in

‘En Masum İstek’ için Gözler Meclis’te

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun açıklamasından sonra gözler hayvanseverlere çevrildi. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, hayvanlara kötü muamele eden insanların cezalandırılması ve bunun sabıka kaydına işlenmesi, hayvanların bir şov unsuru olarak kullanılmaması, camın arkasından can satışının yapılmaması için mevcut yasanın değişmesinin çok önemli olduğunu, bunun “Meclis’e sunulmuş en masum istek olacağını” sözleriyle süreci takip ettiklerini belirtti.hayvan-haklari-ajanimo-2

HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılında yürürlüğe sokulan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu‘nun caydırıcı olabilecek cezalar vermekten uzak olduğunu, mevcut yasanın, hayvansever olsun olmasın herkesten tepki aldığını savundu.

ahmet-kemal-senpolat

Yasa değişikliğinin önceki hükümetler döneminde de gündeme geldiğini anımsatan Şenpolat, hükümetin ve muhalefet partilerinin de yasanın değişmesine destek verdiğini vurguladı.

Şenpolat, yasanın değişmesi konusunda Meclis’te oy birliği sağlanmasına rağmen yasanın Genel Kurula inemediğini, hükümet değişince de yasanın kadük (geçerliliği kalmamış) olduğunu aktardı.

Yasanın şimdiye kadar geçtiği sürecin boşa gitmediğini anlatan Şenpolat, elde edilen kazanımlar üzerine yasanın Genel Kurula götürüleceğine inandığını dile getirdi.

Yasanın değişmesiyle Türkiye’de bir zihniyet değişikliğine de gidileceğini belirten Şenpolat, “Hayvanlara kötü muamele eden insanların cezalandırılması, sabıka kaydına işlenmesi ve hayvanların bir şov unsuru olarak kullanılmaması, camın arkasından can satışı yapılmaması için yasanın değişmesi çok önemli, bu Meclis’e sunulan en masum istek olacak” dedi.

“Hayvan Koruma Yasası, ceza kanunları kapsamına alınmalı”

hayvan-haklari-ajanimo-1

 

Hayvan Koruma Yasası’nın Kabahatler Kanunu kapsamında değerlendirilmesinden dolayı verilen cezaların çoğunun idari para cezasına çevrildiğine dikkati çeken Şenpolat, “Yasanın Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılıp, ceza kanunları kapsamına alınması gerekiyor. Yani hayvana yapılan bütün kötü muamelelerin kabahat olarak değil suç olarak algılanması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Yasanın Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılıp Ceza Kanunu kapsamına alınmasıyla hapis cezasının caydırıcı etkisinin olacağına işaret eden Şenpolat, şöyle konuştu:

“Bunlar yeterli olacak mı? Hayır, olmayacak. Çünkü hükümetin en son sunmuş olduğu teklifte hapis cezasının üst sınırı 2 yıl olarak belirlendi. Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda ‘2 yılın altındaki hapis cezaları paraya çevrilir’ diyor. Yine paraya çevrilmeler söz konusu olacaktır, bu sefer idari para cezası değil adli para cezası olacak ama hiç yoktan iyidir. Çünkü bu aşamaya bile yıllar sonra gelebilmiş olacağız. Daha sonra toplumdaki duyarlılığa ve toplumda oluşan hissiyata göre gerekiyorsa bu iki yıl hapis cezası da ilerleyen dönemde asgari limiti iki yıl olmak üzere düzenlenebilir.”

“Hayvanlara yapıyorlar, sonra çocuklar, kadınlar üzerinde deniyorlar”

hayvan-haklari-ajanimo-5

“Bizim davamız aslında hayvan hakları savunuculuğundan öte insan haklarına dair bir dava” diyen Şenpolat, hayvanlara şiddet uygulayanların kendisinden zayıf gördükleri insanlara da şiddet uygulayabileceğini savundu.

Potansiyel şiddet gösteren bir insanın kendisinden aciz olan bir canlıya yapmış olduğu hareketin cezalandırılmasını istediklerini belirten Şenpolat, “Hapishanede yapılan istatistiklere baktığınız zaman katiller ilk denemelerini büyük olasılıkla kendisinden daha aciz olan canlılara yapıyorlar, hayvanlara yapıyorlar, ondan sonra çocuklar, kadınlar üzerinde deniyorlar” şeklinde konuştu.

