in

En Taklitçi Kuşun Hangisi Olduğunu Biliyor musunuz?

Bu soruya “Biliyorum, papağan tabii ki” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama yanılıyorsunuz. Karga, papağan, muhabbet kuşu gibi kuşlar taklit yetenekleri ile ünlenmiş olabilirler. Ama doğada papağan veya muhabbet kuşundan daha iyi taklit yapabilen bir kuş var: Lir Kuşu!

lir-kusu-ajanimo-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Lir kuşu, Menura cinsini oluşturan güzel renk desenlerine sahip iki kuş türünün ortak adı adı aslında. Ama daha çok büyük kahverengi sülüne benzeyen kuş, lir kuşu olarak biliniyor. Kanatları kırmızımsı ve kahverengi, gagası, bacakları ve ayakları siyah olan bu kuşun yetişkin erkeği çok süslü bir kuyruğa sahiptir.

Kuyruğu açılınca lire benzediğinden bu ismi almış olan bu kuşu özel kılan asıl şey ise, sesleri ve taklit yetenekleridir. Doğal ve mekanik seslerin çoğunu taklit edebiliyorlar. Muhteşem lir kuşunun şarkısı bir dereceye kadar meşhurdur. Şarkılarının yaklaşık % 80 ‘i usta, becerikli mimikleri içerir ve eşsiz bir potpori şeklinde birleştirir.

lir-nedir-ajanimo
Lir

Lir kuşu, yel değirmeni uğultusunu, elektrikli testere sesini, araba alarmını, pompalı tüfek patlamasını, köpek havlamasını, bebek ağlamasını, araba motorunu hatta yerel kuşların seslerini ve neredeyse her türlü sesi taklit edebiliyor. Öyle ki, yerel kuşların seslerini taklit ederken insanlar, etrafının bir kuş sürüsü ile çevrildiğini hissediyor.

lir-kusu-ajanimo-1

Belgesel çekimi sırasında çıkan kamera objektifinin sesi, ormandaki motorcuların hızar sesini gibi taklitleriyle inanılmaz bir an yaşatan lir kuşunu mutlaka dinlemelisiniz. Videoyu izlediğinizde siz de bu muhteşem sese bayılacaksınız.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=jPeehh8cKr4&feature=youtu.be

Size ufak bir dipnot; Avustralya’da bulunan diğer bir lir kuşu Albert lir kuşudur. Bu kuş daha ziyade kırmızı renkte olup dişilerinin kuyruğu daha az detaylıdır. Bu ismin ona, İngiltere Kraliçesi Viktorya’nın kocası Albert’in onuruna verilmiş olması ise enteresandır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba Ajanimo Takipçileri Ajanimo Ana Görsel

Ziya’nın Gözünden İnsanlar Alemi

güverci ezme izmir one cikan

4 Güvercini Ezerek Öldüren Şoför Para Cezası Aldı