in

‘En Az Bin 200 Hayvan Türü İnsanlar Yüzünden Yok Olabilir’

Avcılık, iklim değişikliği, ormanların yok edilmesi dünyadaki birçok canlıyı tehdit ediyor.

Dünya üzerinde en az bin 200 hayvan türü, yaşam alanlarının yüzde 90’ında karşılatığı tehlikeler yüzünden yok olma riskiyle karşı karşıya.

En Az Bin 200 Hayvan Türü İnsanlar Yüzünden Yok Olabilir 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bilim insanları söz konusu hayvanların koruma altına alınmadığı takdirde “nesillerinin tükenme riskinin neredeyse kesin olduğunu” dikkat çekiyor.

Avustralya‘daki Queensland Üniversitesi ve Yaban Hayatı Koruma Derneği ile birlikte çalışan bilim insanları, 5 bin 457 kuş, memeli ve amfibi hayvan türünün dünya haritasını çıkararak yaşadıkların alanlarda ne tür tehditlerle karşılaştıklarını tespit etti.

PLOS Biyoloji’de yayımlanan araştırmada, hayvan türlerinin özellikle tarım, kentleşme, gece aydınlatması, yol, demir yolu, su yolları ve nüfus yoğunluğu gibi tehditlerden etkilendiği açıklandı. Ayrıca hayvanların bu tehditlere karşı “coolspot” denilen risksiz noktalara sığındıkları belirtildi.

Araştırmanın baş yazarı post doktora araştırmacısı James Allan, “Haritalandırdığımız tehditlerin hayvan türlerine özgü olması gerçekten çok endişe verici” diyerek söz konusu türlerin yakın zamanda yok olma riskinin yüksek olduğunu vurguladı.

Dünya üzerindeki karasal alanın yüzde 84’ünde “insan tehdidinin” hayvanlar üzerindeki etkisine rastlandı. İnsan aktivitesinin sebep olduğu tehditlerden en çok memeli hayvanların etkilendiği belirtildi.

En Az Bin 200 Hayvan Türü İnsanlar Yüzünden Yok Olabilir 1

Tehditlerden en çok etkilenen ülkeler arasından ise ilk beşte Brezilya, Malezya, Endonezya, Hindistan, Myanmar ve Tayland bulunuyor.

İyimser olmak için halen vakit olduğunun altını çizen Allan, “Yapmamız gereken en önemli şey, hayvanların sığındığı alanları korumak ve o bölgelere girecek olan tehditleri durdurmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bilim insanları, bilinen 1,8 milyon türün 83 binini yok olma riskine karşı gözetim altında tutuyor.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktor Tavsiyesiyle Sokak Hayvanlarının Dostu Olduöç

Doktor Tavsiyesiyle Sokak Hayvanlarının Dostu Oldu

Bodrumda Kedi Gözlü Yılan Görüldüöç

Bodrum’da Kedi Gözlü Yılan Görüldü