Şenpolat, hayvanlara şiddet uygulayan insanların mutlaka uzun bir süre psikolojik destek alıp, toplumdan arındırılması gerektiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Tüm dünyada bilimsel otoritelerce kabul edilen görüş, hayvana yapılan işkence ve kötü muamelenin bir gün çocuklara da kadınlara da engellilere de hatta kendinden tüm aciz canlılara da yapacağı konusunda, büyük bir karinedir. Hayvanlara yapılan kötü muamele, devletin üzerinden irad kazanacağı bir idari para cezası şeklinde caydırıcı olmaktan uzak olup tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bu ihtilaflarda, mahkemeler ve savcılıklar yetkili olmalıdır. Sokakta nara atan kimseye ya da dilencilik yapan birisine, kapalı alanda sigara içene verilen ceza ya da ses kirliliği yapan birisine verilen idari para cezası ile hayvana yapılan kötü muamele, 21. yüzyıl modern hukuk sisteminde aynı kategoride değerlendirilemez ve değerlendirilmemelidir.”

“Sahipli-sahipsiz hayvan ayrımı ortadan kalkmalı”

hayvan-haklari-ajanimo-3

Sahipsiz hayvanlara yapılan kötü muamelenin Kabahatler Kanunu kapsamında, sahipli hayvanlara yapılanların ise Ceza Kanunu kapsamında değerlendirildiğini hatırlatan Şenpolat, bu durumun sokaktaki hayvanla evdeki hayvan arasındaki ciddi farklılıklara yol açtığını söyledi. Ceza Kanununda sahipli hayvanların bir eşya olarak görüldüğüne dikkati çeken Şenpolat, “Ceza Kanununda hayvanın hayvan olmasından dolayı yaptırım yapılmıyor. O hayvan faturalı bir mal değerindedir, ‘malınız zarar görmüştür’ yorumu yapılıyor çünkü evdeki sahipli hayvana bir mal olarak bakılıyor ve malın değerinde bir azalma meydana geldiği kabul ediliyor. Eğer yasa değişirse bu da değişecek” değerlendirmesinde bulundu.

Evcil hayvan satışının durdurulması talebi

haytap-ajanimo-1

Türkiye’de evcil hayvan satış yerlerinden alınan hayvan sayısının yaklaşık 500 olduğunu vurguyan Şenpolat, bu hayvanların yüzde 60-70’inin sokağa atıldığı bilgisini verdi.

5199 sayılı yasanın, hayvan ticaretini sıkı bir şekilde kontrol altına alması ve ciddi yaptırımlar getirmesi gerektiğini savunan Şenpolat, şunları kaydetti:

“Kontrol altına alınmayan ve insan sağlığını da tehdit eder boyuta ulaşan ithalat ve ihracat hareketlerinin, tıpkı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bir an önce durdurulması, Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi pet shoplarda hayvan satışının kesinlikle yasaklanması, kaçak yoldan ülkeye hayvan sokan pet shoplara ciddi cezalar verilmesi, hatta ruhsat iptaline kadar varacak cezalar getirilmesi gerekir. Aksi takdirde, sokak hayvanı sorunu, asla uygar yollardan çözülemeyeceği gibi hiç bir alternatif şekille de çözülemeyecektir. Yurt dışından ithali ve yurda girişi yasaklanmalı ve kaçak girişlere karşı da tüm sınır kapılarında etkin önlem alınarak, kaçak hayvanı yurda sokmaya çalışanlara kaçakçılık mevzuatı hükümleri uygulanmalı ve örgütlü çete faaliyeti kapsamına alınmalı.”

Şenpolat, yunus parkları, hayvanlı sirkler ve hayvanat bahçelerinin ticarethaneye dönüştüğünü, yeni düzenlenme ile bunların da kapatılması gerektiğini kaydetti.

