in

Emine Erdoğan “Hayvanlara Güzel Muamele Etmek, Hepimizin Kulluk Görevidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen öğle yemeğinde kadın il müftü yardımcıları ve baş vaizlerle bir araya geldi. Erdoğan konuşmasında çevre kirliliğine ve hayvana şidde konularınada değinde.

Emine Erdoğan, kadın il müftü yardımcıları ve baş vaizlerle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen öğle yemeğinde bir araya geldi.

Emine Erdoğan, bugün her yerde en çok konuşulan başlıklardan birisinin, çevre krizi olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Çevre krizinin hazırladığı hazin sonun etkilerini şimdiden hepimiz tecrübe ediyoruz. Tüm dünya, bu konunun anlaşılması ve kötü gidişatın tersine çevrilmesi için çareler arıyor. Avrupa Birliği Çevre Programı ve birçok büyük uluslararası kuruluş, dinlerin çevre kriziyle mücadelede ne kadar önemli bir rol oynadıklarının farkına varmış durumda. O nedenle din alimlerini ve inanç liderlerini çevre politikalarına dahil etmeye çalışıyorlar. Bizim dinimiz, insanın tabiatla olan ilişkisini en iyi anlatan ve en hassas biçimde düzenleyen dindir. Bugün hayatımıza yeni bir tanım olarak giren, sürdürülebilir yaşam kriterleri, aslında İslam’ın özüdür. İsraftan kaçınmak, ölçülü yaşamak, yeme içmeden tutun doğal kaynakların kullanımına kadar İslam, bize sürdürülebilir bir yaşamın sınırlarını çizer.”

Kur’an-ı Kerim’in yaşanılan çevre krizini doğrudan insan davranışıyla ilişkilendirdiğini ve bu krizin çözümlenmesi sorumluluğunu da yine insana yüklediğini anlatan Emine Erdoğan, “Rabbimiz, Rum Suresi’nde ‘İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu. Böylece Allah, -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.’ diye buyurmaktadır. O nedenle hepimiz önce bu hadisedeki payımızın farkına varmalı, sonra da ölçülü bir yaşama geri dönmeliyiz” ifadesini kullandı.

Emine Erdoğan, bugün en çok gündeme taşınan konulardan birinin de hayvan hakları meselesi olduğunu dile getirerek, bu konuyu ele alanlardan bir çoğunun, tartışmaya farklı felsefelerle yaklaştığını aktardı.

Çoğu zaman tartışmaların çözümsüz kaldığını anlatan Emine Erdoğan, “Kulaklar, İslam’ın bu konuda bizlere söylediklerini tam olarak işitmiyor maalesef. Biz, İslam’ın özü olan şefkat ve merhameti kalplere nakşetmedikçe, onların hakkını teslim edemeyiz. Hayvanların haklarını teslim etmek bir lütuf değil, Cenabıhakk’ın bize yüklediği vazifelerin idrakine varmaktır. Sokak hayvanlarından yaban hayvanlarına kadar Allah’ın bu eserlerinin hakkını gözetmek ve güzel muamele etmek, hepimizin önce kulluk görevidir. İslam bize tüm yaratılışın Allah’ı her an zikrettiğini söylüyor. O zaman hayvanlara karşı uygulanan şiddet, tükenen kaynaklar ve her gün ölüme biraz daha yaklaşan doğa, bu zikrin sekteye uğraması demek değil midir?” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, kadın il müftü yardımcıları ve baş vaizlere şöyle seslendi:

“Benim burada vurgulamak istediğim, sizler gibi toplumu irşad eden öncülerin, bu konularda daha çok konuşmasıdır. Lütfen, sizler bu konuların sözcüsü olun. Toplumu bu hassasiyetler konusunda daha çok aydınlatın. Unuttuklarımızı bize yeniden hatırlatın. Kıymetli olan, medeniyet tarihimize kuş evleri bırakmış bir ecdat ile övünmek değil, bugün de geçerli o hassasiyetlerle çağın sorunlarına yeni çözümler üretmektir. Bugün aramızda, sayıları her geçen gün artan hanım vaizlerimiz, il müftü yardımcılarımız var. Doğrusu kadınların bu konulara daha çok sahip çıkacağına yürekten inanıyorum. Bu nedenle çok umutluyum. Sizler hayatın her alanına dokunan bir mesleğin mensuplarısınız. Makrodan mikroya toplumun yeni sorunlarının çözümü için anahtarsınız.”

Kaynak: Sputnik

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rusyada Hava Sıcalığının Normalin Üstünde Olması Nedeniyle Hayvanlar Kış Uykusundan Uyandıöç

Rusya’da Hava Sıcalığının Normalin Üstünde Olması Nedeniyle Hayvanlar Kış Uykusundan Uyandı

Bitkisel Süt İçenlerin Sayısı Artıyoröç

Bitkisel Süt İçenlerin Sayısı Artıyor