yüzyıldan itibaren keşfedilmişti. Akrabası olan Beyaz Gözlü Wangi-Wangi ise 21. yüzyılın başlarına kadar bilinmiyordu. İki tür de Sulawei isimli anakaranın dışındaki adalarda bulundular. Geçmişinin 800 bin yıl olabileceği ifade edilen Wakatobi Beyaz Gözlüsü, ismini Wakatobi takım adalarından almaktadır. Akrabası olan Wangi-Wangi Beyaz Gözlüsü ise benzerlikleriyle dikkat çekmesine rağmen başka bir adada bulunmuş ve Wakatobi Beyaz Gözlüsünden tam olarak 3.000 KM uzaklıkta. Ayrıca Wangi-Wangi Beyaz Gözlüsünün çok daha eski bir tür olduğu tespit edilmiş.

Kaynak: WebTekno

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkin Hint Balıkçıl Kuşu Jandarma Tarafından Bulunduöç

Bitkin Hint Balıkçıl Kuşu Jandarma Tarafından Bulundu

Tuvalet Kağıdı Dolu Bir Odada Çılgınca Eğlenen Kediciköç

Tuvalet Kağıdı Dolu Bir Odada Çılgınca Eğlenen Kedicik