Hayvan hakkı ihlali “suç” sayılacak

Hayvan Hakkı ihlali 'Kabahat' Değil 'Suç' Sayılacak-Ajanimo-1

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dün AA’ya yaptığı açıklamada Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki bazı fiillerin kabahat kapsamından çıkarılarak suç kapsamına alınacağını ve hapis cezası getirileceğini belirtmişti. “Kedi, köpek öldürmek cezasız bırakılmamalı” ifadelerini kullanan Eroğlu, kadük olan kanun yerine Meclis’e sunulacak yeni kanun tasarısı taslağının hazır olduğunu da vurgulamıştı. Bakan Eroğlu, “Bu kanunu, hayvanları en iyi şekilde koruyacak şekilde hazırladık. Kanunu Meclis’ten hızlı bir şekilde geçirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz dernek yöneticileri ise iyi niyetli bir çalışmada görüşlerinin yer alacağını ve bazı yasaların revize edilmesi gerektiği konusunda hem fikir.

“Yasanın ilk hazırlandığı şekli delil deşik edildi”

fatma_balkanli-ajanimo

Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği Başkanı Fatma BalkanlıSokak hayvanları ile ticari olmayan hayvanlarla ilgili kurum olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın adım atması oldukça önemli. Ancak dileğimiz bu çalışmayı ciddiye almaları. Çünkü rahmetli hukukçu İsmet Sungur’un ilk hazırladığı ilk yasa tasarısı hayvan dostlarımız lehine, çok güzel bir yasaydı. Bu tamamen değiştirildi, delik deşik edildi. Bazı maddeler hayvanlar aleyhine şekle getirildi. Bu konuda çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya gelinmeden bir an önce gündeme getirilip, yasalaşmasını istemiyoruz. Revizelerin bizim de görüşlerimiz doğrultusunda yapılması gerekiyor.” sözleriyle çalışmaların olumlu olduğunu, fakat  yol haritasında görüşlerine yer verilmesi gerektiği üzerinde durdu.

“Yasanın geçirilmesi değil, nasıl bir yasa hazırlanacağı daha önemli”

behiye-eryılmaz-ajanimo

DOĞÇEV Başkanı Behiye Eryılmaz ise, “Görüşmeler ilk başladığında olumsuz bir hava söz konusuydu. Bu nedenle umutlarımız kırıldı. Bize de kulak vererek bir yasa hazırlamaları çok önemli.  Öncelikle Şenpolat’ın bir zamanlar  söylediği gibi, musluğu kapatmamız gerekiyor. Yurtdışından hayvan satın alınmasını ve üretim çiftliklerinin denetlenmesi lazım. Böylece 5 yıl gibi bir sürede sokak hayvanları kontrol altına alınır. ” diyerek yasanın uygulanma sürecindeki önerilerini dile getirdi. Doğal parklara karşı olduklarını belirten Eryılmaz, “Aldıkları her kararı doğru değerlendirip, arkasında durmaları bazen sorunlara neden oluyor. Bu insanı bazen yanlışa düşüren bir durum. Örneğin, doğal parklar, aslında ölüm kampı olarak görülebilir. Binlerce hayvanı bir yere yığmak ne kadar doğru. Onlar insanlar istiyor, sevgi istiyor. Bunu sağlamak için çalışmak gerekiyor. Sokaklar nasıl hayvanlardan kurtulur diye bakmak doğru olmaz” sözleriyle bazı eleştirilerde bulundu.

“Dernekler ve belediyelerle işbirliği içinde çalışılması önemli.”

'En Masum İstek' için Gözler Meclis'te-Ajanimo-1

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun ‘bazı maddelere revize edilecek’ demesi bizi memnun etti etti diyen Kütahya Doğa ve Hayvan Severler Derneği Başkanı Sunay Birsen, “Bazı maddelerin hayvanları mağdur edeceğini düşünüyoruz. Çalışmalar kesinlikle olumlu. Ancak dernekler ve belediyelerle bir araya gelinerek dikkat edilmesi gereken hususların belirlenmesi gerektiğini düşünüyor ve talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Sur’un Papağanı ‘Heval’ İyileşmeye Başladı

Bayraklı’dan Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimine Davet