in

Elon Musk hayvanlara eziyet iddiası hakkında konuştu

Tesla patronu Elon Musk tarafından beynimizi bilgisayarlara bağlayan bir cihaz geliştirmek için kurulduğu söylenen firma Neuralink, hayvanlara eziyet iddialarını yalanladı.

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın son yıllardaki en dikkat çekici projelerinden birisi Neuralink çipleri oldu.

Neuralink sayesinde insan beynine takılan çipler adeta beyni bilgisayara çeviriyor.

Henüz insanlar üzerinde test edilmeyen bu çip, maymunlar üzerinde test edilmeye başlandı.

ABD Tarım Bakanlığı’na hayvan hakları savunucularının yaptığı bir şikâyette, teknolojiyi test etmek için kullanılan 23 makak maymununa zalimce muamele edildiği iddia edildi.

Business Insider  ve New York Post’ta yer alan yeni bilgiler ise bu 23 maymunla ilgili önemli bir gelişmeyi ortaya koydu.

Açığa çıkarılan 700 sayfalık belgeler, 23 maymunun 15’inin öldüğünü ortaya koydu.

Bu gelişmelerden sonra CNN Türk’de yer alan haberine göre, bir blogda Neuralink, hayvanlarla “mümkün olan en insancıl ve etik şekilde” çalıştığını söyledi.

Firma, bu yıl içinde cihaz üzerinde insan denemelerine başlayacağını söyledi.

Hayvanlara eziyet ettiğine yönelik çıkan iddialara yanıt olarak yayınlanan blogda Neuralink, hayvan refahına olan bağlılığını vurgulayarak şöyle söyledi:

“Temel görevimiz, yalnızca insan rahatlığı için tipik bir bina stratejisi yerine hayvanların ihtiyaçlarına öncelik veren bir hayvan bakım programı tasarlamaktır. Her hayvanın kullanımı kapsamlı bir şekilde planlandı ve bilimsel keşifleri hayvanların etik kullanımıyla dengelemek için düşünüldü”

DENEYLERDE KULLANILMADAN ÖNCE ÖTENAZİ YAPILIYOR

Şikâyet, geçen hafta UC Davis’e karşı Sorumlu Tıp Doktorları Komitesi tarafından “23 maymun üzerinde yürütülen istilacı ve ölümcül beyin deneyleri” ile ilgili olarak sunulmuştu.

İddiaya göre: “Hayvanların çoğunun beyinlerine elektrot yerleştirmek için kafataslarının bir kısmı çıkarıldı.” Ayrıca deneyde kullanılan makak maymunlarının tek başına kafeste tutulduğunu, “yüz travması” geçirdiğini ve implant bölgesinde lokal nöbetler ve enfeksiyonlar geçirdiği iddia edilmişti.

Bazıları ise deneylerde kullanılmadan önce ötenazi yapıldığını iddia ediyor.

Komite, bilgileri geçen yıl kamuya açık bir kayıt davası açtıktan sonra yayınlanan 600 sayfalık belgeden elde ettiğini söyledi.

Şimdi maymunların videolarını ve fotoğraflarını yayınlamaya zorlamak için ikinci bir yasal işlem başlatıldı.

18 Şubat-Dünya Balina Günü: Dünyanın en büyük canlısı balinalar

Ağaçta asılı kalan karga kurtarıldı