in

Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

Kocaeli’nde bir köyde yaşayan Zekeriya ve Ayşe Temiz çifti, emekli maaşları ve hayvanseverlerin desteğiyle kurdukları barınakta 50 köpek ve 30 kediyi misafir ediyor.

Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

izmit1 Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

Kocaeli‘nin Körfez İlçesi Dikenli Köyü‘nde yaşayan 70 yaşındaki Zekeriya Temiz ve 60 yaşındaki eşi Ayşe Temiz, terk edilen, hastalıklı ve sakat köpekleri sahiplenerek bakımlarını gerçekleştiriyor.

Kendilerine bir hayvansever tarafından verilen 1 dönüm arazide 50 köpek ile 30 kediye bakan çift, emekli maaşları ve hayvanseverlerin desteği ile hayvanları besliyorlar. Temiz çifti hayvanları çok sevdiklerini, hayatlarını sokak hayvanlarına adadıklarını söylediler.

Hayvan Sevgisi Göç Ettirdi

Samsun İl Tarım Müdürlüğü’nde şoför olarak çalışan Zekeriya Temiz 19 yıl önce emekli olurken, ev kadını eşi Ayşe Temiz ile yaşadıkları Çarşamba İlçesi’ndeki evlerinin bahçesinde sokak hayvanlarına bakmaya başladılar. Mahalle sakinleri rahatsız olunca, Temiz çifti sıkıntılar yaşamaya başladı.

izmit2 Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

Zekeriya ve Ayşe Temiz çiftine bir hayvansever, Kocaeli’nin Körfez İlçesi’nde evi ve arazisi olduğunu, buradaki evi ve arazisini kullanarak hayvanlara bakabileceklerini söyledi. Temiz çifti bunun üzerine 1 yıl önce Körfez Dikenli Köyü’nde bulunan eve taşındı. Terk edilen, hasta ve sakat köpek ve kedileri toplayan Temiz çifti, emekli maaşları ve hayvanseverlerin katkıları ile hayvanlara bakarken, köpeklerin sayısı 50’ye, kedilerin sayısı ise 30’a ulaştı.

izmit4 Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

Dikenli Köyü’nde yaşayanlar da hayvan barınağına dönüşen yerden yükselen seslerden rahatsız olurken, Temiz çifti ile zaman zaman tartışmaya başladılar. Zekeriya Temiz, köy sakinlerinin sık sık kendilerini belediyeye şikayet ettiklerini söyleyerek, “Baktığımız hayvanlar nedeniyle köy sakinlerinden tepki gösteren de var, hoş karşılayan da var. Ama genelde tepki gösteriyorlar. Biz bu köyde yabancıyız o yüzden de olabilir” dedi.

izmit3 Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

Sokak hayvanlarına yaşadıkları arazi içerisinde yem verip aşılama yaptıklarını belirten Zekeriya Temiz, “Samsun Çarşamba’daki evimizde sokak köpeklerine bakıyorduk ve vatandaşların şikayeti üzerine hayırsever bir vatandaş burayı teklif edince buraya taşındık. Yaklaşık bir senedir burada yaşıyoruz. 50 köpek ve 30 kedi var. Ormana terk edilmiş, hastalıklı ve sakat köpekleri sahipleniyoruz. İçlerinde gözü görmeyen, topal olan hayvanlar var. Elimizden geldiğince ilaçlamalarını yaparak, yem verip, bakımlarını yapıyoruz. Yiyeceklerini kendi imkanlarımız ve hayvanseverlerin destekleriyle sürdürüyoruz. Aşılarını da memlekete gittiğim zaman oradaki arkadaşlarımdan alıp burada yapıyorum. Çocukluğumdan beri hayvanlarla yaşıyorum. Ömrüm yettiği kadar onlarla beraber olmaya çalışacağım” dedi.

izmit5 Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

Ayşe Temiz ise sokağa terk edilmiş hayvanları sahiplendiklerini ifade ederek, “Eşimle birlikte bakıma muhtaç hayvanlara evimizin önündeki arazide bakıyoruz. Hayvanseverler, hayvanlarımız için bize yardım etsinler. Hepsi bakıma muhtaç hayvanlar. Benim hayvanserverlerden tek isteğim sokak hayvanlarına sahip çıksınlar. Sokağa terk edilmiş, atılmış kimisi işkence görmüş hayvanlar. Hayatımızı sokak hayvanlarına adadık. Sağlığımızdan çok onların sağlığını düşünüyoruz” diye konuştu.

Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

Mahallenin Çocukları Zabıtalara Karşı Köpek Dostlarını Korudu

Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

Sedef Hastalığının Doktoru: Kangal Balıkları