in

Elizabeth İşkencesi Türk Veteriner Hekimin İcadıyla Son Buluyor

Bir hayvanla yaşayan herkes Elizabeth yakalık işkencesine en az bir kez maruz kalmıştır. Hayvanın yarasına zarar vermemesi için boyunlarına takılan bu aparat hem hayvanları hem de insanlarını büyük strese sokuyor. Üstelik bazı durumlarda bu yakalıklar yetersiz kalıyor. Türk Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı’nın buluşu elizabeth işkencesini ortadan kaldırıyor.

Niğde’nin Bor ilçesinde yaşayan Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı, hayvanların yaralanma ve operasyon sonrası en büyük çilelerinden bir olan yakalığı tarihe karıştıracak yeni bir ürün yaptı; WinPet Yara Koruyucu Korse.

56fbd5b2c03c0e5dc8a52a56

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Adından da anlaşılacağı üzere, hayvana giydirilen bu korse, hem hayvanın kendisinin yaraya zarar vermesini önlüyor hem de yarayı dış etkenlerden koruyor. Aynı zamanda da pet hastalar yakalık stresine girmiyor.

Revlon with cone

Peki Bu Buluş Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu buluş da, her buluş gibi bir sorunu çözme  ihtiyacından ortaya çıktı. 2007 yılı Temmuz ayında Yaramancı’nın kliniğinde meme tümörü sebebiyle operasyon geçiren kangalın yara dikişlerini açmasıyla başlamış. Operasyon sonrası kangal yakalık takılarak evi olan şantiyeye gönderiliyor. Ancak ertesi sabah köpek yakalığı parçalayarak çıkartıyor ve yarasına ulaşarak bütün gece boyu yarasıyla oynuyor, dikişlerinin tamamını açıyor ve karın organları dışarıya çıkıyor. Emirhan Yaramancı ve ekibi hayvanı derhal operasyona alıyorlar ancak operasyon sonrası aynı şeyleri  yaşamaması için bir çare düşünüyor.

İlk Korse Pet Şişeden

Bir şekilde hastanın yarasına ulaşmasını önlemeliydik. Ani bir kararla orada pratik bir çözüm üretip, 10 litrelik plastik su şişesinden bir korse yaparak hayvanın vücuduna bağladık. Yaralı bölgeye pansuman yapabilmesi için bir de pencere açıp bunu koli bandı ile sabitledik. Yaranın hava almasını sağlamak adına plastik korsede havalandırma delikleri de açtık. Plastik şişeden yaptığımız korse içinde; hayati tehlikesi olan ancak yarasına ulaşamayan hastanın bir hafta gibi çok kısa bir sürede iyileştiğini gördük. Bu süre sonunda  plastik korseyi çıkarttık. Ameliyat sonrası (postoperatif) dönemde bir hafta boyunca hastanın plastik korse ile hayatını tamamen kendi başına devam ettirdiğini ve bir bakıcıya ihtiyaç duymadığını gözlemledik. O gün, çaresizlik sebebiyle plastik su şişesinden yaptığımız korse olmasaydı, oldukça başarılı geçen bir operasyonun ardından hastamızı kaybedecektik.”

3 NCÜ GÜN 2 1

Bu tecrübeden sonra Emirhan Yaramancı kliniğinde operasyon geçiren hayvanlarda plastik şişeden yaptıkları korseleri kullanmaya başladı. 2013’te dünyada ürünün örneğinin olmadığını öğrenen Yaramancı, ürünün patentini aldı ve korseyi geliştirmeye karar verdi. 2014’te bir girişimcilik yarışmasına katılan hekim WinPet’i “Nonwoven” kumaştan üretmeye başladı

winpet2

Bütün memeli canlılarda yara iyileşme sürecinin sıkıntılı olduğunu söyleyen Yaramancı; “Yaralar kaşınarak iyileşir. Ancak, Pet’lerde ve kemirgenlerde; yara iyileşme sürecinden kaynaklı kaşınmanın yanı sıra tükürüğün antiseptik özelliği sebebiyle öğrenilmiş bir yalama içgüdüsü var. Hastanın yara ile sürekli oynaması,  enfeksiyon riskini arttırıp iyileşme sürecini uzattığı için modern tıp da istenmeyen bir durumdur. Bunu engellemek için en sık kullandığımız yöntemlerden biri olan Elizabet yakalık yarayı hayvanın kendisinden koruyor ama dış etkenlere karşı korumuyor. Hayvanı  strese sokuyor.”

img stop your dog from scratching a wound 633 paso 1 600

WinPet korse 2015 yılında KOSGEB desteğiyle pet şişeden yapılma ilk halinden oldukça farklı; sıvı geçirmeyen, nano teknolik, antimikrobiyal ve antialerjik özellikte teknik bir kumaşla üretilmeye başlandı. 2016 Şubat ayında ilk deneme üretimi gerçekleştirilen ve artık medical bir ürün olarak ortaya çıkan WinPet Yara Koruyucu Korse’nin Uluslararası Patent müracaatları  yapıldı. Başlangıçta sadece gövde korsesi olan ürüne, bacaklara da takılabilecek parçalar tasarlandı.

Hangi Operasyonlarda ve Hastalıklarda Kullanılıyor?

Tüm bunları ortadan kaldırmak üzere geliştirilen WinPet Yara Koruyucu Korse, yaralanmalar ve operasyonlar sonrası pet hastaların yaraya ulaşarak zarar vermesini önlüyor. Teknik kumaştan üretilen ileri teknoloji medikal bir ürün olarak hastayı tedirgin etmiyor, kendisini güvende hissetmesini sağlıyor. Hastanın dikkatini dağıtarak yara ile oynama içgüdüsünü önlüyor. WinPet Yara Koruyucu Korse; kedi-köpekte bacak amputasyonu, egzama, meme tümörleri, sezeryan operasyonu, kavga sonucu oluşan yaralanmalar ile dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılmasında kullanılıyor.

winpet

Her boy ve ağırlıktaki kedi ve köpekte güvenle kullanılabilen WinPet’in mucidi Emirhan Yaramacı, Amerika ve Dubai başta olmak üzere birçok ülkeden teklif aldı.

nigdenin bor ilcesinde faaliyet gosteren veteriner hekim emirhan

Yaralanmalar ve operasyon sonrası iyileşme sürecinin hayvanınızı strese, depresyona sokmadan geçirmek için WinPet Yara Koruyucu Korse’yi tercih edebilirsiniz. WinPet Yara Koruyucu Korse hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlışöç

Kediler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Meral Akşener Tarafından Sahiplenilen Cedric Yeni Yuvasındaöç

Meral Akşener Tarafından Sahiplenilen Cedric Yeni Yuvasında