in

Emine Erdoğan, Çip Takılan Caretta Carettaları Denize Bıraktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya’nın Kaş ilçesinde tedavileri tamamlanan caretta carettaları denize bıraktı,

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un davetlisi olarak Patara Deniz Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Programı’na katılmak üzere Patara Sahili’ne gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ilk olarak Türkiye’nin Akdeniz sahillerinde yaşayan deniz kaplumbağalarını anlatan bir video izledi. Erdoğan, daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü Patara Deniz Kaplumbağaları Koruma ve İzleme Programı hakkında bilgi aldı. Uydu takip cihazı takılan üç deniz kaplumbağasından birisine “Belkıs” ismini veren Erdoğan, “Belkıs” ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Patara” ve “Likya” adını verdiği üç kaplumbağanın denizle kavuşması etkinliğine katıldı. Kaplumbağalardan birisini doğal yaşam alanına kucağında taşıyarak bıraktı.

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, çok güzel bir olaya şahitlik ettiklerini ve deniz kaplumbağalarını maviliklere bıraktıklarını söyledi. Caretta carettaların denizlerin en nadide sakinlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:
Bu türün, 100 milyon yıldan fazladır okyanuslarda yaşadığı biliniyor. Onlar dünyanın en eski şahitleri ama ne yazık ki nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Onları hayatta tutmamız lazım. Çünkü kıyı ve deniz ekosistemi için vazgeçilmez bir role sahipler. Etçil türleri, denizanalarını öğüterek küçük deniz canlılarının beslenmesini sağlıyorlar. Otçul türleri ise denizaltında adeta bir bahçıvan gibi çalışıp, deniz çayırlarının sağlıklı kalmasına hizmet ediyorlar. Onların yaşam alanlarını ve göç yollarını her türlü tehditten korumalıyız. Balıkçılık faaliyetlerinin ve deniz taşıtlarının zarar vermesinin önüne geçmeliyiz ve her tür deniz kirliliğine engel olmalıyız. Denizleri özellikle plastiklerden arındırmalıyız.”

Caretta carettaları korumak için teknolojiden faydalanmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, üzerlerine takılan çiplerle bilim insanlarının kaplumbağaların serüvenini izleyeceklerini ve karşılaştıkları tehditleri takip edebileceklerini de dile getirdi. Türkiye’nin deniz kaplumbağalarını koruma noktasında Akdeniz’deki örnek ülke olmasının çok sevindirici olduğunu ifade eden Erdoğan, “İnşallah bundan sonra da bilim insanlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, vatandaşlarımızın ortak çabasıyla onları korumaya devam edeceğiz. Dünya hepimizin ortak evi. O nedenle, kirlilikle mücadele de hepimizin ortak derdi olmalı. Bu muhteşem kumsallardan denize açılan yavru kaplumbağalar, 25 yıl tüm Akdeniz’i dolaştıktan sonra buraya gelip yuva yapacaklar. İnanıyorum ki geri döndüklerinde torunlarımız onları aynı hassasiyetle karşılayacak. Sürdürülebilir bir deniz ve kıyı temizliği, bu canlılara borcumuzdur” dedi.
Bu alanda çalışma yapan tüm kurumlara ve bilim insanlarına teşekkür eden Erdoğan, gayretlerinin devamını diledi. “Belkıs” adını verdikleri kaplumbağayı denize bırakmakla kalmayacağını belirten Erdoğan, “Ben de çip sayesinde takipçisi olacağım. Hepsinin yolu ve bahtı açık olsun. Gayretlerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aydinda Bir Polis Memuru Mahallenin Kopegini Silahla Vurarak Oldurdu

Aydın’da Bir Polis Memuru Mahallenin Köpeğini Silahla Vurarak Öldürdü

Itfaiye Tarafindan Kurtarilan Cukur Baskanlik Makamindao

İtfaiye Tarafından Kurtarılan ‘Çukur’ Başkanlık Makamında