in

Ender Görülen Pallas Kedisinin Gizli Kamera Sayesinde Fotoğrafları Çekildi

Sibirya’da ender görülen bir kedi türü olarak tanınan Pallas kedisi gizli kamera ile görüntülendi.

ender-kedi-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sibirya’nın soğuk havalarından korunabileceği kabarık tüylere ve iri gözlere sahip olan Pallas kedisinin görüntüleri hayvan koruma gönülleri tarafından yerleştirilen gizli bir kamera ile fotoğraflandı.

ender-kedi-4

Pallas Kedisi ile Tanıştınız mı?

Pallas kedisi ya da manul, Orta Asya’nın mera ve bozkırlarına uzanan geniş ama dağınık bir popülasyona sahip, ufak bir kedi türüdür. Doğal yaşam alanlarının azalması sonucu, Pallas kedilerinin 2002 yılında IUCN tarafından soyu neredeyse   “tehdit altındaki türler” listesine girmesine neden olmuştur. Pallas kedisi adını, türü ilk keşfeden ve “ikili adlandırma” Felis Manul olarak tanımlayan Alman doğa bilimci Peter Simon Pallas‘dan almıştır.

Pallas kedileri, evcil kedilerle hemen hemen aynı boyuttadır; vücudu 46-65 santimetre ve bir hayli uzun olan kuyrukları 21-31 santimetre arasındadır. Ağırlıkları 2.5 ila 4.5 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Kalın ve uzun postu onu şişman ve güçlü gösterir.

ender-kedi-5

Kürkü, toprak boyası olarak bilinen çok koyu bir sarı renktedir, vücut ve baş tarafında koyu ve dikey çizgiler ile değişiklik gösterir. Göz çevresindeki eş merkezli siyah ve beyaz kenarlar gözlerin yuvarlak şeklini vurgular. Diğer kedi türlerine oranla bacakları daha kısa, kulakları kafalarının daha aşağısında ve birbirinden daha ayrı, pençeleri ise alışılagelmişin dışında kısadır. Suratları onlara karakteristik özelliklerini veren basık yapıdadır ve diğer kedilerden daha kısadır. Kısa çenesinde, genelde kedigillerde (felids) görülen birkaç diş eksiktir, üst çenedeki ilk azıdiş takımı Pallas kedisinde yoktur.

ender-kedi-6

Pallas kedileri, anavatanları olan Orta Asya’nın 5000 metreye varan yüksekliğindeki bozkırlarda yaşar. Daha çok Güney Kafkasya ve Baykal Gölü civarında bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan nedime köpekler

Nedime Köpekler Şila ve Rita

köpekimaj

Kuaföre Girmeden Önceki ve Sonraki Halleriyle Sevimli Köpekler